Reklama

Polska

Nuncjusz: słowem i życiem ukazujmy piękno Ewangelii

Poprzez słowo i świadectwo swojego życia ukazujmy mądrość, piękno i skuteczność Ewangelii - zaapelował abp Celestino Migliore. Uroczysta msza św. pod przewodnictwem Nuncjusz Apostolski w Polsce zwieńczyła pierwszy dzień IV Krajowego Kongresu Misyjnego, który przebiega pod hasłem „Radość Ewangelii źródłem misyjnego zapału”. Liturgię koncelebrował kard. Fernando Filonii wraz dwunastoma biskupami z różnych stron świata i kilkudziesięcioma kapłanami.

[ TEMATY ]

kongres

BOŻENA SZTAJNER

W homilii abp Migliore podkreślił, że misje zapisane są w DNA Kościoła w Polsce. - On rodził się, wzrastał i kształtował w społeczeństwie dzięki działalności misyjnej swojego patrona św. Wojciecha, który żyjąc wraz z innymi mnichami w ewangelicznej jedności świadczył o Chrystusie daleko poza granicami swojej ojczystej ziemi ponosząc na terenie dzisiejszego morza śmierć męczeńską. Zrealizował w ten sposób słowa Tertuliana „Krew męczenników jest posiewem chrześcijan” – powiedział kaznodzieja.

Zwrócił uwagę, że misjonarze tamtych czasów nie szli do ludów nie chrześcijańskich aby prowadzić z nimi dialog tak jak my go dziś rozumiemy. - Oni szli aby nawracać, czyli poprzez słowo i świadectwo swojego życia ukazywać mądrość, piękno i skuteczność Ewangelii, tak żeby inni to zobaczyli i się nawrócili. Na tym polega misja podążająca śladami samego Chrystusa – podkreślił abp Migliore.

Stwierdził, że współczesna rzeczywistość w pewnym sensie niewiele różni od tej w jakiej żył św. Wojciech. – Nasze czasy są bardzo barbarzyńskie wobec tych, którzy w swoim osobistym życiu świadczą o niezgłębionym bogactwie Chrystusa, czego przykładem jest chociażby sytuacja chrześcijan w Iraku, którzy własnym życiem płacą za świadectwo wiary i swoich religijnych przekonań – powiedział hierarcha.

Wśród przyczyn rosnącej przemocy wymienił motywy ideologiczne i partykularne interesy, których jak zaznaczył - Nie można zaakceptować.

Zwrócił uwagę, że tam gdzie religia chrześcijańska napotyka na opór w życiu publicznym, czy jest z niego eliminowana, może to być reakcja na rozdźwięk między przesłaniem a życiem, czyli między Słowem Bożym a postawami tych którzy Je głoszą. - W takich przypadkach nasze odrzucenie każdej formy przemocy, oraz nasza stanowczość wobec mniej czy bardziej zakamuflowanych form marginalizacji wiary powinna iść w parze z osobistym rachunkiem sumienia – podkreślił abp Migliore.

Reklama

W czasie liturgii Beata Biela i ks. Krzysztof Szczepanik otrzymali w Krzyże Misyjne z rąk prefekta kongregacji Ewangelizacji Narodów kard. Fernando Filoniego.

Na zakończenie liturgii organizatorzy wraz z uczestnikami Kongresu wystosowali telegram do Ojca Świętego Franciszka. Wyrazili w nim wdzięczność papieżowi za adhortację Evangelii Gaudium, zwłaszcza o duszpasterskim i misyjnym nawróceniu i wyjściu Kościoła na peryferie świata do ubogich i odrzuconych. Złożyli przy tym życzenia papieżowi by radość Ewangelii stale wypełniała jego serce i umacniała w Apostolskiej Posłudze Kościoła.

Rozpoczęty dziś w Warszawie IV Krajowy Kongres Misyjny odbywał się pod hasłem "Radość Ewangelii źródłem misyjnego zapału. Na program składają się liczne wykłady, debaty i imprezy ukazujące pracę misjonarzy w dziesiątkach krajów świata, specyfikę kultur i zwyczajów oraz problematykę animacji misyjnej i inkulturacji. Uczestnicy spotkania poznają też męczeńską kartę pracy misyjnej w dzisiejszym świecie. Organizatorem wydarzenia, które zakończy się w niedzielę są: Komisja KEP ds. Misji i Papieskie Dzieła Misyjne.

2015-06-13 06:10

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Warszawa: we wrześniu Narodowy Kongres Trzeźwości

"Ku trzeźwości Narodu. Odpowiedzialność rodziny, Kościoła, państwa i samorządu" - pod takim hasłem w dniach 21-23 września na UKSW w Warszawie odbędzie się Narodowy Kongres Trzeźwości. Jego tematem będzie troska o trzeźwą rodzinę, promocja abstynencji wśród Polaków oraz postulat wprowadzenia ograniczeń w sprzedaży alkoholu. W Kongresie wezmą udział eksperci ds. uzależnień, parlamentarzyści, samorządowcy oraz duchowni i propagatorzy życia w abstynencji.

Narodowy Kongres Trzeźwości odbędzie się w dniach 21-23 września na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Jego hasłem będą słowa "Ku trzeźwości Narodu. Odpowiedzialność rodziny, Kościoła, państwa i samorządu". Tematem wiodącym wydarzenia ma być kondycja polskiej rodziny, która jest pierwszym i fundamentalnym wzorcem budowania trzeźwego społeczeństwa i narodu.

CZYTAJ DALEJ

Symbole i zwyczaje Adwentu

Niedziela podlaska 49/2002

[ TEMATY ]

adwent

Karol Porwich/Niedziela

Bóg w swojej wielkiej miłości do człowieka dał swego Jednorodzonego Syna, który przyszedł na świat by dokonać dzieła odkupienia ludzi. Jednak tę łaskę każdy z nas musi osobiście przyjąć. Zadaniem Kościoła jest przygotowanie ludzi na godne przyjęcie Chrystusa. Kościół czyni to, między innymi, poprzez ustanowienie roku liturgicznego. Adwent rozpoczyna nowy rok kościelny. Jest on pełnym tęsknoty oczekiwaniem na Boże Narodzenie, na przyjście Chrystusa. Adwent to okres oczyszczenia naszych serc i pogłębienia miłości i wdzięczności względem Pana Boga i Matki Najświętszej.

Wieniec adwentowy

CZYTAJ DALEJ

Komunikacja w rodzinie i szkole – Kongres Pedagogiki Chrześcijańskiej

2022-11-30 07:09

[ TEMATY ]

szkoła

edukacja

Karol Porwich/Niedziela

W auli Tygodnika Katolickiego „Niedziela” trwa Kongres Pedagogiki Chrześcijańskiej. Jego tematyka dotyczy komunikacji w rodzinie i w szkole.

Wydarzenie jest organizowane we współpracy z Akademią Jagiellońską w Toruniu, a także pod patronatem Ministerstwa Edukacji i Nauki oraz rzecznika praw dziecka Mikołaja Pawlaka.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję