Reklama

Aspekty

Wszystko z Niepokalaną!

Chcemy, żeby w kolejnych parafiach powstawały grupy apostolskie, bo ta droga formacji uczy kochać tak jak Maryja – mówi Bożena Ratajczak, przewodnicząca Apostolatu Maryjnego w parafii św. Mikołaja w Skwierzynie.

Niedziela zielonogórsko-gorzowska 47/2022, str. IV

[ TEMATY ]

Skwierzyna

Ks. Rafał Witkowski

Skwierzyński Apostolat łączy Cudowny Medalik i przywieziony z Kresów obraz Matki Bożej Klewańskiej, który znajduje się w sanktuarium

Skwierzyński Apostolat łączy Cudowny Medalik i przywieziony z Kresów obraz Matki Bożej Klewańskiej, który znajduje się w sanktuarium

Wspomnienie Najświętszej Maryi Panny objawiającej Cudowny Medalik przypada 27 listopada. Jest to jednocześnie święto patronalne Apostolatu Maryjnego, którego wspólnoty można spotkać i w naszej diecezji.

W tym roku przypada jubileusz 40-lecia działalności tej grupy w parafii św. Mikołaja w Skwierzynie. Od samego początku jej przewodniczącą jest Bożena Ratajczak, która swoje życie złączyła z Cudownym Medalikiem. Na przestrzeni lat w dzieło Apostolatu Maryjnego włożyła nie tylko swoje siły, ale i serce. Dzięki bogatemu doświadczeniu pani Bożeny możemy bliżej poznać, czym jest Apostolat Maryjny i jak bardzo formacja w tej grupie wpłynęła na jej życie.

Trochę historii

Głównym celem Apostolatu Maryjnego jest rozpowszechnianie Cudownego Medalika. Stanowi to realizację prośby Matki Bożej, która objawiła się św. Katarzynie Labouré w kaplicy Sióstr Miłosierdzia w Paryżu 27 listopada 1830 r. i poleciła rozpowszechniać medalik według przedstawionego wzoru. Ponadto Niepokalana dała zapewnienie, że ci, którzy będą nosić go z ufnością i wiarą, dostąpią licznych łask. Aby lepiej wypełnić te słowa Maryi, w 1905 r. założono Stowarzyszenie Cudownego Medalika, które początkowo działało na terenie Galicji (Polska była pod zaborami), natomiast po zatwierdzeniu przez św. Piusa X nabrało charakteru powszechnego. Po zakończeniu II wojny światowej Stowarzyszenie, podobnie jak inne organizacje kościelne, na terenie Polski zostało rozwiązane.

Paradyż miejscem narodzin Apostolatu Maryjnego

Przy okazji 150. rocznicy objawień Niepokalanej oraz wizyty św. Jana Pawła II w miejscu ukazania się Matki Bożej, czyli kaplicy przy Rue du Bac w Paryżu, ks. Teofil Herrmann ze Zgromadzenia Księży Misjonarzy podjął się wskrzeszenia Stowarzyszenia pod nazwą Apostolat Maryjny. Dokonał tego jako wykładowca i były rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Gościkowie-Paradyżu. Tu, gdzie dziś istnieje sanktuarium Matki Bożej Paradyskiej, kapłan odnowił struktury wspólnoty, która szerzy kult Matki Bożej od Cudownego Medalika. Jak wspomina Bożena Ratajczak, ks. Herrmann jeździł w latach 1980-81 m.in. do parafii w Gorzowie Wlkp. i Skwierzynie z obszerną teczką przygotowanych materiałów maryjnych i rozdawał wśród wiernych Cudowne Medaliki, obrazki, foldery z historią objawień, modlitewniki i inne książeczki o Matce Bożej, które albo sam opracował i wydał, albo uzyskał w trudnych czasach, kiedy prawie wszystkiego brakowało. – Pamiętam uśmiechniętego ks. Teofila Herrmanna, który dźwigał ciężką teczkę na każde spotkanie z apostołami maryjnymi – dodaje. Przewodnicząca skwierzyńskiej wspólnoty dobrze pamięta pierwszą wizytę księdza założyciela: – Na każdej Mszy św. zapoznawał wiernych z ideą powołania grup Apostolatu Maryjnego. Przedstawił historię objawień Maryi św. Katarzynie Labouré w 1830 r., cele i zadania Apostolatu, a po każdej liturgii rozdawał parafianom Cudowne Medaliki i materiały pomocnicze do założenia nowych wspólnot.

Reklama

Ofiarna posługa

Bożena Ratajczak na listę kandydatów do Apostolatu Maryjnego zapisała się w 1981 r. podczas jednego z przyjazdów księdza założyciela do skwierzyńskiej parafii. Niedługo potem otrzymała od niego list, z którego wynikało, że została przewodniczącą wspólnoty Apostolatu w tejże parafii. I nie zmieniło się to przez 40 lat. Pani Bożena jest ceniona zarówno przez członków Apostolatu, jak i przez duszpasterzy. I to nie tylko ze względu na długoletnią posługę, ale przede wszystkim przez to, że w to, co robi, wkłada całe serce, a w parafialnych inicjatywach zawsze można na nią liczyć. – Bożena stanowi dla mnie wzór życiowej postawy. Podziwiam to, jak łączy życie modlitwy z działaniami na rzecz wspólnoty – mówi Zofia Woźniak, która w skwierzyńskim Apostolacie jest odpowiedzialna za dokumentację fotograficzną i przygotowywanie wydruków. Inna z apostołek stwierdza, że przewodnicząca jest zawsze bardzo dobrze przygotowana do prowadzenia spotkań i z wielką wrażliwością pokazuje, na jakie duchowe aspekty należy zwrócić uwagę w kolejnym miesiącu formacji. Propaguje kult Maryi przez rozdawanie Cudownych Medalików i obrazków, uwrażliwia na potrzeby chorych i samotnych, zarówno przez osobiste odwiedziny, jak i przez zachęcanie do tego innych. Pani Bożena nie pomija osób, które są z dala od Kościoła, wiele mówi o potrzebie dawania dobrego świadectwa i zainteresowania się ludźmi zaniedbanymi religijnie, choćby przez życzliwą rozmowę. Przykładem życia, pobożności i zaangażowania jest w parafii wzorem do naśladowania.

Reklama

Apostołów maryjnych przy parafii św. Mikołaja w Skwierzynie jest ponad trzydzieścioro. Duchową opiekę nad nimi sprawuje ks. prob. Kazimierz Małżeński. Zaangażowanie członków Apostolatu widać w życiu parafialnym: uczestniczą w nabożeństwach pierwszych sobót miesiąca, noszą figurę Matki Bożej podczas procesji fatimskiej, przygotowują na Mszę św. czytania, modlitwę wiernych i dary ołtarza każdego 27. dnia miesiąca, odwiedzają chorych, starszych, są aktywni w nabożeństwach i zadaniach, które wynikają z roku liturgicznego, jak np. przyjmowanie na wypominki, pomoc w zbiórkach kościelnych czy całodobowe czuwania w intencji ojczyzny dwa razy w roku. Apostołowie mają też zadania w ramach wspólnoty: Teresa Banaś zbiera składki, Zdzisława Kolis odczytuje komentarze biblijne, Ewa Ciećwierz przygotowuje czytanie mszalne.

Dokładne przygotowanie

Program formacji członków Apostolatu Maryjnego został bardzo wnikliwie opisany przez ks. Herrmanna w publikacji Przewodnik Apostoła Maryjnego. Zawarte są tam m.in. wskazania pomocne w prowadzeniu comiesięcznych spotkań, dokładny plan formacyjny, który składa się z części modlitewno-refleksyjnej i praktycznej, a także treści biblijne i teologiczne na poszczególne miesiące. Stanowią one podstawę do zaplanowania programu w danej wspólnocie. W skwierzyńskim apostolacie zajmują się tym Bożena Ratajczak i Zofia Woźniak, które co miesiąc przygotowują każdemu wydrukowany i opracowany graficznie plan osobistej formacji.

Reklama

– Poza głównym podręcznikiem ks. Teofil Herrmann wraz z ks. Tarsycjuszem Sinką ze Zgromadzenia Księży Misjonarzy wydali opracowanie Stawajcie się coraz doskonalszymi, które dla nas, apostołów Maryi, stanowi codzienną modlitwę inspirowaną brewiarzem, która obejmuje jutrznię, nieszpory i codzienne modlitwy maryjne – wyjaśnia przewodnicząca. Te wszystkie pomoce formacyjne pomagają apostołom maryjnym, by prawdziwie i z zaangażowaniem szerzyć kult Niepokalanej objawiającej Cudowny Medalik, co jest głównym celem Stowarzyszenia. Dokonuje się to przez formację i uświęcanie członków oraz troskę o ludzi zaniedbanych duchowo, obojętnych i zagrożonych religijnie.

Znaki otrzymanych łask

– Łaską jest, że w wielu trudnych sytuacjach mogę się wyciszyć, po czym z modlitwą na ustach iść do przodu. Jestem przekonana, że wiele spraw w moim życiu zostało rozwiązanych dzięki pośrednictwu Maryi Niepokalanej, do której zwracam się nieustanie od wielu lat. Wierzę, że Matka Boża od Cudownego Medalika wyprosiła bardzo konkretne łaski, również dla moich krewnych. Wiele osób otrzymało medaliki od członków naszej wspólnoty. Niejednokrotnie przez nabożeństwo do Niepokalanej i noszenie Jej szczególnego znaku na szyi niejeden się nawrócił, czy otrzymał jakąś szczególną łaskę – mówi Bożena Ratajczak, która pragnie, aby kult i prawdziwe nabożeństwo do Maryi od Cudownego Medalika rozszerzały się. – Chcemy, żeby w kolejnych parafiach powstawały grupy apostolskie, bo ta droga formacji uczy kochać tak jak Maryja. Wówczas owoce w życiu są ogromne! – dodaje.

2022-11-15 13:50

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Biskup ustanowił sanktuarium w Skwierzynie

[ TEMATY ]

sanktuarium

Skwierzyna

Kamil Krasowski

Bp Tadeusz Lityński ustanowił sanktuarium Matki Bożej Klewańskiej w Skwierzynie

Bp Tadeusz Lityński ustanowił sanktuarium Matki Bożej Klewańskiej w Skwierzynie

Bp Tadeusz Lityński 22 maja podczas Mszy św. sprawowanej w kościele św. Mikołaja w Skwierzynie ustanowił to miejsce sanktuarium Matki Bożej Klewańskiej. Od dziś to miejsce dedykowane jest w sposób szczególny przesiedleńcom z dawnych Kresów Wschodnich i ich potomkom.

Dekret o ustanowieniu sanktuarium Matki Bożej Klewańskiej w Skwierzynie odczytał na początku Mszy św. dyrektor Wydziału Duszpasterskiego Kurii Diecezjalnej ks. Robert Patro. Okolicznościową homilię wygłosił ks. Paweł Holc CM, wizytator Polskiej Prowincji Zgromadzenia Misji. Podczas liturgii pasterz diecezji poświęcił sztandar Kresowian.

CZYTAJ DALEJ

Ks. Sławomir Oder - nowym biskupem gliwickim

2023-01-28 12:20

[ TEMATY ]

biskup

ks. Adam Fabiańczyk/diecezja.gliwice.pl

Ojciec Święty Franciszek przyjął rezygnację bp. Jana Kopca z posługi biskupa gliwickiego i mianował biskupem tejże diecezji ks. Sławomira Odera, ojca duchownego kapłanów diecezji toruńskiej – ogłosiła w południe Nuncjatura Apostolska w Polsce.

Komunikat Nuncjatury Apostolskiej

CZYTAJ DALEJ

MSZ: Polska jest wstrząśnięta atakiem terrorystycznym w Jerozolimie

2023-01-28 13:15

[ TEMATY ]

Jerozolima

PAP/EPA/ATEF SAFADI

Polska jest wstrząśnięta atakiem terrorystycznym w Jerozolimie; stanowczo sprzeciwiamy się aktom terroryzmu we wszystkich jego formach - podkreśliło w sobotę Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

W piątek uzbrojony mężczyzna zabił siedem osób i postrzelił kilka kolejnych przed synagogą w północnej części Jerozolimy Wschodniej. Napastnik został zastrzelony przez policję.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję