Reklama

Wiara

Teolog odpowiada

Co to są akty strzeliste? Jak mogą nam pomóc w modlitwie w ciągu dnia?

Niedziela Ogólnopolska 43/2022, str. 16

[ TEMATY ]

Teolog odpowiada

Karol Porwich/Niedziela

Pytanie czytelnika:
Co to są akty strzeliste? I jak mogą nam pomóc w modlitwie w ciągu dnia?

W codziennym życiu mamy tak wiele różnych spraw do załatwienia, że trudno jest nam znaleźć czas na modlitwę. I tu ogromną pomocą są właśnie akty strzeliste, czyli krótkie modlitwy, którymi wielokrotnie w ciągu dnia możemy wielbić Boga, prosić Go o przebaczenie grzechów czy o inne potrzebne łaski. Pomagają nam one zwrócić się do Boga, uświadomić sobie to, że zawsze jesteśmy w Jego rękach. Wiele naszych czynności może być przeplatanych tymi krótkimi zdaniami czy westchnieniami do Boga. Akty strzeliste to takie krótkie stanięcie przed Bogiem, zatrzymanie się przed Nim. Można też językiem dzisiejszej młodzieży nazwać je SMS-em do Boga. Najbardziej znany i najpiękniejszy akt strzelisty to: „Jezu, ufam Tobie”. Niektóre akty strzeliste, tak często praktykowane przez świętych, m.in. Jana XXIII czy Ojca Pio, to słowa pochodzące z Pisma Świętego: „Panie, Ty wiesz wszystko, Ty wiesz, że Cię kocham”, „Panie, ratuj!”, „Boże, bądź miłościw mnie grzesznemu”. Bardzo dużo takich wezwań możemy znaleźć w Księdze Psalmów, ale również w pismach, zwłaszcza dziennikach świętych i błogosławionych. Nie bójmy się korzystać z aktów strzelistych. Nie są one przyzywaniem Imienia Boga nadaremno. To wyraz wiary i pobożności chrześcijańskiej, dlatego warto do nich powrócić.

Dobrze znana jest nam scena ewangeliczna o gościnie Jezusa w domu Marty i Marii (por. Łk 10, 38-42). Maria usiadła u nóg Pana Jezusa i słuchała tego, co On mówi. W tradycji chrześcijańskiej jej postawa wskazuje na kontemplację i modlitwę. Z kolei postawa Marty może być pomocna dla tych wszystkich, którym trudno jest się długo modlić i znaleźć chwilę dla Boga pośród tak wielu zajęć. Warto zauważyć, że to Marta przyjęła Jezusa do swego domu. Zauważyła przychodzącego Jezusa. Zauważyła Boga. A potem, gdy uwijała się przy rozmaitych posługach, przystąpiła do Niego i swój ból, swoje pretensje oddała Jezusowi. Pomimo zajęć stanęła przy Panu.

Święty Ojciec Pio w jednym ze swoich listów do Raffaeliny Cerase radził: „Cokolwiek czynisz, strzeż się, by nie utracić świadomości obecności Bożej. Nigdy nie rozpoczynaj pracy lub innego zajęcia, nie pomyślawszy wpierw o Bogu, poświęcając Mu dobre intencje i swoje czyny. Tak samo postępuj po zakończeniu pracy, sprawdzając, czy wszystko zostało wykonane zgodnie z wcześniejszą intencją, i dziękując za łaski. (...) Nie oddawaj się pracy aż do tego stopnia, żeby duch twój tracił świadomość Bożej obecności. W tym celu proszę, abyś często ponawiała dobrą intencję, jaką wzbudziłaś na początku, oraz od czasu do czasu odmawiała akty strzeliste. Są one bowiem jak strzały, które ranią serce Boże i zmuszają je – w tym przypadku słowo to nie jest przesadne – do udzielenia nam łaski i pomocy”.

2022-10-18 13:27

Ocena: +6 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jakie znaczenie mają słowa „Bierzcie, jedzcie… pijcie”?

Niedziela Ogólnopolska 24/2022, str. 18

[ TEMATY ]

Teolog odpowiada

Adobe.Stock.pl

Pytanie czytelnika: Jakie znaczenie mają słowa „Bierzcie, jedzcie… pijcie”?

CZYTAJ DALEJ

Jezus chce się dziś z Tobą spotkać i powiedzieć Ci pełne otuchy słowa!

2023-01-07 15:07

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Karol Porwich/Niedziela

Rozważania do Ewangelii Mt 5, 13-16.

Niedziela, 5 lutego 2023

CZYTAJ DALEJ

Zima to też Jego dzieło - Ewangelizacja na stoku

2023-02-06 11:32

Natalia Błajda

Uczestnicy ewangelizacji na stoku.

Uczestnicy ewangelizacji na stoku.

Rzepedź/Chyrowa. Na stoku narciarskim w Chyrowej odbyła się druga edycja Zimowej Ewangelizacji na stoku włączająca się w inicjatywę Bieszczady dla Jezusa.

Zima – stok – narty – taniec – radość – miłość – spotkanie – pojednanie – uwielbienie – rozmowa – Eucharystia – to elementy składowe Ewangelizacji na stoku. W niedzielę, 5 lutego ewangelizatorzy formujący się w Szkole Nowej Ewangelizacji św. Jakuba apostoła ruszyli na wspomniany stok narciarski, aby w radości mówić o Chrystusie amatorom białego szaleństwa. Okazji do rozmowy o wierze było wiele. Ekipa taneczna zapraszała do rozgrzewki narciarskiej, tam uczestnicy mogli poruszać się w rytmie proponowanych utworów muzycznych i usłyszeć orędzie Dobrej Nowiny i świadectwo życia jednego z ewangelizatorów. Narciarze wchodzący dopiero w świat zimowych aktywności mogli skorzystać z rad instruktora, a przy okazji porozmawiać o Bogu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję