Reklama

Polska

Kościół w Polsce winien nadal podążać drogą misyjną

Trzeba, aby Kościół katolicki w dzisiejszej Polsce nadal podążał drogą misyjną w tej perspektywie, do jakiej zachęca św. Jan Paweł II w swej encyklice „Redemptoris missio” - powiedział prefekt Kongregacji Ewangelizacji Narodów kard. Fernando Filoni, otwierając IV Krajowy Kongres Misyjny. Trzydniowe spotkanie odbywa się pod hasłem „Radość Ewangelii źródłem misyjnego zapału”.

[ TEMATY ]

kongres

Archiwum autorki

Kardynał zwrócił uwagę, że zawarte w papieskim dokumencie stwierdzenia, dotyczące misyjnego zapału, są aktualne po dziś dzień. „Misja „ad gentes”, o której wspominał już Sobór Watykański II, jest nadal ważnym zadaniem Kościoła, gdyż ciągle jeszcze ok. 5,5 miliarda ludzi na całym świecie czeka na Ewangelię - przypomniał hierarcha.

Zaznaczył, że „misja pochodzi od Boga, jest dla całej ludzkości i dotyczy całego Kościoła, który z samej swej istoty jest misyjny”.

Kardynał zauważył, że „misja dotyczy samego «bycia» Kościoła i w efekcie bycie chrześcijaninem nie oznacza jedynie «uprawiania» misji, ale sięga znacznie głębiej i oznacza «bycie» misjonarzem”. Jest to sprawa „być albo nie być”: jeśli brakuje „natury”, nie jestem misjonarzem, a zatem nie jestem chrześcijaninem – przekonywał gość z Watykanu.

Zwrócił uwagę, że z chwilą, gdy misyjne określenie Kościoła trafiło do wszystkich jego oficjalnych dokumentów, można zadać sobie pytanie, czy z definicji tej wyłoniła się nowa całościowa świadomość misyjna w ludzie Bożym, czy rzeczywiście jest on dzisiaj ludem misyjnym. Według kardynała nie ulega wątpliwości, że misyjność zajęła istotne miejsce w refleksji duszpasterskiej wielu krajowych konferencji biskupich.

Prefekt Kongregacji wspomniał, że Franciszek w swej adhortacji apostolskiej „Evangelii Gaudium” kładzie nacisk na „entuzjazm dla misji, entuzjazm dla głoszenia Chrystusa". Kardynał podkreślił, że zachęta ta dotyczy zarówno duszpasterzy, jak i całego ludu Bożego.

Kard. Filoni przedstawił też sytuację misyjną Kościoła na świecie, począwszy od Azji, gdzie urodził się Jezus i powstał Kościół, a gdzie dziś chrześcijan jest najmniej, przez Amerykę Łacińską, w której silnie rozwinięte jest poczucie własnej specyfiki, Afrykę z jej dynamicznie rozwijającym się chrześcijaństwem, aż po Europę – zakorzenioną w chrześcijaństwie, ale dziś zeświecczoną i czekającą na nową ewangelizację.

Reklama

Mówiąc o rozwoju ewangelizacji świata hierarcha zwrócił uwagę m.in. na Papieskie Dzieła Misyjne, powiązane na różne sposoby z Kościołem powszechnym, z Kościołami lokalnymi i parafiami. Podkreślił wkład Dzieł do ewangelizacji, świadectwa chrześcijańskiego, dzieł miłosierdzia, do oświaty, służby zdrowia itp.

Wspomniał też o potrzebie właściwego odczytywania współpracy w duchu misyjnym, gdyż dzięki temu widać, że wszyscy dają i wszyscy otrzymują, każdy dodaje coś swoje do tego, co wspólne i każdy uczestniczy w darach brata, na których spoczywa błogosławieństwo od tego, kto otrzymuje – stwierdził kardynał prefekt.

Podkreślił też ważną rolę misyjnej świadomości świeckich. „Wychodząc od pierwotnego uznawania świeckich jako „prawie dodatków” do misyjności duchownych i osób zakonnych, doszliśmy obecnie do uznania prawdziwego mandatu misyjnego świeckich, którzy nie tylko jako świadkowie biorą udział w głoszeniu Ewangelii” – wzkazał watykański gość.

2015-06-12 19:17

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kongres: Katolicy i ekologia - woda dobrem wspólnym

[ TEMATY ]

kongres

Katarzyna Cegielska

dr Tebaldo Vinciguerra

dr Tebaldo Vinciguerra

Kościół Katolicki w wielu krajach wspiera dostęp do wody – powiedział dr Tebaldo Vinciguerra z Papieskiej Rady ds. Sprawiedliwości i Pokoju Iustitia et Pax.

Był on jednym z uczestników sesji inaugurującej IX Międzynarodowy Kongres „Katolicy i ekologia – woda dobrem wspólnym”, który trwa w Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu.

CZYTAJ DALEJ

Zachęcanie do sprzeciwu wobec oddawania organów jest głęboko niemoralne

2022-12-02 13:55

[ TEMATY ]

wywiad

Bioetyka

Adobe.Stock

Dostrzegam bliskie podobieństwo między propagowaniem postaw antyszczepieniowych i zniechęcaniem Polaków do oddawania organów do przeszczepów – stwierdził w rozmowie z KAI bp Józef Wróbel SCJ. Przewodniczący Zespołu Ekspertów KEP ds. Bioetycznych ocenił też jednoznacznie, że zachęcanie do sprzeciwu wobec dawstwa organów jest po prostu głęboko niemoralne.

Tomasz Królak (KAI): Czy apelowanie do Polaków o to, by deklarowali niezgodę na pobieranie od nich po śmierci organów do przeszczepów to dobry pomysł?

CZYTAJ DALEJ

Kraków Airport: karp w samolocie, opłatek na pokładzie - jak je przewozić?

2022-12-02 18:50

[ TEMATY ]

wigilia

lotnisko

karp

Karol Porwich /Niedziela

Lotnisko w Krakowie-Balicach przypomina, że w okresie świątecznym wielu pasażerów, udając się na święta Bożego Narodzenia do swoich bliskich, przewozi okolicznościowe potrawy, które wymagają specjalnym restrykcjom przy kontroli bezpieczeństwa.

Jak zauważa rzecznik prasowy Kraków Airport Natalia Vince, dużo łatwiej jest przewozić potrawy świąteczne na terenie Unii Europejskiej. - Produkty pochodzenia zwierzęcego można przewozić w ramach UE w ilościach przeznaczonych do własnego użytku. Należy tutaj jednak pamiętać, że ryba jest kłopotliwym towarem z uwagi na zapach, więc rekomendowane jest zapakowanie np. hermetyczne które: po pierwsze umożliwi jej lepsze przechowanie i opóźni psucie, a po drugie nie uprzykrzy podróży innym pasażerom - mówi KAI Natalia Vince.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję