Reklama

Polska

Bp Piotrowski: misje czynią Kościół wiarygodnym w oczach Boga i ludzi

"Tylko odpowiedź na misyjne wezwanie Jezusa: «Idźcie i nauczajcie wszystkie narody» czyni Kościół wiarygodnym w oczach Boga i ludzi" – wskazywał bp Jan Piotrowski podczas rozpoczętego 12 czerwca 2015 r. w Warszawie IV Krajowego Kongresu Misyjnego. Ordynariusz diecezji kieleckiej, który wiele lat spędził na misjach w Afryce i Ameryce Łacińskiej przypomniał słowa papieża Franciszka, który w adhortacji "Evangelii Gaudium" zwraca uwagę, że "misje nie są przejawem aktywizmu ale darem i postawą Kościoła wobec tych, którzy jeszcze nie znają Chrystusa".

[ TEMATY ]

kongres

TER

Bp Piotrowski podkreślił, że współpraca misyjna jest dojrzałym owocem formacji i animacji misyjnej a jej zasady określają liczne dokumenty Kościoła. Przypomniał, że poprzez współpracę misyjną rozumie się obowiązek zaangażowania wszystkich członków ludu Bożego na rzecz misji.

Biskup kielecki podkreślił, że podstawową formą współpracy misyjnej jest modlitwa, ofiara duchowa i świadectwo życia chrześcijańskiego. "Współpraca misyjna wyraża się w trosce o powołania misyjne co stanowi sedno tej współpracy. Głoszenie Ewangelii wymaga głosicieli. Żniwo potrzebuje robotników. Misji dokonują przede wszystkim mężczyźni i kobiety poświęceni na całe życie dziełu Ewangelii, gotowi iść na cały świat i nieść Ewangelię" - mówił bp Piotrowski.

Zwrócił uwagę, że materialne potrzeby misji to nie tylko zakładanie Kościoła z jego strukturami jak kaplice, szkoły dla katechistów i seminarzystów ale jest to również troska o utrzymanie dzieł charytatywnych, wychowawczych i wspierających rodziny. Daje to szerokie pole do działania zwłaszcza w krajach rozwijających się. "Kościół misyjny oddaje to co otrzymuje, rozdaje ubogim to co bogaci jego członkowie dają wielkodusznie do dyspozycji aby budować Kościół i świadczyć o miłości" - przypomniał bp Piotrowski.

Reklama

Podkreślił, że w procesie animacji formacji misyjnej rodzi się i utrwala duchowe życie misji. "Duchowe wzrastanie animatora jako ucznia i misjonarza Chrystusa jest najlepszą drogą do misyjnej współpracy. Wspólna duchowość jest najlepszym znakiem animatora misyjnego. Ma on głosić Dobrą Nowinę na wzór apostołów napełnionych Duchem Świętym" - zaznaczył.

Bp Piotrowski podkreślił, że "tylko odpowiedź na misyjne polecenie Jezusa: `Idźcie i nauczajcie wszystkie narody` czyni Kościół wiarygodnym w oczach Boga i ludzi. Będąc w drodze Kościół jest prawdziwą wspólnotą misyjną."

Biskup kielecki zwrócił uwagę, że papież Franciszek oczekuje od Kościoła odwagi nawrócenia i realizacji jego podstawowego zadania jakim jest głoszenie Ewangelii tym, którzy nie znają Chrystusa. "To wiąże się z dynamiką misyjną, którą Ojciec Święty widzi jako wyjście na peryferie świata. Jego zdaniem misyjną wizję papieża z Argentyny należy przede wszystkim odczytywać w świetle adhortacji apostolskiej "Evangelii Gaudium", w której Franciszek zwraca uwagę, że "misje nie są przejawem aktywizmu ale darem i postawą Kościoła wobec tych, którzy jeszcze nie znają Chrystusa".

Rozpoczęty 12 czerwca w Warszawie IV Krajowy Kongres Misyjny odbywał się pod hasłem "Radość Ewangelii źródłem misyjnego zapału. Na program składają się liczne wykłady, debaty i imprezy ukazujące pracę misjonarzy w dziesiątkach krajów świata, specyfikę kultur i zwyczajów oraz problematykę animacji misyjnej i inkulturacji. Uczestnicy spotkania poznają też męczeńską kartę pracy misyjnej w dzisiejszym świecie. Organizatorem wydarzenia, które zakończy się w niedzielę są: Komisja KEP ds. Misji i Papieskie Dzieła Misyjne.

2015-06-13 12:04

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

VI Europejski Kongres Samorządów

[ TEMATY ]

samorząd

kongres

mikołajki

materiał prasowy

VI Europejski Kongres Samorządów

VI Europejski Kongres Samorządów

6-7 grudnia 2021 roku w Mikołajkach odbędzie się VI Europejski Kongres Samorządów. Mazurski kurort na dwa dni stanie się centrum wymiany myśli i doświadczeń przedstawicieli europejskich regionów.

– Współpraca na linii rząd – samorząd jest konieczna do sprawnego funkcjonowania państwa. Tylko współdziałając władze mogą zapewnić Polakom poprawę poziomu życia – mówi Zygmunt Berdychowski przewodniczący Rady Programowej Forum Ekonomicznego w Karpaczu i pomysłodawca samorządowej konferencji. Dodając, że by Polacy mogli lepiej żyć potrzebne jest również wykorzystanie potencjału przedsiębiorców poprzez zapewnienie im sprzyjających działaniu warunków.

CZYTAJ DALEJ

Alicja z krainy dobra

Niedziela Ogólnopolska 51/2019, str. 52-54

[ TEMATY ]

miłosierdzie

wolontariat

Klaudia Zielińska

Nie lubi mówić o sobie. Unika udzielania wywiadów. Ratuje ludzi od śmierci, głodu, cierpienia i chorób. Misjonarka w Kenii i Tanzanii. Nazywana przez bliskich „Aniołem Afryki” lub „Matką Teresą z Polski”.

Krzysztof Tadej: Trzy lata temu w wywiadzie dla tygodnika Niedziela powiedziała Siostra m.in.: „Kiedyś pojechałam do jednej z wiosek. Witałam się z ludźmi i nagle usłyszałem dziwny pisk. Spytałam: «Co to takiego?». Wskazano mi jeden z domów. Wczołgałam się, bo nie było drzwi. Zobaczyłam dziecko leżące na liściach od banana. Piszczało z bólu. W jego uchu zagnieździły się robaki i wyjadały błonę bębenkową. Obok leżała matka i nie miała siły wstać. Umierała z głodu. Udało się uratować dziecko i matkę w ostatniej chwili”. Opowiadała Siostra również o innych dramatycznych sytuacjach w kenijskiej miejscowości Laare. Czy od tego czasu sytuacja się poprawiła?

CZYTAJ DALEJ

Zrozumieć siebie

Czterdzieści osób wzięło udział w adwentowej Akademii Dojrzewania w Rokitnie.

To rekolekcje dla młodzieży połączone z warsztatami. Myśl przewodnia tej edycji brzmiała „Zrozumieć siebie”. Okazuje się, że zrozumienie samego siebie, swoich działań, reakcji, uczuć może być jednym z największych wyzwań, nie tylko dla młodego człowieka. Uczestnicy przyglądali się swoim emocjom, myślom, przeżyciom, słuchali konferencji o sumieniu. Rozmawiali o tym, skąd pochodzą (bycie dzieckiem Boga) oraz dokąd zmierzają (powołanie). Pomagali im w tym animatorzy, ks. Łukasz Malec oraz psycholog Justyna Dziadura. Uczestnicy próbowali zrozumieć siebie nie tylko od strony psychologicznej, ale i z Bożej perspektywy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję