Reklama

Niedziela Częstochowska

Parafia na bursztynowym szlaku

Przychodzimy do świątyni, bo Bóg jest w naszym codziennym życiu – deklaruje Sylwia Sandak.

Niedziela częstochowska 43/2022, str. IV

[ TEMATY ]

prezentacja parafii

Karol Porwich/Niedziela

Ksiądz Robert Zawisza ma dobry kontakt z młodymi

Ksiądz Robert Zawisza ma dobry kontakt z młodymi

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Przyszedłem z córką do kościoła, żeby podtrzymać tradycję, przekazać to, co otrzymaliśmy od naszych dziadków i rodziców; to wszystko, co jest najważniejsze w samej wierze: bycie szczerym i życie w zgodzie z Bożymi przykazaniami. Dekalog to jest przecież świętość. Moje dziecko jest wychowywane tak, jak ja byłem wychowywany. Śpię spokojnie i nie wyobrażam sobie na razie, aby moja córka odeszła z Kościoła. Przekazuję jej to, w co sam głęboko wierzę – tłumaczy ojcowską troskę Paweł Dura.

– Przeważnie odmawiam pacierz, a czasami modlę się własnymi słowami – córka Julia o pięknych, piwnych oczach opowiada o swoim religijnym zaangażowaniu. – Oczy ma po tatusiu – śmieje się pan Paweł i dodaje z wyraźną dumą: – Córka lubi śpiewać: Abba Ojcze.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Oni też są

Należą do parafii od 30 lat. W rozmowie z Niedzielą ulało się im sporo pretensji w stosunku do instytucji Kościoła. Mimo słusznych żalów przyszli jednak na Mszę św. i nie zignorowali dnia świętego. – Podoba mi się działanie w parafii księdza proboszcza. Jest świetnym organizatorem, ma znakomite relacje z dziećmi i młodzieżą. Jest to ważne, bo tworzy się wspólnota, młodzi jednoczą się w obrębie naszego lokalnego Kościoła i to jest dobre. Teraz każdy żyje w domowym zamknięciu, zainteresowany własnym smartfonem – mówi wzruszona pani Urszula. – Gdyby nie proboszcz ks. Rafał Zawisza, w kościele byłoby o połowę mniej ludzi niż jest – dodaje jej mąż, pan Andrzej, i delikatnie, acz stanowczo przerywa rozmowę, bo właśnie rozpoczyna się Msza św.

– Przychodzimy do świątyni, bo Bóg jest w naszym codziennym życiu. Kiedy mamy jakieś troski i kłopoty, zawsze zwracamy się do Boga i prosimy o pomoc, a potem za nią dziękujemy. Oczywiście, martwimy się kondycją współczesnego Kościoła, bo czasy są trudne, ale musimy to przetrwać – kończy optymistycznie rozmowę Sylwia Sandak, której towarzyszą mąż Mateusz i córka Mija Maria. – Byłam tak wychowana, by uczęszczać na niedzielną Mszę św. Cały czas to kultywuję. Moje dzieci chodziły na nabożeństwa i nadal chodzą, podobnie jak moje wnuki. Martwię się tylko, że młodzież odchodzi od Kościoła. Chciałabym, by się to zmieniło, przecież Kościół niczego złego nie uczy – odpowiada rzeczowo pani Maria, u której boku stoi dwoje wnucząt. – Jestem w kościele dla siebie, żeby się modlić, ale nie tylko za siebie, lecz też za córkę, za całą rodzinę. Potrzebuję tego. Mam zaufanie do Pana Boga i wierzę, że On zawsze wyprowadza na proste drogi – mówi z przekonaniem Katarzyna Drab.

Reklama

Pomocnicy

Joanna Olejnik prowadzi od trzech lat scholę parafialną, do której należą dzieci, młodzież i dorośli. – Muzyka w świątyni jest dla mnie ważna. Od szkoły podstawowej muzyka zawsze mi towarzyszyła, grałam i śpiewałam. Sama wiara jest dla mnie absolutnym centrum mojego życia – zwierza się parafialna organistka. – Służę pomocą pani Asi, która dzisiaj na Mszy św. grała na gitarze, a ja na klawiszach. Jestem odpowiedzialny za scholę. Staram się z Asią rozkręcić młodzież. I wydaje mi się, że nam się to udaje. Chórek się rozwija, młodzi uczęszczają, chcemy wprowadzić nowe instrumenty. Śpiewem i grą chwalimy Boga i też jest to atrakcyjna forma uczestniczenia w liturgii – mówi Karol Łuczak i dodaje: – Nie można wrzucać wszystkiego do jednego worka. Tyle jest opinii i zdań na ten temat, ilu jest ludzi. Wierzę w Boga, uczęszczam do kościoła i tak zostanie.

– Dla mnie jest ważne, aby razem z rodziną uczestniczyć we Mszy św. To, że śpiewam w scholi też. Śpiew pozwala mi lepiej i mocniej przeżywać liturgię – zaznacza Marzena Żarnowska, która przybyła do kościoła z córką Emilką. Pani Marzena uważa, że obecna frekwencja na niedzielnej Mszy św. jest niezła. – Wcześniej mniej osób przychodziło do kościoła. Od czasu, kiedy proboszczem został ks. Rafał Zawisza, jest znacznie lepiej. Na pewno więcej dzieci i młodzieży bywa na nabożeństwach. Teraz w ogóle wierni mocniej angażują się w sprawy parafialne. Mamy półkolonie dla dzieci, organizowany jest festyn. Ksiądz sam wszystkiego nie zrobi, ale jeśli ma pomoc, to się wszystko udaje – cieszy się. – Zajmuję się nagłośnieniem scholi, jestem w zespole charytatywnym, działam w róży różańcowej, uczestniczę w asyście procesyjnej… jestem wszędzie – śmieje się Agnieszka Gładysz, która pomaga parafii we wszystkich przedsięwzięciach.

Reklama

– Wiara dla mnie jest sensem istnienia. Towarzyszy mi od początku świadomego życia. Kiedy mam jakieś trudne decyzje do podjęcia, to się modlę i Duch Święty działa. Nie wyobrażam sobie dnia bez Mszy św. – podkreśla istotę swojego parafialnego zaangażowania Agnieszka.

Zabytek

W 1730 r. w Dąbrowie k. Wielunia już istniał obecny kościół św. Wawrzyńca Diakona i Męczennika, który od 1969 r. stał się kościołem parafialnym. Wtedy to bowiem powołano do życia parafię pod tym samym wezwaniem. W głównym ołtarzu widnieje postać patrona. Godne uwagi są zabytkowy krucyfiks oraz dzwon z XV w. Interesujący i cenny jest też obraz Matki Bożej Niepokalanego Poczęcia namalowany przez Antoniego Szulczyńskiego, który wcześniej znajdował się w głównym ołtarzu. W przedsionku kościoła po prawej stronie widnieje tablica upamiętniająca właściciela Dąbrowy Jana Mężyka – sekretarza króla Władysława Jagiełły, uczestnika bitwy pod Grunwaldem, który ponoć Krzyżakom zaniósł osławione dwa nagie miecze.

Odnowa

– Prace renowacyjne świątyni rozpoczęły się jeszcze za mojego poprzednika i były prowadzone przez komitet parafialny, kiedy wiele okolicznych kościołów było odrestaurowywanych z puli potężnego projektu dotyczącego tzw. bursztynowego szlaku. Wtedy wykonano najpilniejsze prace zabezpieczające. Od 2016 r., kiedy jestem proboszczem, udało się nam wymienić okna, drzwi, pomalowaliśmy kościół z zewnątrz i w środku, co wiązało się z odsłonięciem kamiennych żeber sklepienia w prezbiterium. Ciekawostką jest, że kościół skupia w sobie trzy sposoby wiązania sklepień. Zakrystia ma sklepienie kolebkowe, w prezbiterium są sklepienia krzyżowo-żebrowe, a w głównej nawie jest strop prosty – opowiada ze znawstwem architekta ks. Rafał Zawisza, proboszcz.

Współpraca

– Jeśli chodzi o zaangażowanie wiernych, to ich wyrozumiałość jest ogromna. Wiele pomysłów i inicjatyw, które oni sami wysuwają, czy też ja im proponuję, jest realizowanych u nas bardzo solidnie. Czasami łatwiej prowadzić dzieła materialne niż te związane ze wspólnotą ludzką, ale tutaj żywy Kościół, składający się z różnych wspólnot i przedsięwzięć, dzięki zaangażowaniu, współpracy i życzliwości wiernych, udaje się zbudować. Jestem uformowany przez ks. Aleksandra Kutynię, który miał dar przyciągania ludzi, ale nie przez łagodzenie wymagań. To sprawiało, że wielu się reflektowało i wracało na łono Kościoła. Myślę, że ludzie potrzebują wymagań tak samo jak księża proboszczowie – śmieje się ks. Rafał.

2022-10-18 13:28

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bo słuchamy świadków

Niedziela małopolska 2/2023, str. IV

[ TEMATY ]

prezentacja parafii

Ryszard Cabała

41 uczniów klas pierwszych szkół ponadpodstawowych przyjęło sakrament bierzmowania

41 uczniów klas pierwszych szkół ponadpodstawowych przyjęło sakrament bierzmowania

Pierwszy proboszcz w Bibicach to był święty kapłan – stwierdza ks. dr Jan Przybocki.

Uroczystość odsłonięcia i poświęcenia tablicy śp. ks. kan. Adama Leśniaka (1948 – 2019) w kościele Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Bibicach została połączona z udzieleniem sakramentu bierzmowania 41 młodym parafianom oraz poświęceniem pomieszczeń kancelarii w nowo wybudowanej części plebanii.

CZYTAJ DALEJ

10 lat temu zmarł Tadeusz Różewicz

2024-04-24 08:39

[ TEMATY ]

wspomnienie

Tadeusz Różewicz

histoiria

wikipedia.org

"Po wojnie nad Polską przeszła kometa poezji. Głową tej komety był Różewicz, reszta to ogon" - powiedział o nim Stanisław Grochowiak. 24 kwietnia mija 10 lat od śmierci Tadeusza Różewicza.

"Nie mogę sobie nawet wyobrazić, jak wyglądałaby powojenna poezja polska bez wierszy Tadeusza Różewicza. Wszyscy mu coś zawdzięczamy, choć nie każdy z nas potrafi się do tego przyznać" - pisała o Różewiczu Wisława Szymborska.

CZYTAJ DALEJ

XV Jubileuszowy Konkurs Artystyczny im. Włodzimierza Pietrzaka rozstrzygnięty

2024-04-24 13:04

[ TEMATY ]

konkurs

konkurs plastyczny

konkurs literacki

konkurs fotograficzny

Szymon Ratajczyk/ mat. prasowy

XV Jubileuszowy Konkurs Artystyczny im. Włodzimierza Pietrzaka rozstrzygnięty. Laura Królak z I Liceum Ogólnokształcącego w Kaliszu z nagrodą Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, Andrzeja Dudy.

Do historii przeszedł już XV Jubileuszowy Międzynarodowy Konkurs Artystyczny im. Włodzimierza Pietrzaka pt. Całej ziemi jednym objąć nie można uściskiem. Liczba uczestników pokazuje, że konkurs wciąż się cieszy dużym zainteresowaniem. Przez XV lat w konkursie wzięło udział 15 tysięcy 739 uczestników z Polski, Australii, Austrii, Belgii, Białorusi, Chin, Czech, Hiszpanii, Holandii, Grecji, Kazachstanu, Libanu, Litwy, Mołdawii, Niemiec, Norwegii, RPA, Stanów Zjednoczonych, Ukrainy, Wielkiej Brytanii i Włoch. Honorowy Patronat nad konkursem objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, Andrzej Duda. Organizowany przez Fundację Pro Arte Christiana konkurs skierowany jest do dzieci i młodzieży od 3 do 20 lat i podzielony na trzy edycje artystyczne: plastyka, fotografia i recytacja wierszy Włodzimierza Pietrzaka. Konkurs w tym roku zgromadził 673 uczestników z Polski, Belgii, Hiszpanii, Holandii, Litwy, Mołdawii, Ukrainy i Stanów Zjednoczonych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję