Reklama

Niedziela Rzeszowska

A cóż to za wojacy...

Ropczyce i Sędziszów Małopolski mają piękne karty historii w latach formowania Legionów Piłsudskiego, a także walk o Lwów i granice zachodnie odradzającej się Polski.

Niedziela rzeszowska 45/2022, str. VII

[ TEMATY ]

legiony

Powiatowe CEK w Ropczycach

Otwarcie wystawy „A cóż to za wojacy”

Otwarcie wystawy „A cóż to za wojacy”

Tę historię możemy poznać dzięki wystawie „A cóż to za wojacy? Znani i nieznani bohaterowie 1914-1918 z powiatu ropczycko-sędziszowskiego”. Wystawa ma 20 plansz i poświęcona jest żołnierzom Legionów Polskich – „legunom”, ochotnikom z miejscowości obecnego powiatu ropczycko-sędziszowskiego.

Wystawie towarzyszą warsztaty historyczne przygotowane z myślą o uczniach klas 7-8 szkół podstawowych i uczniach szkół średnich. Dzięki specjalnie opracowanym zadaniom w karcie pracy i aplikacjach zwiedzanie ekspozycji będzie nie tylko wykładem przewodnika, ale aktywizującym i emocjonującym, choć wymagającym spostrzegawczości spotkaniem z historią Polski i historią lokalną. Wystawa i warsztaty zostały opracowane przez Powiatowe Centrum Edukacji Kulturalnej w Ropczycach.

– Wystawa wydobywa na światło dzienne historie lokalnych bohaterów – legionistów, „legunów”, ochotników związanych z miejscowościami dzisiejszego powiatu ropczycko-sędziszowskiego, czyli krewnych lub krewnych sąsiadów obecnego pokolenia, którzy brali udział w wydarzeniach z okresu odzyskiwania przez Polskę niepodległości w latach 1914-1918 – powiedziała Agnieszka Ochał, dyrektor Powiatowego Centrum Edukacji Kulturalnej w Ropczycach. – Pochodzących z Ropczyc, z Sędziszowa Małopolskiego i okolicznych wsi legionistów można wskazać ponad stu. Mimo regionalnego charakteru ekspozycji zapraszamy serdecznie wszystkich – i na wystawę, i na warsztaty historyczne, bo wątki lokalne składają się na szerszą opowieść o historii Legionów Polskich. A tę powinien znać każdy.

Wystawa „A cóż to za wojacy? Znani i nieznani bohaterowie 1914-1918 z powiatu ropczycko-sędziszowskiego” będzie czynna do 30 kwietnia 2023 r. w Powiatowym Centrum Edukacji Kulturalnej w Ropczycach. Jest ona jednym z działań w ramach zadania „A cóż to za wojacy?” dofinansowanego ze środków Programu Wieloletniego Niepodległa na lata 2017-2022 w ramach Rządowego Programu Dotacyjnego „Koalicje dla Niepodległej”.

2022-10-28 20:34

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Legion Maryi uznany za międzynarodowe stowarzyszenie kościelne

[ TEMATY ]

legiony

Archiwum legionu

Stolica Apostolska zatwierdziła kolejny ruch kościelny. Jest nim powstały 93 lata temu w Irlandii Legion Maryi. Zapoczątkował go 7 września 1921 r. w Dublinie sługa Boży Frank Duff, pracownik ministerstwa finansów. Dziś Legion Maryi obecny jest na wszystkich kontynentach w licznych krajach, w tym również od lat 80. ubiegłego wieku w Polsce. Na całym świecie spotykają się co tydzień tysiące grup należących do tego ruchu – przypomniał dziś sekretarz Papieskiej Rada ds. Świeckich. Bp Josef Clemens wręczył jego przedstawicielom dekret tej dykasterii, uznający Legion Maryi za międzynarodowe stowarzyszenie wiernych z osobowością prawną zgodną z prawem kanonicznym. Dokument zatwierdza równocześnie statuty ruchu. Opiera się on na duchowości maryjnej i zawierzeniu Duchowi Świętemu. Jego celem jest dążenie do osobistej świętości i udział w misji ewangelizacyjnej Kościoła przez apostolskie zaangażowanie w służbie najbardziej potrzebującym i tym, którzy są dalecy od wiary.

CZYTAJ DALEJ

Lourdes: Nagroda ks. Hamela za artykuł o o. Maccallim

2023-01-27 16:27

[ TEMATY ]

Lourdes

nagroda

ks. Jacques Hamel

laCroix

Ks. Jacques Hamel

Ks. Jacques Hamel

W Lourdes przyznano doroczną Nagrodę ks. Jacquesa Hamela. Otrzymał ją francuski dziennikarz Christophe Chaland za artykuł o o. Pier-Luigim Maccallim, włoskim misjonarzu, który przez dwa lata był więziony przez islamistów w Afryce. Nagrodę wręczył kard. Pietro Parolin na dorocznym spotkaniu katolickich dziennikarzy.

Watykański sekretarz stanu zauważył, że losy o. Maccalliego przypominają o odwadze misjonarzy głoszących w świecie Ewangelię, a zarazem o prześladowaniach, których doświadczają dziś chrześcijanie. „Oby krew męczenników rzeczywiście stała się zasiewem chrześcijan. Módlmy się, by Bóg obdarzał odwagą i męstwem prześladowanych chrześcijan, a w szczególności misjonarzy i dziennikarzy” – mówił kard. Parolin.

CZYTAJ DALEJ

Przyjdź, zobacz, zostań, jeżeli chcesz!

2023-01-28 13:25

Marzena Cyfert

Ks. Marek Chrzanowski

Ks. Marek Chrzanowski

Trwa spotkanie dla kobiet, zorganizowane przez Orioński Instytut Świecki. Spotkanie rozpoczęło się Mszą św., którą w kościele św. Piotra i Pawła na Ostrowie Tumskim sprawował ks. Marek Chrzanowski, kapłan, poeta, ceniony rekolekcjonista i kierownik duchowy.

Na spotkaniu obecne były członkinie Instytutu z Łodzi, Wrocławia i zaproszeni goście. W homilii ks. Chrzanowski zauważył, że są takie chwile i wydarzenia w naszym życiu, które są niepowtarzalne, a które Bóg daje nam po to, żebyśmy je głęboko przeżyli i żebyśmy potrafili w nich zobaczyć coś wyjątkowego; coś takiego, co pozostanie w sercach na długo, albo nawet na zawsze.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję