Reklama

Niedziela Lubelska

Bogactwo miłości

Kiedy myślimy o osobach ubogich, staramy się dostrzegać nie tylko ubóstwo materialne, ale także duchowe – mówi Jan Sawicki, kierownik Dziennego Ośrodka dla Osób Bezdomnych w Lublinie.

Niedziela lubelska 48/2022, str. VII

[ TEMATY ]

Caritas

Caritas Archidiecezji Lubelskiej

We Mszy św. i niedzielnym obiedzie udział wzięło ok. 100 osób

We Mszy św. i niedzielnym obiedzie udział wzięło ok. 100 osób

Placówka prowadzona przez Caritas Archidiecezji Lubelskiej włączyła się w obchody Światowego Dnia Ubogich. Święto zostało ustanowione przez papieża Franciszka 6 lat temu jako trwały owoc Jubileuszowego Roku Miłosierdzia. Obchodzone jest zawsze w 33. niedzielę zwykłą i zwraca uwagę nie tylko na materialne potrzeby ubogich. W tym roku odbyło się pod hasłem „Chrystus dla was stał się ubogim”.

Pokonać samotność

Z okazji święta 13 listopada lubelska Caritas zaprosiła swoich podopiecznych do „Domu Nadziei” na Mszę św. i spotkanie przy obiedzie. – Zawsze, kiedy myślimy o osobach ubogich, staramy się dostrzegać nie tylko ubóstwo materialne, ale także duchowe. Wiele osób bezdomnych czy w podeszłym wieku zmaga się z ogromną samotnością, odizolowaniem społecznym. Dlatego zależy nam na tym, byśmy mogli wspólnie spędzić czas, pokazać im, że na miarę naszych możliwości chcemy ich poznawać, rozmawiać o ich potrzebach i zaoferować wsparcie – mówi Jan Sawicki. Dla młodego mężczyzny praca wśród osób bezdomnych i ubogich jest sposobem na życie inspirowanym Ewangelią. Jak podkreśla, wśród swoich podopiecznych czuje się jak w rodzinie; zawarte znajomości, a nawet przyjaźnie, przetrwały próbę czasu.

Nie tylko od święta

W wielkiej rodzinie Caritas świąteczne spotkanie z ubogimi nie jest jednorazowym aktem pomocy, ale uwypukleniem codziennej działalności, która wydobywa osoby znajdujące się w trudnej sytuacji z otchłani ubóstwa i zapomnienia. Lubelska Caritas prowadzi m.in. Dzienny Ośrodek dla Osób Bezdomnych, gdzie każdy może skorzystać z bogatej oferty pomocy. Kąpiel, pranie, strzyżenie, zdjęcia do dokumentów, czy porady prawne i psychologiczne, to tylko wycinek codziennej działalności ośrodka. W centrali Caritas przy ul. Unii Lubelskiej znajduje się jadłodajnia „Anielska Przystań”, w której gorące posiłki wydawane są w dni powszednie w godz. 11-13. Podobnie w Kuchni dla ubogich im. Matki Teresy z Kalkuty w Krasnymstawie codziennie można otrzymać talerz pożywnej zupy, podany z miłością. Inną formą pomocy jest prowadzenie mieszkań wspomaganych w Dąbrowicy, w których przez kilka tygodni lub miesięcy mogą się zatrzymać osoby bezdomne lub niesamodzielne. Od lat największym zainteresowaniem osób ubogich cieszą się paczki z żywnością, rozdawane nie tylko podczas Wigilii Miłosierdzia czy Śniadania Wielkanocnego, ale systematycznie w ciągu roku, tak w centrali Caritas, jak i przez Parafialne Oddziały Caritas oraz Szkolne Koła Caritas na terenie całej diecezji. Przekazywane dary: żywność, kosmetyki i artykuły chemiczne, odzież, obuwie i zabawki, zawsze trafiają w odpowiednie ręce. W ostatnim roku do grona beneficjentów Caritas dołączyła rzesza uchodźców z Ukrainy, a także ci, którzy pozostali na terenach objętych działaniami wojennymi.

Dzielić chleb życia

Papież w orędziu na 6. Światowy Dzień Ubogich napisał, że „bogactwem Jezusa jest Jego miłość, która nie zamyka się na nikogo i wszystkim wychodzi na spotkanie, a szczególnie tym, którzy są usunięci na margines i pozbawieni tego, co konieczne”. Biorąc przykład z Mistrza z Nazaretu, pracownicy i wolontariusze lubelskiej Caritas codziennie pochylają się nad ubogimi, by zaradzić ich duchowej i materialnej nędzy. W to piękne dzieło miłości może się włączyć każdy i ofiarować bliźnim swoje serce, czas, pieniądze. Papież Franciszek zaprasza, by „naśladować ubóstwo Jezusa Chrystusa, dzieląc życie ze względu na miłość, dzieląc chleb swego życia z tymi, którym brakuje tego, co konieczne”.

2022-11-22 14:17

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Miłosierdzie bez granic

Niedziela podlaska 17/2022, str. IV

[ TEMATY ]

Caritas

pomoc charytatywna

Archiwum Caritas

Wypoczynek letni

Wypoczynek letni

Najczęściej pomoc ofiarowana przez Caritas dokonuje się w ciszy, bez rozgłosu i blasków fleszy.

Z taką intencją pracujemy i chcemy jak najwięcej zrobić, by każdy, kto potrzebuje wsparcia, mógł je otrzymać. Niedziela Bożego Miłosierdzia jest świętem patronalnym Caritas. W tym dniu dziękujemy wszystkim ludziom dobrej woli, wolontariuszom, pracownikom Caritas oraz darczyńcom za ich poświęcenie, trud i zaangażowanie. Chcemy zwrócić uwagę na naszych podopiecznych, szczególnie osoby z niepełnosprawnością, dzieci, rodziny, seniorów i wszystkich potrzebujących, którym niesiemy pomoc. Uświadamiamy sobie jak ważne jest dobro, jak bardzo go potrzebujemy. Dzielenie się nim przynosi wiele radości. Tylko w ten sposób możemy właściwie wychowywać kolejne pokolenia.

CZYTAJ DALEJ

Osiem rad jak być szczęśliwym

2023-01-28 20:00

[ TEMATY ]

ks. Paweł Rytel‑Andrianik

rozważanie Słowa Bożego

Sr. Amata CSFN

Ewangelia: Mt 5, 1-12a

1.  Słowo wstępu

CZYTAJ DALEJ

Watykan przypomina o roli biskupa procesie synodalnym

2023-01-30 12:21

[ TEMATY ]

synod

Episkopat News

O roli biskupa w trwającym procesie synodalnym przypominają w opublikowanym dzisiaj liście do wszystkich biskupów katolickich sekretarz generalny Synodu, kardynał Mario Grech, oraz relator generalny XVI Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów, kardynał Jean-Claude Hollerich SJ. Jak podkreślono ukazuje się on tuż przed obchodami Zgromadzeń Kontynentalnych. Zaznaczają, że zadaniem zgromadzenia nie jest zajęcie się wszystkimi kwestiami dyskutowanymi w Kościele.

Obaj kardynałowie przypominają o odpowiedzialności Pasterzy, „widzialnego źródła i fundamentu jedności świętego Ludu Bożego”(LG 23), w odniesieniu do procesu synodalnego. Zaznaczają, że „nie ma sprawowania synodalności kościelnej bez sprawowania kolegialności biskupiej”, a obydwa te wymiary życia Kościoła nie są w opozycji, lecz jeden nie może istnieć bez drugiego. Pragnąc uniknąć wszelkich nieporozumień, list mocno powtarza główny temat - temat synodalności - wybrany przez papieża Franciszka dla prac synodalnego zgromadzenia biskupów w październiku bieżącego roku. „Są bowiem są tacy, którzy zakładają, że już wiedzą, jakie będą wnioski zgromadzenia synodalnego. Inni chcieliby narzucić Synodowi agendę, z zamiarem kierowania dyskusją i określenia jej wyniku. Jednak temat, który Papież wyznaczył XVI Zwyczajnemu Zgromadzeniu Ogólnemu Synodu Biskupów, jest jasny: «Ku Kościołowi synodalnemu: komunia, uczestnictwo, misja». Jest to zatem jedyny temat, do którego zgłębienia jesteśmy wezwani na każdym z etapów w ramach tego procesu. Oczekiwania wobec Synodu 2021-2024 są liczne i różnorodne, ale zadaniem zgromadzenia nie jest zajęcie się wszystkimi kwestiami dyskutowanymi w Kościele” – stwierdzają kardynałowie Grech i Hollerich.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję