Reklama

Świat

Znany klimatolog podkreśla „całkowitą zgodność encykliki z nauką”

Zmiany klimatyczne, zanieczyszczenie środowiska i ubóstwo szerzące się na świecie współzależą od siebie i dlatego muszą być jednocześnie zwalczane. Ukazuje to w sposób wyraźny encyklika „Laudato si’” papieża Franciszka, podkreślił podczas jej wczorajszej prezentacji w Watykanie niemiecki klimatolog Hans Joachim Schellnhuber.

[ TEMATY ]

Encyklika

youtube.com

W swoim wykładzie dyrektor Instytutu Badania Skutków Zmian Klimatu w Poczdamie i członek Papieskiej Akademii Nauk skrytykował poważny brak równowagi między krajami bogatymi i biednymi pod względem zużycia zasobów naturalnych. Zachód i uprzemysłowione kraje Azji Wschodniej zużywają większość kopalnych nośników energii, a na skutek spowodowanego przez to ocieplenia klimatu cierpią przede wszystkim biedne społeczeństwa Południa. „Wbrew temu, co czasem się mówi, to nie masy ubogich niszczą planetę, ale konsumpcja bogatych”, podkreślił mówca dodając, że ten brak równowagi widać szczególnie wyraźnie w podziale majątku: 60 najbogatszych ludzi na świecie posiada tyle samo, co 3,5 mld najuboższych.

Schellnhuber ostrzegł też przed bagatelizowaniem zmian klimatycznych. To prawda, że w dziejach Ziemi klimat zmieniał się co jakiś czas, ale „to, co się teraz dzieje jest czymś zupełnie innym”, stwierdził niemiecki klimatolog.

Reklama

Przeciętne ocieplenie o dwa stopnie miałoby ciężkie konsekwencje dla całej planety, powiedział Schellnhuber i porównał sytuację z ludzkim ciałem: „Kiedy mamy o dwa stopnie więcej, mamy gorączkę, a przy pięciu stopniach więcej byśmy umarli”. Naukowiec uważa, że średnio ocieplenie nie może wzrosnąć o więcej niż dwa stopnie mając świadomość, że nawet i to można będzie osiągnąć z wielkim trudem.

Czołowy klimatolog niemiecki, który mówi o sobie, że jest agnostykiem, podkreślił też „całkowitą zgodność z nauką” nowego dokumentu papieskiego. Zwrócił uwagę, że apel papieża o walkę ze zmianami klimatu jest odzwierciedleniem najnowszych wniosków naukowych na ten temat.

W przeddzień prezentacji encykliki „Laudato si’” niemiecki naukowiec został przyjęty do grona Papieskiej Akademii Nauk. Wcześniej uczestniczył w wielu spotkaniach roboczych tego gremium. Musiał też przekonywać wewnątrz Watykanu krytyków dyskusji o zmianach klimatycznych. Był jedyną osobą, która od początku do końca uczestniczyła w przygotowywaniu dokumentu. Według gazety „Frankfurter Allgemeine Zeitung”, Schellnhuber uczestniczył we wszystkich czterech decydujących spotkaniach. Jak przyznał, opublikowanie papieskiej encykliki jest wydarzeniem historycznym: „Szczyt grupy G7 odbywa się co roku, a encyklika ekologiczna ma teraz premierę – po dwóch tysiącach lat istnienia Kościoła”.

Fizyk oczekuje, że encyklika „Laudato si’” będzie silnym „wiatrem w plecy” dla ruchu przeciwników zmian klimatycznych. W te mozolne wysiłki o ochronę klimatu i rozwój powinny także zostać włączone religie. „Opracowanie wniosków naukowców w taki sposób, aby teraz w Watykanie problem klimatu był o wiele lepiej rozumiany, to był kawał ciężkiej pracy”, powiedział w rozmowie z „Frankfurter Allgemeine Zeitung” dodając, że pewne środowiska w Watykanie starały się zachować starą postawę „klimatosceptyczną” i wnieść ją to do encykliki. Jednak – podkreślił – papież jednoznacznie „w kwestii zmian klimatycznych uznał konsens naukowy”.

2015-06-19 12:10

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ekologiczna encyklika już gotowa

[ TEMATY ]

Encyklika

Franciszek

GRZEGORZ GAŁĄZKA

Zapowiadana od dłuższego czasu encyklika Franciszka nt. ekologii jest już w praktyce gotowa – twierdzi w dzisiejszym wydaniu madrycki dziennik „El País”. Autor artykułu Pablo Ordaz pisze, że dokument, nad którym pracowała od jesieni 2013 grupa specjalistów, w tym kardynał kurialny Peter Turkson oraz dwaj teologowie argentyńscy abp Víctor Manuel Fernández i ks. Carlos María Galli, może się ukazać jeszcze w tym miesiącu.

Ordaz przypomniał, że od początku swego pontyfikatu obecny papież poświęca wiele uwagi sprawom ochrony środowiska i walce z „globalizacją obojętności”. Dawał temu wielokrotnie wyraz przy różnych okazjach, m.in. gdy udał się w lipcu 2013 w swą pierwszą podróż apostolską poza Watykan na włoską wysepkę Lampedusa, która przyjmując przez wiele miesięcy tysiące uchodźców z Afryki Północnej, stała się symbolem dramatu imigracji. Ojciec Święty nigdy nie ukrywał swego wielkiego zatroskania i zainteresowania tym, co uważa za jedno z największych wyzwań ludzkości, czyli „strzeżeniem stworzenia i ekologią”.

CZYTAJ DALEJ

Bp Krzysztof Włodarczyk: oddaję dla diecezji bydgoskiej swoje serce, talenty, charyzmaty i siły

2021-09-21 16:53

[ TEMATY ]

biskup

papież Franciszek

Bp Krzysztof Włodarczyk

Karol Porwich/Niedziela

Bp Krzysztof Włodarczyk

Bp Krzysztof Włodarczyk

„Oddaję dla diecezji bydgoskiej swoje serce, talenty, charyzmaty i wszystkie siły. Chcę służyć całym sobą” – powiedział w rozmowie biskup nominat Krzysztof Włodarczyk.

O woli Ojca Świętego dowiedział się na kilka dni przed ogłoszeniem nominacji. – Było to dla mnie zaskoczenie. Po ludzku pojawiły się również lęk i strach. Jednak natychmiast usłyszałem od nuncjusza apostolskiego słowa, w których przypomniał mi moje biskupie zawołanie „Łaska, miłosierdzie, pokój”. Trochę ochłonąłem i wyraziłem zgodę – dodał.

CZYTAJ DALEJ

Siostry z Łagiewnik: nagrywają płytę i uwielbiają Boże Miłosierdzie

2021-09-23 12:32

Norbert Polak

Siostry modlą się przy akompaniamencie instrumentów

Siostry modlą się przy akompaniamencie instrumentów

W kaplicy klasztornej w Krakowie-Łagiewnikach 22 września odbył się wieczór uwielbienia Miłosierdzia Bożego – „Łagiewnicka 22” organizowany przez siostry ze Zgromadzenia Matki Bożej Miłosierdzia. Siostry zapowiedziały wydanie płyty.

Siostry i świeccy modlili się o poznanie przez ludzi prawdy o Bożym dziecięctwie: – Pomóż nam, Duchu Święty, uświadomić sobie, kim naprawdę jesteśmy w oczach Wszechmogącego Boga, Ojca naszego, który jest w Niebie. Pomóż nam, Duchu Święty, abyśmy nie wątpili w Bożą dobroć, miłość i przebaczenie. Chcemy przychodzić z sercem pełnym zaufania. Ojcze, spraw, aby wszystkie dzieci, które najbardziej czują się poranione, niekochane i odrzucone, doświadczyły, kim jesteś, że jesteś miłością samą.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję