Reklama

Polska

Kard. Filoni życzy Kościołowi w Polsce radości głoszenia Ewangelii

Aby Kościół w Polsce żył radością przepowiadania Ewangelii - to życzenie - przesłanie, jakie prefekt Kongregacji Ewangelizacji Narodów kard. Fernando Filoni przekazał uczestnikom IV Krajowego Kongresu Misyjnego na zakończenie Mszy św. w stołecznym kościele pw. Wszystkich Świętym.

[ TEMATY ]

kongres

Archiwum Salezzjańskiego Wolontariatu Misyjnego

Kard. Filoni powiedział, że największym misjonarzem naszych czasów jest św. Jan Paweł II i to nie tylko dlatego, że objechał cały świat, ale pozostawił jedną z najpiękniejszych encyklik misyjnych - "Redemptoris missio". - Pomyślcie o tych słowach: Misja zbawiciela, misja zbawienia - gdyż to jest moje przesłanie dla was - mówił do uczestników IV Krajowego Kongresu Misyjnego. Nie ma większej i piękniejszej misji, niż ta ukierunkowana na zbawienie świata - dodał. Prefekt Kongregacji Ewangelizacji Narodów zachęcał by, zarówno świeccy jak i duchowni podjęli na nowo wezwanie do głoszenia Ewangelii zbawienia świata , by stało się ono "czymś własnym" dla nich. Życzył też, by uczestnicy kongresu podjęli je z zapałem i zaangażowaniem jak to czyni papież Franciszek, który często mówi o radości głoszenia Ewangelii. Stwierdził też, że Kościół jest chory, jeśli brakuje mu entuzjazmu głoszenia Ewangelii.

Żywotność Kościoła wyraża się wtedy, kiedy jest misyjny - podkreślił również kard. Kazimierz Nycz. W kazaniu, jakie wygłosił podczas Mszy wieńczącej drugi, pastoralny dzień IV Krajowego Kongresu Misyjnego przywołał postać kolegi z seminarium - misjonarza w Tanzanii. - Był dla nas wyrzutem sumienia ale też źródłem zapału - opowiadał. I o to samo prosił misjonarzy, by przyjeżdżając do Polski budzili tu misyjny zapał.

Metropolita warszawski zwrócił też uwagę, że misyjność Kościoła w pierwszym tysiącleciu chrześcijaństwa była skoncentrowana na Europie, w drugim tysiącleciu - na krajach obu Ameryk, natomiast teraz papież Franciszek przypomina, że trzecie tysiąclecie będzie należało do misji azjatyckich, które są wielkim wyzwaniem dla Kościoła. Dodał też, że "byłoby wielkim dramatem, gdyby trudności wewnętrzne Kościoła, osłabiły jego zapał misyjny".

Reklama

Po Mszy w stołecznym kościele Wszystkich Świętych procesja z krzyżem i ikoną Salus Populi Romani - znakami Światowych Dni Młodzieży przeszła do bazyliki Świętego Krzyża. Drugi dzień IV Krajowego Kongresu Misyjnego zakończył się adoracją i Apelem Jasnogórskim. Jutro

IV Krajowy Kongres Misyjny odbywa się pod hasłem "Radość Ewangelii źródłem misyjnego zapału. Na program składają się liczne wykłady, debaty i imprezy ukazujące pracę misjonarzy w dziesiątkach krajów świata, specyfikę kultur i zwyczajów oraz problematykę animacji misyjnej i inkulturacji. Organizatorem wydarzenia, które zakończy się w niedzielę są: Komisja Episkopatu Polski ds. Misji i Papieskie Dzieła Misyjne.

2015-06-14 07:07

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

III Archidiecezjalny Kongres Misyjny Dzieci

Papieskie Dzieła Misyjne Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej wraz z Prezydentem Stargardu Szczecińskiego i Starostą Powiatu Stargardzkiego serdecznie zapraszają wszystkie dzieci z terenu archidiecezji do udziału w III Archidiecezjalnym Kongresie Misyjnym Dzieci. W tym roku odbędzie się on 27 kwietnia w Teatrze Letnim oraz w kościele pw. św. Jana Chrzciciela w Stargardzie Szczecińskim i będzie przeżywany pod hasłem: DZIELMY SIĘ WIARĄ JAK CHLEBEM…

CZYTAJ DALEJ

Łask: Niezwykły dar Arcybiskupa Seniora

2022-11-29 14:00

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Piotr Drzewiecki

Arcybiskup Senior Władysław Ziółek na ręce burmistrza Łasku Gabriela Szkudlarka przekazał dar dla miasta – obraz przedstawiający kolegiatę – główny obiekt sakralny w mieście i największy skarb ziemi łaskiej.

CZYTAJ DALEJ

Komunikacja w rodzinie i szkole – Kongres Pedagogiki Chrześcijańskiej

2022-11-30 07:09

[ TEMATY ]

szkoła

edukacja

Karol Porwich/Niedziela

W auli Tygodnika Katolickiego „Niedziela” trwa Kongres Pedagogiki Chrześcijańskiej. Jego tematyka dotyczy komunikacji w rodzinie i w szkole.

Wydarzenie jest organizowane we współpracy z Akademią Jagiellońską w Toruniu, a także pod patronatem Ministerstwa Edukacji i Nauki oraz rzecznika praw dziecka Mikołaja Pawlaka.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję