Reklama

Wiara

Klucz do zrozumienia tajemnicy życia

Z obiektywnego, w sensie metafizycznym, spojrzenia na siebie i całą rzeczywistość człowiek zauważa, że sam jest największą doczesną wartością – przekonuje ks. Marian Szymonik, filozof.

2023-03-15 08:20

Niedziela Ogólnopolska 12/2023, str. 20-21

[ TEMATY ]

filozofia

Karol Porwich/Niedziela

Ks. Marian Szymonik

Ks. Marian Szymonik

Marian Florek: Pytania o sens życia są pytaniami natury metafizycznej czy egzystencjalnej?

Ks. dr hab. Marian Szymonik: Jednym i drugim. Jako istota myśląca człowiek zadaje pytania egzystencjalne dotyczące sensu zarówno swego istnienia, jak i istnienia świata, czyli pytania egzystencjalne. Metafizyka formułuje je w postaci swoich pytań: dlaczego coś jest? Jaka jest natura i przyczyna wszystkiego, co istnieje? Gdy chodzi o człowieka, to w całej filozofii, szczególnie w metafizyce klasycznej, zawarte jest pytanie o ludzkie szczęście. Ważne zagadnienie egzystencjalne i metafizyczne to kwestia tego, czy ludzkie życie kończy się po śmierci, czy ma jakąś inną perspektywę. Pytanie z nim związane dotyczy istnienia rzeczywistości transcendentnej i bytu, który nazywamy Bogiem.

Pełna treść tego i pozostałych artykułów z NIEDZIELI 12/2023 w wersji drukowanej tygodnika lub w e-wydaniu .

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Finał KFK 2018

[ TEMATY ]

konkurs

filozofia

Arkadiusz Cichosz

Trzydziestu uczniów z okręgów wrocławskiego, świdnickiego i legnickiego wzięło udział w finałowym, wojewódzkim etapie trzeciej edycji Konkursu Filozofii Klasycznej. Najlepsi mają już zapewniony indeks na Papieskim Wydziale Teologicznym we Wrocławiu.

Etap wojewódzki odbył się w sali Senatu PWT i polegał na ustnej odpowiedzi na pytania związane z treścią obowiązującej literatury.

CZYTAJ DALEJ

Nie każdy ksiądz to pedofil – mocna historia złego osądu!

2023-03-23 08:10

[ TEMATY ]

ksiądz

Ksiądz z osiedla

Ks. Rafał Główczyński, szerzej w sieci znany jako „Ksiądz z osiedla” w najnowszym odcinku swojego vloga podzielił się z odbiorcami bardzo mocnymi historiami złych osądów ludzkich, które skazały niewinnych księży na potępienie przez społeczeństwo.

Jak sam opisuje:

CZYTAJ DALEJ

Łódź: Bp Marczak: Bóg pokonał w nas wszelkie bożki i zło, którego się dopuszczamy!

2023-03-24 07:30

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Paweł Kłys

- Bóg czeka i prosi: pozwól mi wejść do swojego życia. Pozwól zniszczyć w twoim życiu bożki, które sobie uczyniłeś na mój wzór, ale nie podobne do mnie. Pozwól mi wejść do twojego życia, bo chcę z ciebie uczynić wielki naród! Tak się stało w przypadku Mojżesza i Narodu Wybranego, i tak się stało z każdym z nas, kto pozwala, aby Jezus wszedł do naszego życia z mocą swojego krzyża, i pokonał w nas wszelkie bożki i zło, którego się dopuszczamy – mówił bp Marek Marczak podczas wieczornej liturgii stacyjnej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję