Reklama

Jasna Góra

Jasna Góra: abp Szewczuk błaga o ratunek dla Ukrainy i dziękuje Polakom za solidarność

Z modlitwą o ratunek dla Ukrainy i podziękowaniem za solidarność z narodem ukraińskim na Jasną Górę przybył arcybiskup większy Światosław Szewczuk, zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego. Hierarcha uczestniczył w Mszy św. w Kaplicy Matki Bożej, podczas której od wielu tygodni śpiewane są suplikacje z błaganiem o pokój na świecie, zwłaszcza na wschodzie Europy.

[ TEMATY ]

Jasna Góra

modlitwa

pl.wikipedia.org

- Pragnę wyrazić moją radość z danej mi przez Opatrzność możliwości pielgrzymowania na Jasną Górę, by nawiedzić Cudowną Ikonę Matki Bożej, która w sposób tajemniczy od wieków łączy i chroni od niebezpieczeństw dwa nasze bratnie narody – powiedział na początku kazania abp Szewczuk.

Podkreślił, że podobnie jak jego poprzednicy, kardynałowie Myrosław Iwan Lubacziwskyj i Lubomir Huzar, którzy przed laty stali w tym miejscu, pragnie wyrazić wdzięczność za wszystkie przejawy wsparcia duchowego i solidarności z narodem ukraińskim okazywane w ostatnim czasie ze strony hierarchów, duchowieństwa i wiernych Kościoła rzymskokatolickiego w Polsce.

- Szczególnym wyrazem tej bliskości z nami, jest inicjatywa wspólnoty Ojców Paulinów, którzy w Jasnogórskim Sanktuarium, centrum duchowym Polski, podjęli modlitwę błagalną o pokój w Ukrainie, prosząc wstawiennictwa Matki Bożej – powiedział zwierzchnik ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego.

Hierarcha zauważył, że „ostatnie dramatyczne wydarzenia na kijowskim Majdanie i w Donbasie nie tylko jeszcze mocniej złączyły Polaków i Ukraińców, ale również pokazały, jak bardzo jesteśmy sobie wzajemnie potrzebni i zachęcają nas także do dalszych wspólnych działań”.

Jego zdaniem, życzliwość i więź, jaką okazują Polacy społeczeństwu ukraińskiemu, które w ostatniego roku poniosło tak wiele ofiar i doznało ogromnego cierpienia w wyniku działań wojennych, jest symbolicznym zwieńczeniem procesu, który uzyskał nowy impuls we wspólnych deklaracjach o pojednaniu, podpisanych przez nasze episkopaty w 2005 i 2013 roku. - Myślę, że przez te orędzia Pan Bóg przygotowywał nas do tego, abyśmy mogli w tak ważnym czasie – nie tylko dla Ukrainy, ale i dla Europy – jako chrześcijanie i najbliżsi sąsiedzi, być razem – podkreślił przedstawiciel Ukrainy.

Przypomniał, że „to, co się dokonuje w naszych relacjach w tych dniach jest ogromnym błogosławieństwem Bożym i zarazem realizacją profetycznej wizji świętego Jana Pawła II o pojednaniu polsko-ukraińskim”. - To właśnie tu, na Jasnej Górze w 1988 r. prymas Józef Glemp w imieniu narodu Polskiego witał, kardynała Lubacziwskiego, który wraz z biskupami z Ukrainy, w czasie gdy męczeński Kościół greckokatolicki działał jeszcze w podziemiu. To tu, do Częstochowy, duchowej stolicy Polski, przybyli moi współbracia, aby brać udział w uroczystościach Jubileuszowych 1000-lecia Chrztu Rusi Kijowskiej. A działo się to wszystko z inspiracji, charyzmatycznego i wielkiego Papieża XX wieku, świętego Jana Pawła II – mówił abp Szewczuk.

Reklama

Zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego modlił się, by „dobry Bóg za wstawiennictwem świętego Jana Pawła II i orędownictwem Matki Przenajświętszej w Jej cudownym Jasnogórskim Obrazie, pomógł polskiemu i ukraińskiemu narodowi umocnić pokój wzajemny i dobre sąsiedztwo, by zawsze chętnie i z radością dzieliły się między sobą swymi duchowymi darami na chwałę Bożą”.

Arcybiskup większy kijowsko-halicki przybył na Jasną Górę na zaproszenie generała Zakonu Paulinów i przeora częstochowskiego klasztoru.

W południe w Kaplicy Matki Bożej abp Światosław Szewczuk, towarzyszące mu osoby i zebrani pielgrzymi uczestniczyli w szczególnym nabożeństwie do Bogarodzicy - "Aby byli jedno". Śpiewem i słowem, po polsku i ukraińsku modlili się o pokój i pojednanie między narodami. – Ojcze Święty, Wszechmogący Boże. Mocą Twojego Ducha, wspomagaj nasze narody, aby umiały zgodnie żyć ze sobą, wspierając się wzajemnie w dziełach miłosierdzia wobec tych, którzy są w potrzebie. Spraw, abyśmy sami doświadczając Twojej miłości i przebaczenia, umieli okazywać je innym – brzmiała jedna z modlitw.

Jako wyraz modlitewnej pamięci przeor Jasnej Góry ofiarował patriarsze z Ukrainy kopię ikony Matki Bożej Jasnogórskiej.

Reklama

- Cieszymy się obecnością ekscelencji tutaj i proszę przyjąć kopię Cudownego Obrazu i zabrać do tej ziemi w ostatnich miesiącach tak bardzo zbroczonej krwią waszych synów, którzy jej bronią. Ufamy, że Maryja swoim zatroskaniem obejmie całą Ukrainę i wyprosi pokój dla świata – powiedział jasnogórski przeor, o. Marian Waligóra, przekazując obraz Matki Bożej.

Z Sanktuarium abp Szewczuk pojedzie jutro do Warszawy, gdzie spotka się z kard. Kazimierzem Nyczem i abp. Stanisławem Gądeckim, przewodniczącym Konferencji Episkopatu Polski. Po południu weźmie udział w dorocznym spotkaniu Kapituły Pojednania Polsko-Ukraińskiego, podczas którego zostaną wręczone Nagrody Pojednania.

Patriarcha powiedział KAI, że wciąż jest dużo do zrobienia w dziele budowania wspólnoty naszych narodów. - Obchodzimy 10. rocznicę polsko- ukraińskiego pojednania i chcemy o tej rocznicy nie tylko pamiętać, ale chcemy nadal działać w sprawie pojednania naszych narodów, uzdrowienia naszej pamięci, ponieważ wolność Ukrainy i wolność i niepodległość Polski są nadal, a zwłaszcza teraz ze sobą związane – powiedział abp Szewczuk.

10. rocznica ogłoszenia "Listu biskupów greckokatolickich Ukrainy i rzymskokatolickich Polski z okazji aktu wzajemnego przebaczenia i pojednania" mija 19 czerwca. List podpisali w Warszawie w 2005 r. abp Józef Michalik i kard. Lubomyr Huzar.

Poniżej pełny tekst homilii:

Homilia abp. Światosława Szewczuka podczas Mszy św. w intencji pokoju i pojednania polsko-ukraińskiego w kaplicy ikony Matki Bożej na Jasnej Górze, 8 czerwca 2015 godz. 15.30.

Pragnę wyrazić moją radość z danej mi przez Opatrzność możliwości pielgrzymowania na Jasną Górę by nawiedzić Cudowną Ikonę Matki Bożej, która w sposób tajemniczy od wieków łączy i chroni od niebezpieczeństw dwa nasze bratnie narody. Podobnie jak moi poprzednicy kardynałowie Myrosław Iwan Lubacziwskyj i Lubomir Huzar, którzy przed laty stali w tym miejscu, pragnę wyrazić wdzięczność za wszystkie przejawy wsparcia duchowego i solidarności z narodem ukraińskim okazywane w ostatnim czasie ze strony hierarchów, duchowieństwa i wiernych Kościoła rzymskokatolickiego w Polsce. Szczególnym wyrazem tej bliskości z nami, jest inicjatywa wspólnoty Ojców Paulinów, którzy tu w Jasnogórskim Sanktuarium, centrum duchowym Polski podjęli modlitwę błagalną o pokój w Ukrainie prosząc wstawiennictwa Matki Bożej. Ostatnie dramatyczne wydarzenia na Kijowskim Majdanie i w Donbasie nie tylko jeszcze mocniej złączyły Polaków i Ukraińców, ale również pokazały jak bardzo jesteśmy sobie wzajemnie potrzebni i także zachęcają nas do dalszych wspólnych działań.

2015-06-08 16:47

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

BPKEP: więcej pielgrzymów na Jasnej Górze w 2018 roku

[ TEMATY ]

Jasna Góra

pielgrzymki

Marian Sztajner/Niedziela

W 2018 r. Jasną Górę nawiedziło 4,3 mln pielgrzymów, z czego 834 tys. osób przybyło do Sanktuarium w 200 ogólnopolskich pielgrzymkach. To więcej niż w ubiegłym roku - podało Biuro Prasowej Konferencji Episkopatu Polski.

Wśród najliczniejszych pielgrzymek, które nawiedziły Jasnogórskie Sanktuarium w 2018 r., znalazły się m.in. pielgrzymki Rodziny „Radia Maryja”, Rolników, Motocyklistów, Odnowy w Duchu Świętym, Anonimowych Alkoholików, Ludzi Pracy, Kół Żywego Różańca, Szkół im. Jana Pawła II. W 2018 r. po raz pierwszy przybyła m.in. Pielgrzymka Żołnierzy Wyklętych i Narodowa Pielgrzymka Seniorów.

CZYTAJ DALEJ

Jak rozpoznać toksyczną osobę?

Niedziela Ogólnopolska 20/2022, str. 49

[ TEMATY ]

psychologia

Adobe.Stock

Zwróć uwagę na cztery zachowania osób, które spotykasz. Jeśli zauważysz któreś z nich, powinna ci się zapalić czerwona lampka.

Nie ma znaczenia, czy jesteś w pracy, na spotkaniu koleżeńskim/przyjacielskim/integracyjnym, czy właśnie unosisz się na skrzydłach romantycznego związku albo po prostu przeżywasz małżeńską codzienność, a może jesteś zaproszony/-a do rady rodzicielskiej lub zaraz wkroczysz w jakieś inne relacje mniej lub bardziej interesujące – zawsze uważaj na zachowania innych.

CZYTAJ DALEJ

KE: Unia Europejska pomoże Turcji po trzęsieniu ziemi; Polska wśród krajów, które wyślą ratowników

2023-02-06 12:21

[ TEMATY ]

trzęsienie ziemi

PAP/EPA/DENIZ TEKIN

Unia Europejska wysyła zespoły poszukiwawczo-ratownicze do Turcji, którą nawiedziło potężne trzęsienie ziemi. Na miejsce przybędą ratownicy z Bułgarii, Chorwacji, Czech, Francji, Grecji, Holandii, Polski i Rumunii - podała Komisja Europejska.

Potężne trzęsienie ziemi o sile 7,8 stopnia w skali Richtera – jedno z najsilniejszych trzęsień w regionie od ponad 100 lat – nawiedziło region Gaziantep w Turcji. Dotknęło również sąsiednią Syrię.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję