Reklama

Polska

Przewodniczący Episkopatu: u młodych ludzi widać dziś zapał misyjny

Zapał misyjny charakteryzuje nie tylko starszych polskich misjonarzy i misjonarki. Spotkałem się z młodą, neokatechumenalną rodziną udającą się z trójką maleńkich dzieci na misje, a ich mowa była najczystszym echem ducha misyjnego czasów apostolskich – mówił podczas obchodów IV Krajowego Kongresu Misyjnego abp Stanisław Gądecki. Przewodniczący Episkopatu celebrował tzw. stację kongresową w Poznaniu, transmitowaną na cały świat przez Telewizję Polonia.

[ TEMATY ]

kongres

Bożena Sztajner/Niedziela

Podczas uroczystej liturgii w poznańskiej bazylice kolegiackiej 56 młodych ludzi otrzymało krzyże misyjne. Wkrótce rozpoczną wolontariat misyjny w różnych krajach świata.

Abp Gądecki przypomniał w homilii, że apostołowie i ich następcy otrzymali mandat misyjny od samego Chrystusa. – Jezus nie tylko głosił Królestwo Boże, ale również wprowadzał swoich uczniów w jego tajemnice, następnie, po swoim zmartwychwstaniu, nakazał im głoszenie tego Królestwa, każdemu i wszystkim, na każdym miejscu aż do skończenia świata – mówił metropolita poznański.

– Najgłębiej o misji wypowiada się ewangelista Jan, który mówi wyraźnie o posłaniu. Jan łączy misję z posłannictwem, które Jezus otrzymał od Ojca. Ostatecznym celem misji jest więc przekazanie uczestnictwa w więzi, w komunii, jaka istnieje pomiędzy Ojcem i Synem – przekonywał abp Gądecki.

Reklama

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski zauważył, że misja uczniów jest współpracą z misją Chrystusa. – Misja przeto nie opiera się na zdolnościach ludzkich, ale na mocy Zmartwychwstałego – mówił abp Gądecki.

Metropolita poznański przypomniał, że działalność misyjna to praca na rzecz wyzwolenia od zła materialnego i duchowego. – Pomoc świadczona tym, którzy są głodni, potrzebują jedzenia, odzieży i dachu nad głową jest ważna, lecz o wiele bardziej dramatycznym ubóstwem człowieka jest jego ubóstwo duchowe. Jest nim brak wiary w Boga, który jest Miłością – mówił abp Gądecki.

– Mimo wszelkich trudności głoszenie panowania Boga dalej trwa. Świadczy o tym choćby rzesza polskich misjonarzy. Obecnie w 97 krajach misyjnych pracuje 2065 osób – zauważył metropolita poznański.

Abp Gądecki przypomniał heroiczną działalność misyjną polskich franciszkanów, o. Zbigniewa Strzałkowskiego i o. Michała Tomaszka, którzy w Peru przelali krew głosząc Dobrą Nowinę. – Papież Franciszek zadecydował o ich beatyfikacji, która odbędzie się 5 grudnia tego roku w Peru. Męczennicy są najbardziej autentycznymi świadkami Chrystusa – mówił metropolita poznański.

Na zakończenie uroczystej mszy św. kongresowej przewodniczący Episkopatu Polski wręczył krzyże misyjne młodym wolontariuszom, którzy wkrótce wyruszą na misje. W miesiącach wakacyjnych będą oni m.in. nieść pomoc w animacji misyjnej w Rosji, będą współpracować w edukacji muzycznej ludności tubylczej w Boliwii, będą wolontariuszami w ośrodku dla osieroconych dzieci w Ugandzie. Niektórzy z nich pracować będą w sierocińcu w Jerozolimie, inni z dziećmi w Kazachstanie, albo też w wolontariacie medycznym w Papui Nowej Gwinei.

2015-06-14 14:52

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

O Bożym Miłosierdziu i Faustynie

Niedziela łódzka 41/2018, str. VI

[ TEMATY ]

kongres

Maria Niedziela

Siostry ze Zgromadzenia Matki Bożej Miłosierdzia

Siostry ze Zgromadzenia Matki Bożej Miłosierdzia

Trwający w Łodzi dwa dni I Kongres św. Faustyny zakończyły procesja do katedry z relikwiami świętej, którą poprowadził abp Stanisław Gądecki, i uroczystość wręczenia paliusza Metropolicie Łódzkiemu

O łódzkich, ogólnopolskich, a nawet światowych dziełach Bożego Miłosierdzia mówił abp senior Władysław Ziółek. Były Metropolita Łódzki był pierwszym z prelegentów trwającego dwa dni I Kongresu św. Faustyny w Łodzi. Pierwszy dzień to panele dyskusyjne, spektakl, a nawet spacer śladami św. Faustyny. Ksiądz Arcybiskup mówił m.in. o wywodzącej się z Łodzi akcji „Koronka na ulicach miast świata”. – W Łodzi zrodziła się idea „Koronki na ulicach miast świata” podczas koncertu na cześć patronki miasta, św. Faustyny. Koronkę po raz pierwszy zaplanowano na 28 września 2008 r. Pierwsza modlitwa na ulicach to 111 łódzkich skrzyżowań. Z czasem do Łodzi zaczęły dołączać inne polskie miasta. Dziś ludzie z różańcem w ręku są już na ulicach miast europejskich, a także w Afryce, Ameryce, Australii i Azji – przypomniał abp Ziółek.

CZYTAJ DALEJ

90 lat temu w Bielsku zmarł Edmund Wojtyła, brat papieża

2022-12-04 11:38

[ TEMATY ]

Edmund Wojtyła

pl.wikipedia.org

90 temu, 4 grudnia 1932 r., zmarł Edmund Wojtyła, brat Karola, późniejszego papieża Jana Pawła II. Był lekarzem. Ratując w Bielsku chorych podczas epidemii zaraził się szkarlatyną.

Edmund Wojtyła urodził się 27 sierpnia 1906 r. w Krakowie. Po wybuchu I wojny uczęszczał do austriackiej szkoły kadetów na Morawach, gdzie stacjonowała jednostka wojskowa jego ojca.

CZYTAJ DALEJ

Polska jest piękna! Czyli... 4 pory roku w naszych rodzimych lasach

2022-12-05 15:22

[ TEMATY ]

Lasy Państwowe

Adobe Stock

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Szczecinku we współpracy z "Niedzielą" zaprasza do wycieczki w przepiękne rejony Polski! Odwiedźcie razem z nami polskie lasy, zobaczcie, jak prezentują się nie tylko późną jesienią czy wczesną zimą, ale i w lato i na wiosnę!

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję