Reklama

Z wizytą w parafii

Lekcja żywego Kościoła

18 maja bp Roman Marcinkowski wizytował parafię Świętych Wita, Modesta i Krescencji w Sierpcu. W programie wizyty znalazła się wspólna modlitwa, spotkania z licznymi grupami, a także udzielenie sakramentu bierzmowania.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Parafia pw. Świętych Wita, Modesta i Krescencji w Sierpcu
Patroni parafii: Święci Wit, Modest i Krescencja - męczennicy
Tytuł kościoła: kościół parafialny pw. Świętych Wita, Modesta i Krescencji
Dekanat: sierpecki
Miejscowości: Sierpc (część), Bledzewo, Bledzewko, Budy Bledzewskie, Kwaśno, Mieszczk, Miłobędzyn, Piaski, Piastowo Nowe, Piastowo Stare, Sułocin,
Kościół filialny: pw. Świętego Ducha w Sierpcu
Proboszcz: ks. kan. mgr Andrzej Więckowski
Wikariusze: ks. mgr Sławomir Szumski, ks. mgr Michał Gaszczyński, ks. Artur Rogala
Senior: ks. kan. Jan Krawczyński
W parafii działają: Akcja Katolicka, ministranci, schola, grupa lektorska, Parafialny Zespół Caritas, młodzieżowa grupa charytatywna, grupa modlitewna czcicieli Bożego Miłosierdzia, Papieskie Dzieło Misyjne Dzieci, Koła Żywego Różańca, grupa modlitewna, asysta procesyjna, poradnia rodzinna, młodzieżowe Koła Żywego Różańca, Koło Przyjaciół Radia Maryja, Zespół Muzyczny "Duszki", Ruch Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego, chór, biblioteka parafialna, rada gospodarcza
Msze św. w niedzielę:
Kościół parafialny - 8.00, 9.30, 11.00, 12.30, 16.00, 18.00
Kościół Świętego Ducha (tylko w dni powszednie) - 7.00

Charakterystyka parafii

Uroczyste powitanie Księdza Biskupa miało miejsce na Mszy św. o godz. 9.30. Eucharystyczne zgromadzenie stało się też okazją do zaprezentowania dokonań, jakie stały się udziałem wspólnoty od czasu ostatniej wizytacji. Sprawozdanie przybliżające osiągnięcia i problemy sierpeckiej fary złożył proboszcz i dziekan sierpecki ks. kan. Andrzej Więckowski.
Jak przypomniał Ksiądz Dziekan, parafia należy do najstarszych w diecezji płockiej. Do 1982 r. obejmowała całe miasto, dziś jest zaś jedną z trzech w Sierpcu. Obecnie Księdza Proboszcza wspierają w pracy trzej wikariusze: ks. Sławomir Szumski, ks. Michał Gaszczyński i ks. Artur Rogala. Na plebanii mieszka także senior - długoletni proboszcz sierpeckiej fary ks. kan. Jan Krawczyński. Na terenie parafii funkcjonuje 7 szkół: 3 średnie, 3 podstawowe, szkoła specjalna, a także 3 przedszkola. We wszystkich placówkach oświatowych pracuje piętnaścioro katechetów.
Parafia nie jest wolna od problemów. Jednym z najważniejszych jest duże bezrobocie, prowadzące w wielu rodzinach do biedy, powodujące także zniechęcenie i frustrację.

Sprawy duszpasterskie

Mówiąc o kwestiach duszpasterskich, Ksiądz Proboszcz zaznaczył, że szczególnie dobrą frekwencją cieszą się w Sierpcu rekolekcje adwentowe i wielkopostne, kiedy to bardzo wiele osób korzysta z sakramentu pokuty i przystępuje do Komunii św. Niestety, sytuacja wygląda nieco gorzej, jeśli idzie o uczestnictwo w niedzielnej Mszy św. Może mieć na to wpływ m.in. położenie kościoła, który znajduje się na krańcu parafii. Nie przeszkadza to jednak bardzo wielu osobom aktywnie angażować się w działające przy parafii grupy, których jest aż 23. Przedstawiciele wszystkich grup mieli okazję zaprezentować swe osiągnięcia w czasie specjalnego spotkania z Księdzem Biskupem w jednej z sal domu parafialnego.
Jako pierwszy wystąpił przedstawiciel Akcji Katolickiej, który poinformował, że członkowie stowarzyszenia m.in. byli organizatorami międzydekanalnych spotkań liderów Akcji, jak również uczestniczyli w zbieraniu podpisów pod protestem przeciwko legalizacji pornografii i aborcji. Na co dzień dbają zaś o parafialną gablotę informacyjną oraz pomagają w kolportażu prasy katolickiej - w tym również naszego tygodnika (Dziękujemy!). Członkowie Akcji angażują się także w działalność innych grup, jak chociażby Stowarzyszenie Rodzin Katolickich czy Duchowa Adopcja Dziecka Poczętego. Przedstawicielka tej właśnie grupy poinformowała, że w sierpeckiej farze odbyło się już 20 uroczystych ślubowań adopcyjnych, które w sumie złożyło 167 osób. Służebną działalnością zajmują się także inne grupy, jak np. Parafialny Zespół Caritas, który m.in. koordynuje wakacyjną akcję kolonijną dla dzieci z dekanatu sierpeckiego, dbając przy tym, by najuboższe z nich otrzymały odzież, obuwie i przybory toaletowe. W parafii działa także młodzieżowa grupa charytatywna, skupiająca młodzież z sierpeckego LO. Członkowie 29-osobowej grupy odwiedzają ludzi starszych, samotnych i chorych, pomagając im w pracach domowych czy dokonując niezbędnych zakupów.
Inny, nie mniej ważny rodzaj pomocy świadczą parafialne grupy modlitewne: Koła Żywego Różańca, grupa czcicieli Miłosierdzia Bożego, grupa modlitewna oraz Koło Przyjaciół Radia Maryja. Ich członkowie, gromadząc się na modlitewnych spotkaniach, nie tylko pogłębiają swoją wiarę, ale też zanoszą prośby w intencji Kościoła, jego pasterzy oraz osób potrzebujących. Jest rzeczą rzadką, by w systematyczną modlitwę różańcową włączała się młodzież - w Sierpcu to codzienność. Trzy koła, działające przy trzech szkołach (LO, ZSZ nr 1 i 2), codziennie powierzają Bogu przez ręce Maryi sprawy całego świata.
Centrum życia duszpasterskiego w każdej parafii winna być niedzielna Eucharystia. W sierpeckiej farze o jej godne i piękne sprawowanie dba wespół z kapłanami kilka grup: ministranci, lektorzy, asysta procesyjna, chór, schola i Zespół Muzyczny "Duszki", co czyni razem pokaźną armię 180 osób. Ich działalność to jednak nie tylko służba w świątyni. Ministranci organizują m.in. dekanalny halowy turniej piłki nożnej, członkowie asysty - doroczną pielgrzymkę do Skępego, zaś "Duszki" biorą udział w licznych festiwalach i przeglądach, zdobywając wysokie miejsca.
W życiu parafii uczestniczy także dziecięce koło Papieskich Dzieł Misyjnych, którego członkowie wspomagają modlitwą i ofiarą dzieło misji. W tym celu organizują misyjne nabożeństwa (Różaniec i Drogę Krzyżową), a także misyjną loterię fantową. Ciekawą inicjatywą jest uczestnictwo dzieci w misyjnych strojach w procesji Bożego Ciała oraz w tzw. białym tygodniu. W sierpeckiej farze funkcjonuje także wspomagająca Księdza Proboszcza rada gospodarcza, a także mające szerszy niż tylko parafialny zasięg: biblioteka oraz poradnia rodzinna. W tej ostatniej dyżury pełnią: duszpasterz, psycholog, pedagog, prawnik i logopeda. Jak zapewniała przedstawicielka poradni, każdy, kto zgłasza się z problemem, otrzyma pomoc.
"To była dla mnie wspaniała lekcja żywego Kościoła" - podsumował niezmiernie bogate w treści spotkanie z grupami Biskup Roman. "Dziś wy byliście nauczycielami, ja zaś słuchałem. Myślę, że nie tylko mnie, ale też wszystkich obecnych to spotkanie mogło napełnić radością. Cieszę się, że tyle osób całym sercem angażuje się w Boże dzieło".

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Osiągnięcia materialne

W swoim sprawozdaniu wygłoszonym podczas Mszy św. ingresowej Ksiądz Dziekan zapoznał Księdza Biskupa i parafian z dokonaniami materialnymi, a jest ich naprawdę dużo. Najważniejsze z nich to: konserwacja dachu na kościele farnym i starej plebanii, położenie zgrzewanej papy szwedzkiej na dachu nowej plebanii, konserwacja parkanu przy kościele Świętego Ducha i farze, wstawienie nowych dębowych drzwi do świątyni parafialnej, kapitalny remont wewnątrz wieży, a więc: uzupełnienie murów i otynkowanie, położenie nowej podłogi, założenie metalowych żaluzji, remont zawieszenia dzwonów oraz kapitalny remont zewnętrznej elewacji fary i obu plebanii.
Wśród prac należy także wymienić skanalizowanie kościoła farnego, kapitalny remont zakrystii i budowę w niej łazienki, kapitalny remont chóru z wymianą podłogi i uzupełnienie 5 witraży. Świątynia parafialna wzbogaciła się od ostatniej wizytacji o nowe granitowe parapety, dębowe ławy, nagłośnienie, dębową boazerię, szaty liturgiczne i holenderskie organy elektroniczne.
Także otoczenie kościoła i plebanii podlegało przez cały czas pracom konserwacyjno-upiększającym. Usunięto zatem niektóre stanowiące zagrożenie drzewa, wybudowano nowe studnie i udrożniono odwodnienie przy kościele Świętego Ducha, wybudowano nowe garaże, doprowadzono gaz ziemny do plebanii, odwodniono obejście plebanii, fary i kościoła Świętego Ducha, położono kostkę brukową, zmodernizowano kotłownię na plebanii, w poważnej mierze przeprowadzono remont w domu parafialnym, założono także system alarmowy. Parafia włączyła się w konserwację fresków w kościele, zakupiono także nowe meble do biblioteki parafialnej, kancelarii i kościoła.

Wizyta Księdza Biskupa

Podczas wizytacji pasterskiej bp Roman Marcinkowski celebrował Eucharystię, w czasie której wygłosił homilię. Jej głównym wątkiem była prawda o Bożej miłości. "Popatrzmy na ten świat: jak bardzo jest podzielony, skonfliktowany. Ludzie są skłóceni, rodziny rozdarte - wszystko jakby na przekór Ewangelii. Aby to zmienić, potrzeba miłości. Każdy z nas, niezależnie od jego życiowej sytuacji, potrzebuje jej nade wszystko. Każdy potrzebuje prawdziwej miłości - tej, która jest z Boga. (...) Z tej świątyni możemy wyjść bogaci w miłość, którą ofiaruje nam Jezus, w radość ducha i siły, tu możemy doświadczyć, jak bardzo On nas kocha" - mówił Kaznodzieja.
Ksiądz Biskup spotkał się także z dziećmi, zachęcając je do modlitwy w intencji Ojca Świętego (tego dnia przypadały 83. urodziny Jana Pawła II). Podczas wizyty Biskup Roman odwiedził również kapłanów, siostry zakonne i pracowników parafialnych. Wieczorem udzielił zaś sakramentu bierzmowania, apelując do młodych ludzi, by przyjęcie sakramentu dojrzałości chrześcijańskiej pobudziło ich do większej odpowiedzialności za wiarę i Kościół.

2003-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Milewski do młodych: nie zmarnujcie bierzmowania

2024-04-18 19:23

[ TEMATY ]

bierzmowanie

Płock

bp Mirosław Milewski

Karol Porwich/Niedziela

- Bardzo zależy mi na tym, żebyście nie zmarnowali bierzmowania. Zachowajcie w sobie prawdę i otwartość na dary Ducha Świętego, na Boga i drugiego człowieka - powiedział bp Mirosław Milewski w Nasielsku w diecezji płockiej. Dokonał wizytacji parafii pw. św. Katarzyny i udzielił młodzieży sakramentu bierzmowania.

Bp Milewski na podstawie Ewangelii Janowej (J 6,44-51) podkreślił, że „Jezus jest chlebem żywym”: - Za każdym razem, kiedy spożywamy ten chleb, zagłębiamy się w istotę miłości Boga. Już nie żyjemy dla nas samych - zauważał biskup pomocniczy diecezji płockiej.

CZYTAJ DALEJ

Caritas optuje na rzecz nowego partnerstwa między Europą i Afryką

2024-04-18 18:55

[ TEMATY ]

Caritas

Europa

Afryka

Caritas

Przewodniczący Caritas Europa ks. Michael Landau i przewodniczący Caritas Afryka ks. Pierre Cibambo wezwali do zacieśnienia stosunków i współpracy na równych zasadach między Europą a Afryką. W wywiadzie dla austriackiej agencji katolickiej obaj poruszyli takie kwestie, jak migracja, stosunki gospodarcze, wojny i konflikty w Afryce oraz ich przyczyny, a także problemy wewnętrzne w Afryce.

Jednocześnie obaj przewodniczący podkreślili, że Afryka nie jest kontynentem w potrzebie i ubóstwie. Afryka, to również bardzo zróżnicowany, rozwijający się kontynent, który stoi wobec różnych możliwości. Tym, czego najbardziej potrzebuje, jest międzynarodowa sprawiedliwość i solidarność.

CZYTAJ DALEJ

Z prośbą o bezpieczną przyszłość przybyli maturzyści diec. bielsko-żywieckiej

2024-04-19 16:59

[ TEMATY ]

Jasna Góra

maturzyści

diecezja bielsko‑żywiecka

BPJG

Młodzież w bazylice jasnogórskiej

Młodzież w bazylice jasnogórskiej

Z prośbą o bezpieczną przyszłość, opiekę Matki Bożej nad Polską i o pokój na świecie modlili się maturzyści z diecezji bielsko-żywieckiej. Dziś na Jasną Górę przyjechało ponad 800 młodych. Modlił się z nimi diecezjalny biskup Roman Pindel.

- Przyjechaliśmy na Jasną Górę, żeby napełnić się nadzieją. To było dla nas bardzo ważne, żeby tutaj być. Oddajemy Maryi nasze troski i prosimy o wsparcie. Wierzymy, że Ona doda nam sił i pozwoli uwierzyć we własne możliwości - mówili maturzyści.

CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję