Reklama

Wiara

Teolog odpowiada

Dlaczego powinniśmy codziennie odmawiać Credo?

Niedziela Ogólnopolska 47/2022, str. 16

[ TEMATY ]

Teolog odpowiada

Karol Porwich/Niedziela

Pytanie czytelnika: Dlaczego powinniśmy codziennie odmawiać Credo?

Kiedy mamy zrobić coś ważnego, wówczas przypominamy sobie pewne zasady postępowania, niektóre reguły nawet zapisujemy, żeby o nich nie zapomnieć. Podobnie bardzo ważne w naszym życiu jest to, abyśmy mieli ciągłą świadomość tego, że jesteśmy chrześcijanami. Przypomina nam o tym Credo, czyli Wyznanie wiary. Benedykt XVI zachęcał, by chrześcijanie odmawiali Credo każdego dnia: aby „pomóc wszystkim wierzącym w Chrystusa, uczynić ich bardziej świadomymi i ożywić ich przywiązanie do Ewangelii, zwłaszcza w okresie głębokiej przemiany, którą ludzkość przeżywa obecnie”. Wyznajemy przecież Chrystusa jako naszego Pana nie tylko w naszych kościołach – powinniśmy to czynić również w naszych domach i rodzinach.

Warto też wspomnieć, że w pierwszych wiekach chrześcijanie musieli się uczyć Credo na pamięć. Wyznanie wiary było ich codzienną modlitwą, aby nie zapominali o zobowiązaniu przyjętym wraz z chrztem. Święty Augustyn w jednym ze swoich pism przypomniał: „Skład Apostolski, który otrzymaliście wszyscy razem i który odmówiliście jeden po drugim, to słowa, na których opiera się, jak na stałym fundamencie, wiara Matki-Kościoła, a fundamentem tym jest Chrystus Pan (...) Otrzymaliście więc i powtarzaliście to, co wiernie powinniście naśladować, co w duszy i sercu zawsze powinniście zachowywać, co powinniście na łożach waszych odmawiać, o czym myślicie na placach i miejscach publicznych, o czym także i podczas posiłków waszych nie zapominajcie, strzeżcie tego w sercu, chociaż ciało zasypia”. Widzimy, że codzienne odmawianie Credo przynosi efekty w naszym życiu. Chrześcijanin nigdy nie może uważać, że wiara jest sprawą prywatną. Wiara jest decyzją o stałym zjednoczeniu z Panem i pokazaniem, przez świadectwo własnego życia, dlaczego wierzę. Codzienne odmawianie Wyznania wiary porządkuje nasze życie, nadaje mu właściwy sens. „Gdy budzimy się rano ze snu, przywdziewamy na nasze ciała strój zgodny z czekającymi nas tego dnia zajęciami. Odpowiednio do tego codzienne odmawianie Apostolskiego Wyznania Wiary odziewa duszę, tak że możemy mieć zawsze wewnętrzne zwierciadło, odbijające prawdy naszej wiary. To lustro jest źródłem naszej radości i puklerzem wobec przeciwności. Gdy ujrzymy Boga, nie będziemy musieli wówczas odmawiać Wyznania wiary. Widzenie Boga będzie naszą nagrodą za obecną wiarę” – powiedział w jednym z kazań św. Augustyn.

Warto również przypomnieć, że Wyznanie wiary wchodzi w skład codziennego pacierza, obok: Modlitwy Pańskiej (Ojcze nasz), Pozdrowienia Anielskiego (Zdrowaś Maryjo), Dziesięciu przykazań Bożych, Przykazania miłości oraz modlitwy do Anioła Stróża (Aniele Boży). „Bez modlitwy nie ma życia chrześcijańskiego” – zaznaczył św. Paweł VI. Podobnie nie ma życia chrześcijańskiego bez codziennej wierności Credo.

2022-11-15 12:37

Ocena: +12 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dlaczego warto wracać do nawiedzenia Najświętszego Sakramentu?

2023-01-31 15:03

Niedziela Ogólnopolska 6/2023, str. 18

[ TEMATY ]

Teolog odpowiada

Karol Porwich/Niedziela

Pytanie czytelnika:
Dlaczego warto wracać do nawiedzenia Najświętszego Sakramentu?

CZYTAJ DALEJ

Uskrzydlająca wizja

2023-01-31 15:03

Niedziela Ogólnopolska 6/2023, str. 20

Adobe Stock

Wszyscy potrzebujemy uskrzydlającej wizji, która umocni nas w przekonaniu, że warto żyć i codziennie się trudzić, poświęcając wszystko dla bliźnich. Wielka wizja, która jest nie wyimaginowaną ideologią, lecz odzwierciedleniem rzeczywistości, jest nam potrzebna co najmniej na równi z wodą, powietrzem i chlebem. Ona też wzajemnie nas zbliża i jednoczy. Jest również u podstaw wielkiej kultury. Niestety, całościowe wizje bardzo się od siebie różnią, a to rodzi głębokie podziały, walki i wojny – w rodzinach, w większych społecznościach i między narodami. W Piśmie Świętym poznajemy Bożą wizję ludzkiego życia. Trzeba ją coraz bardziej uwewnętrzniać i często stawiać przed oczami, by mieć duchowy dom, w którym będziemy się czuć bezpiecznie i dobrze. Słuchając Boga i kontaktując się z Nim na modlitwie oraz w sakramentach świętych, znajdujemy wszystko, co najważniejsze: właśnie bezpieczny dom, pożywny chleb, życiodajną wodę i światło, które rozjaśnia wnętrze i drogę przez czas i przestrzeń. W doli i niedoli, „w słabości i w bojaźni”.

CZYTAJ DALEJ

Papież do przesiedleńców Sudanie Południowym: bądźcie ziarnami nadziei

2023-02-04 16:51

[ TEMATY ]

Franciszek w Kongo i Sudanie

PAP/EPA/CIRO FUSCO

„Jesteście zalążkiem nowego Sudanu Południowego, ziarnem dla żyznego i bujnego rozwoju tego kraju” – powiedział Ojciec Święty spotykając się z osobami przesiedlonymi wewnętrznie w „Hali Wolności” w Dżubie.

Franciszek nie ukrywał, że od dawna pragnął okazać swą bliskość i miłość osobom zmuszonym do opuszczenia swoich domów, co w Sudanie Południowym stało się doświadczeniem powszechnym i zbiorowym. Powodem tej tragedii jest trwający w tym kraju konflikt, ale także klęski żywiołowe. Wezwał do zakończenia wszystkich konfliktów, do poważnego wznowienia procesu pokojowego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję