Reklama

Polska

Złoty jubileusz kapłaństwa bp. Andrzeja Suskiego

Kilkunastu biskupów, kilkuset kapłanów, osoby konsekrowane, przedstawiciele władz państwowych i samorządowych oraz tłumy wiernych świeckich uczestniczyły w uroczystej Mszy św. w katedrze Świętych Janów z okazji złotego jubileuszu kapłaństwa bp. Andrzeja Suskiego, ordynariusza diecezji toruńskiej.

[ TEMATY ]

jubileusz

Archiwum redakcji

Bp Andrzej Suski

Bp Andrzej Suski

Przed rozpoczęciem Mszy św. odbył się obrzęd błogosławieństwa Jubilata, któremu przewodniczył abp Leszek Sławoj Głódź, metropolita gdański. Abp Głódź nałożył Jubilatowi wianek, symbol wierności kapłańskiej i zaślubin z Bogiem oraz krzyż, znak zwycięstwa.

Po obrzędzie błogosławieństwa bp Józef Szamocki, biskup pomocniczy toruński, odczytał list gratulacyjny Ojca Świętego Franciszka. Papież nawiązał do bogatego życiorysu bp. Suskiego oraz do początków diecezji toruńskiej, która powstała w 1992 r. i której pierwszym ordynariuszem został bp Andrzej Suski. Ojciec Święty podkreślił troskę Jubilata o rozwój edukacji i o najuboższych. Po odczytaniu listu wierni obdarzyli Biskupa Jubilata gromkimi brawami.

- Całym sercem dziękuję Bogu za łaskę święceń i udział w kapłaństwie Chrystusa - powiedział bp Andrzej na rozpoczęcie Mszy św. W Eucharystii bp Suski polecał Bogu wszystkich, którzy towarzyszyli mu na drodze wzrastania ku kapłaństwu oraz tych, których Pan postawił na drodze jego kapłańskiego i biskupiego życia.

Homilię wygłosił biskup włocławski Wiesław Mering. - Czego chrześcijanie oczekują od księdza? - pytał hierarcha i zaznaczył, że wierni oczekują cnót: wyrozumiałości, pracowitości, dobroci, delikatności, ale chcą także, by kapłan jasno wyróżniał się swoim kapłańskim charakterem, że będzie się modlił, że z miłością będzie pochylał się nad ludźmi, z pobożnością sprawował sakramenty i z mocą głosił słowo Boga oraz, że będzie świadkiem wiary porywającym innych do Boga.

Stając w obliczu jubileuszu kapłaństwa, trzeba pochylić się nad tajemnicą powołania i wolności - zaznaczył. - Powołanie to wolna decyzja dotycząca odpowiedzi człowieka, by stawać się podobnym do Chrystusa – mówił bp Mering. Kapłan powołany jest przede wszystkim do tego, by być blisko Chrystusa i dawać Go ludziom w Eucharystii. - Naśladowanie Chrystusa, szczególnie w kapłaństwie, nie jest możliwe bez wolności – podkreślił hierarcha.

Reklama

Świat, Europa potrzebuje dzisiaj autentycznych świadków, świętych kapłanów, by odnowić swoje oblicze i odkryć drogę prowadzącą do prawdziwego szczęścia.

Zwracając się do Jubilata bp Mering powiedział: "Drogi Jubilacie, szybko usłyszałeś wołanie Chrystusa i szybko udzieliłeś odpowiedzi na ten głos. Wielu swoim wychowankom stałeś się pomocą, oparciem i mądrym wychowawcą, który utwierdzał ich na drogach powołania".

Kaznodzieja podkreślił wielką troskę bp. Suskiego o każdy wymiar życia człowieka. - Od samego początku swego kapłańskiego życia prowadziłeś innych miłością i intelektem – dodał.

Na zakończenie kazania bp Mering wyraził słowa wdzięczności względem Jubilata. - Dziękuję za pełne wrażliwości i przyjaźni serce Księdza Biskupa dla spotykanych w życiu ludzi. Wiele razy widziałem jak Ksiądz Biskup potrafi poświęcić chwilę uwagi, uśmiech i słowo ludziom spotykanym na toruńskiej starówce. Twoje czyny dowodzą z jakim przejęciem i oddaniem przyjąłeś powołanie i za to Ci serdecznie dziękujemy – zakończył bp Mering.

Po komunii świętej odśpiewano „Te Deum”.

Przed błogosławieństwem głos zabrał kanclerz Kurii Diecezjalnej Toruńskiej ks. prał. Andrzej Nowicki, który odczytał telegram od abp. Celestino Migliore, nuncjusza apostolskiego w Polsce. Nuncjusz podkreślił wielką otwartość Jubilata na każdego człowieka i zapewnił o modlitewnej pamięci.

Metropolita gdański abp Leszek Sławoj Głódź składając życzenia zwrócił uwagę na fakt, że Biskup Jubilat jest pierwszym biskupem toruńskim tworzącym historię kościoła lokalnego i jako taki zostanie zawsze w pamięci wiernych.

- Jubileusz to wielka sprawa. On przekracza swoją wielkością wszystkie rocznice, bo jest osadzony biblijnie – mówił abp Stanisław Gądecki, przewodniczący KEP. Jubileusz jest wielkim czasem łaski, w którym Chrystus odnawia w nas źródło łaski i przymnaża radości.

Reklama

Bp Enrico del Covollo, rektor Papieskiego Uniwersytetu Laterańskiego w Rzymie wyraził wielką wdzięczność za przyjaźń i podzielił się wspomnieniami ze swojej konsekracji biskupiej. Bp Andrzej Suski był jednym z konsekratorów bp. del Covollo.

W imieniu duchownych, osób konsekrowanych i wiernych świeckich życzenia złożył bp Józef Szamocki, biskup pomocniczy diecezji toruńskiej. - Otacza Cię dzisiaj rodzina diecezjalna. Dziękujemy za dar Twojego kapłaństwa i za to, że prawie połowę tych kapłańskich lat spędziłeś z nami, jako nasz pasterz – mówił bp Szamocki.

Hierarcha podkreślił wielkie serce otwarte dla każdego. - Kto Cię spotkał, od pierwszego spotkania wiedział, że Twoje serce bije dla niego – mówił. - Jak wierni 50 lat temu, tak my dzisiaj całujemy Twoje kapłańskie dłonie i prosimy, byś przytulił nas do serca i pobłogosławił – dodał bp Szamocki.

- Dziękujemy Ci za to, że jesteś pośród nas jako dobry pasterz, który zna swoje owce i troszczy się o nie – mówił Piotr Całbecki, marszałek województwa kujawsko-pomorskiego. Marszałek podziękował szczególnie za wielką troskę o ubogich wyrażającą się w posłudze Caritas. Wręczył też najwyższe odznaczenie województwa kujawsko-pomorskiego „Stella Copernicana” oraz pieniężną nagrodę marszałka za całokształt działalności, którą bp Suski przekazał w całości na Caritas Diecezji Toruńskiej.

Michał Zaleski, prezydent Torunia zaznaczył, że dzisiejszy dzień jest dniem wielkiej radości. - Obecność Księdza Biskupa w naszej diecezji i w naszym mieście jest wyrazem Bożej Opatrzności – mówił prezydent Torunia. Prezydent wręczył kopię faksymilową Apokalipsy św. Jana.

W imieniu społeczności akademickiej Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu życzenia złożył Andrzej Tretyn, rektor UMK. Podkreślił wielki wkład bp. Suskiego w rozwój nauki, utworzenie wydziału teologicznego, organizowanie debat z cyklu „Colloquia Torunensia” oraz w zorganizowanie pielgrzymki św. Jana Pawła II do Torunia, zwłaszcza spotkania z ludźmi nauki w auli UMK. Rektor UMK wręczył kopię faksymilową „De revolutionibus orbium coelestium” Mikołaja Kopernika.

Reklama

Marszałek województwa, prezydent Torunia oraz rektor UMK wręczyli także dzieło „Opera Omnia Sant Ambrosio”. Bp Suski przekazał to dzieło Bibliotece Diecezjalnej.

W słowie podziękowania Biskup Jubilat zwrócił się do obecnych gości, kapłanów diecezji toruńskiej, osób konsekrowanych, przedstawicieli władz i wiernych świeckich.

- Patrząc w przyszłość raduję się widokiem młodych, ministrantów i lektorów. Dziękuje wam młodzi przyjaciele za to, ze stawiliście się tak licznie, by zaświadczyć, że kapłaństwo jest bliskie waszemu sercu – powiedział bp Suski. - Nie bójcie się odpowiedzieć na Jego wezwanie – dodał.

Oprawę muzyczną przygotował chór akademicki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu pod dyrekcją ks. Czesława Grajkowskiego. Chór wykonał Mszę Koronacyjną C-dur Mozarta.

Po Mszy św. bp Andrzej Suski przyjmował życzenia w Centrum dialogu Społecznego im. Jana Pawła II. Mszę św. jubileuszową transmitowała TV Trwam.

***

Bp Andrzej Suski urodził się w Płocku, 24 grudnia 1941 roku. Wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Płocku. 13 czerwca 1965 r. przyjął święcenia prezbiteratu. Studiował w Rzymie, gdzie w roku 1973 uzyskał stopień doktora teologii. Wykładał i był rektorem w płockim WSD.

Został biskupem pomocniczym diecezji płockiej. Święcenia biskupie przyjął 4 października 1986 r. z rąk Prymasa Polski kard. Józefa Glempa. Decyzją papieża Jana Pawła II 25 marca 1992 r. został pierwszym biskupem diecezji toruńskiej.

Uroczystość rocznicową w toruńskiej katedrze poprzedziły obchody m.in. w Chełmży i w Płocku. W swoim rodzinnym mieście bp Andrzej Suski obchodził złoty jubileusz razem z bp Romanem Marcinkowskim.

2015-06-13 15:02

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dom, który zmienia ludzi

Jaworznicka Wspólnota „Betlejem” świętowała 16 listopada wraz z biskupem Grzegorzem Kaszakiem 100. rocznicę budowy gmachu, który jest jej siedzibą. Wcześniej mieściła się w nim szkoła...

Dom Modlitwy i Życia z Ubogimi „Betlejem” w Jaworznie powstał z inspiracji ks. Mirosława Toszy. Budynek, w którym Wspólnota zakotwiczyła, ufundowany został w 1913 r. z okazji narodzin dziecka cesarza Franciszka Józefa. Był siedzibą szkoły powszechnej. W 1995 r. został zakupiony od miasta Jaworzna za symboliczną złotówkę przez Stowarzyszenie „Dobroczynność”. Kilka lat wcześniej szkoła wyprowadziła się stamtąd na nowe miejsce, a stuletni budynek popadał w ruinę. Dzięki Wspólnocie „Betlejem” zyskał nowe życie.

CZYTAJ DALEJ

Jezus uzdrowił go z alkoholizmu

2023-06-03 21:38

[ TEMATY ]

świadectwa

Bliżej Życia z wiarą

Archiwum Artura Balceraka

Płakałem trzy dni i byłem pewny, że więcej się już nie napiję – opowiada Artur Balcerak.

Podczas modlitwy zawołałem: „Jezu, zmień moje życie!”. Przed oczami zobaczyłem je całe. Zacząłem płakać...

CZYTAJ DALEJ

Katolicy muszą wierzyć, że Matka Boża naprawdę objawiła się w Fatimie, Lourdes i innych miejscach?

2023-06-05 21:27

[ TEMATY ]

Matka Boża

objawienia

Karol Porwich/Niedziela

Nie do końca. Katolicy są zobligowani do tego, aby wierzyć i uznawać wszystkie ogólne i publiczne objawienia, nie są jednak winni grzechu, jeśli nie do końca wierzą w poszczególne prywatne objawienia, nawet wówczas, kiedy rzeczywiście miały one miejsce. Jeśli uznacie, że dowody na poszczególne objawienia są nieprzekonujące oraz nie są potwierdzone przez Kościół, nie musicie w nie wierzyć. Właściwie nawet nie powinniście wówczas wierzyć, bo wyrządzalibyście sobie krzywdę, gdybyście wierzyli w coś, co według was nie miało miejsca.

Objawienia Maryjne czy też objawienia świętych są przykładami na to, co nazywamy objawieniami prywatnymi. Są one prywatnie dane poszczególnym osobom. Ogólne, czy też publiczne, objawienia zostały dane całemu Kościołowi – są one opisane w Piśmie Świętym i uświęcone Tradycją – zakończyły się wraz ze śmiercią ostatniego apostoła. Ogólne objawienia dotyczą wszystkich chrześcijan, natomiast prywatne dotyczą tylko tych osób, którym zostały dane. Jeśli kiedykolwiek otrzymacie prywatne objawienie, co do którego będzie pewność, że pochodziło ono od Boga lub od jednego ze świętych działających w Jego imieniu, będziecie mieli obowiązek w swoim sumieniu uznać jego autentyczność i działać zgodnie z jego przesłaniem. Jednak jeśli ktoś inny twierdzi, że doświadczył objawienia, nie musicie w nie wierzyć – nawet jeśli wygląda na autentyczne.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję