Reklama

Polska

Abp Hoser: naszym zadaniem jest siać ziarno Bożego Słowa tam, gdzie żyjemy

Naszym zadaniem jest siać ziarno Bożego Słowa tam gdzie żyjemy - podkreślił abp Henryk Hoser. W ramach IV Krajowego Kongresu Misyjnego, którego trzeci dzień przeżywany jest w ramach diecezji biskup warszawsko-praski celebrował dziś Mszę św. w katedrze św. Michała Archanioła i św. Floriana Męczennika.

[ TEMATY ]

kongres

RAZEM.TV

W homilii zwrócił on uwagę na wymiar misyjny chrześcijańskiego życia. - Każdy z nas może i powinien być misjonarzem w swoim środowisku tam gdzie go Pan Bóg postawił – podkreślił abp Hoser. Tłumaczył, że nie tylko sami mamy być doborowym ziarnem, ale jednocześnie mamy to ziarno siać po żeby dzięki mocy Bożej, dzięki mocy Ducha Świętego, który jest pierwszy propagatorem misji na świecie, to ziarno rosło. Warto zatem zadać sobie pytanie: Co my siejemy wokół siebie? Czy wyrasta dobro, czy może zło? Czy wyrasta nadziej, czy też smutek i depresja – zachęcał do refleksji kaznodzieja.

Przypomniał również o odpowiedzialności Kościoła lokalnego za posłanych misjonarzy. – Nie możemy zapominać, że uczestniczymy zarówno w sposób nadprzyrodzony, jak i materialny w posłannictwie tych, którzy zostali wysłani do krajów misyjnych, którzy mieli odwagę wyjść ze swojego domu, ze swojej Ojczyzny, aby iść o głosić Ewangelię aż po krańce ziemi. Powinniśmy wspierać ich duchowo i materialnie - dodał.

W czasie liturgii swoim doświadczeniem pracy misyjnej podzielił się z wiernymi ks. Robert Gut, który od ponad 2 lat posługuje w prowadzonej przez diecezję warszawsko-praską misji w parafii Kambia w diecezji Makeni w Sierra Leone. – Obok normalnej pracy duszpasterskiej czyli głoszenia Bożego Słowa i udzielania sakramentów wraz z drugim kapłanem nadzorujemy dwadzieścia jeden szkół podstawowych i zawodowych.

Reklama

Odniósł się on również do epidemii eboli, która od wielu miesięcy zagraża mieszkańcom Sierra Leone. – Na chwilę obecną odnotowano kilka przypadków śmiertelnych ale sytuacja wciąż jest trudna zwłaszcza, że epidemia przesunęła się ze wschodu na zachód kraju. Warto jednak zauważyć, że większość nowych zachorowań ma miejsce w obrębie najbliżej rodziny osób dotkniętych ebolą – poinformował ks. Gut. Podkreślił, że na razie misjonarzom nie zagraża niebezpieczeństwo ponieważ ich misja jest w stosunkowo dużej odległości od miejsca gdzie są osoby zakażone.

Prowadzona przez diecezję warszawsko-praską misja w Makeni w Sierra Leone istnieje od niespełna pięciu lat. W gronie pierwszych misjonarzy którzy tam wyjechali z posługą znaleźli się: śp. ks. Andrzej Dudzik, ks. Jacek Turek oraz misjonarka świecka Katarzyna Wróblewska. Obecnie pracuje tam ks. Jacek Pielak i ks. Robert Gut. W październiku ma dołączyć do nich ks. Krzysztof Szczepanik.

2015-06-14 14:52

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

W Poznaniu odbył się II Chrześcijański Kongres Społeczny

[ TEMATY ]

kongres

Piotr Babisz

W Poznaniu odbył się Chrześcijański Kongres Społeczny, inicjatorem tego spotkania licznych środowisk katolickich jest poseł do Parlamentu Europejskiego Marek Jurek. To druga edycja Kongresu, który od jesieni, czyli pierwszego zwołania usamodzielnił się powołując Narodową Radę Chrześcijańskiego Kongresu Społecznego będącą ciałem organizującym działania inicjatywy.

CZYTAJ DALEJ

Łask: Niezwykły dar Arcybiskupa Seniora

2022-11-29 14:00

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Piotr Drzewiecki

Arcybiskup Senior Władysław Ziółek na ręce burmistrza Łasku Gabriela Szkudlarka przekazał dar dla miasta – obraz przedstawiający kolegiatę – główny obiekt sakralny w mieście i największy skarb ziemi łaskiej.

CZYTAJ DALEJ

Komunikacja w rodzinie i szkole – Kongres Pedagogiki Chrześcijańskiej

2022-11-30 07:09

[ TEMATY ]

szkoła

edukacja

Karol Porwich/Niedziela

W auli Tygodnika Katolickiego „Niedziela” trwa Kongres Pedagogiki Chrześcijańskiej. Jego tematyka dotyczy komunikacji w rodzinie i w szkole.

Wydarzenie jest organizowane we współpracy z Akademią Jagiellońską w Toruniu, a także pod patronatem Ministerstwa Edukacji i Nauki oraz rzecznika praw dziecka Mikołaja Pawlaka.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję