Reklama

Świat

Młodzi z Krakowa na „małym ŚDM” w Turynie

Uroczystą Mszą św. pod przewodnictwem arcybiskupa Cesare Nosiglia rozpoczęła się oficjalnie wizyta delegacji młodzieży Archidiecezji Krakowskiej oraz Komitetu Organizacyjnego Światowych Dni młodzieży Kraków 2016 w Turynie, na festiwalu „Torino for Young”.

[ TEMATY ]

dni młodych

ŚDM w Krakowie/facebook

Arcybiskup Nosiglia, który spotkanie związane z dwusetną rocznicą urodzin św. Jana Bosko nazwał „małym ŚDM”, sam zaprosił przedstawicieli młodych z Krakowa, miasta, w którym już za rok odbędzie się święto wiary młodego Kościoła. - Jest z nami obecna młodzież z Polski! Do nich i młodzieży na całym świecie św. Jan Paweł II zawsze mówił, aby się nie lękali, pokonywali swoje słabości i działali – powiedział podczas kazania.

Młodzież z Krakowa wniosła kopię Krzyża Światowych Dni Młodzieży i przekazała go na czas spotkania turyńczykom. W procesji niesiono także flagi ŚDM w Krakowie. - Symbolicznym dla mnie gestem była wymiana tych flag. My daliśmy flagę polską i ŚDM a otrzymaliśmy włoską. W ten sposób zaprosiliśmy naszych rówieśników do naszego miasta – podsumowuje Gabrysia, wolontariuszka ŚDM. Na Mszy św. był obecny był ks. Joao Chagas z Papieskiej Rady ds. Świeckich, która jest współodpowiedzialna za organizację kolejnych ŚDM.

Miasto Turyn oraz organizacje związane ze Zgromadzeniem Salezjanów celebrują dwusetną rocznicę urodzin św. Jana Bosko. Z tej okazji przez trzy dni młodzi archidiecezji turyńskiej oraz przedstawiciele innych włoskich diecezji spotkali się w mieście związanym z postacią świętego patrona młodzieży. Ważnym elementem celebracji jest wizyta Ojca Świętego, która odbędzie się w niedzielę oraz możliwość nawiedzenia Całunu Turyńskiego.

Uroczystości zbiegły się ze świętem patronki miasta. Przedstawiciele organizacji i parafii przeszli ulicami miasta w uroczystym pochodzie wraz z figurą Matki Bożej Pocieszenia. W tej procesji również widoczne były flagi i koszuli z logiem ŚDM Kraków 2016. Arcybiskup Nosiglia pozdrowił „wszystkich z całej Europy, szczególnie obecną tu młodzież z Polski, która młodzieży włoskiej przyniosła Krzyż ŚDM i zaprosiła za rok do Krakowa”. Ksiądz Albert Wołkiewicz, duszpasterz młodzieży Archidiecezji Krakowskiej cieszył się, że ideę Światowych Dni Młodzieży udało się zaprezentować podczas tak dużego święta. - Chcemy wszystkich zaprosić do naszego kraju i miasta. Chcemy razem się modlić i spotkać się z Panem Bogiem - mówił.

Reklama

Ksiądz Luka Ramello - duszpasterz młodzieży archidiecezji turyńskiej, jeden z organizatorów „Torino for Young”, podziękował za obecność polskiej delegacji i zapewnił o obecności Włochów w Krakowie. Zaprosił również delegację z Krakowa na kolejne uroczystości weekendowego spotkania – koncerty, pielgrzymkę do kościołów związanych z miejscowymi świętymi oraz do udziału w Mszy Świętej z Ojcem Świętym w niedzielę.

Episkopat Włoch zapowiedział już liczną grupę uczestników ŚDM z tego kraju. Tak bywało też podczas poprzednich spotkań. Rejestracja, która ruszy w lipcu tego roku, pokaże ile dokładnie pielgrzymów z Włoch i innych krajów odwiedzi Polskę wraz z papieżem Franciszkiem.

2015-06-20 22:20

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dodajcie Chrystusa do swojego życia

Trzy dni wielkiego święta młodych. W piątkowe popołudnie 20 września, przy pięciu kościołach stacyjnych: w Nowosielcu, Racławicach oraz w Nisku przy parafiach Matki Bożej Fatimskiej, św. Józefa i św. Jana Chrzciciela dokonało się zawiązanie wspólnoty młodych ludzi z diecezji sandomierskiej. Przyjeżdżający otrzymywali w recepcjach informator i modlitewnik - „Instrukcję obsługi”, a wolontariusze przeprowadzali ich do domów na noclegi.

CZYTAJ DALEJ

Każdy z nas kradnie i nawet o tym nie wie? VII przykazanie w praktyce

2023-02-03 21:15

[ TEMATY ]

kradzież

Adobe.Stock

Łamiemy VII przykazanie… nie będąc tego świadomi. W jakich obszarach życia jesteśmy najbardziej narażeni na kradzież?

1) Praca

CZYTAJ DALEJ

Franciszek do katolików Sudanu Pd.: nadawajcie swej ojczyźnie smak Ewangelii

2023-02-05 11:58

[ TEMATY ]

Franciszek w Kongo i Sudanie

PAP/EPA/CIRO FUSCO

„Życzę wam, abyście byli solą, która rozprzestrzenia się i rozpuszcza z hojnością, aby nadać Sudanowi Południowemu braterski smak Ewangelii; abyście byli świetlistymi wspólnotami chrześcijańskimi, które, jak miasta wzniesione wysoko, rzucą światło dobra na wszystkich i pokażą, że piękne i możliwe jest życie bezinteresowne, posiadanie nadziei, wspólne budowanie pojednanej przyszłości” – powiedział papież podczas Mszy św. sprawowanej na terenie Mauzoleum Johna Garanga w stolicy Sudanu Południowego, Dżubie.

Słowa z drugiego czytania, które apostoł Paweł skierował do wspólnoty w Koryncie, chciałbym dziś uczynić swoimi i powtórzyć je przed wami: „przyszedłszy do was, nie przybyłem, aby błyszcząc słowem i mądrością, głosić wam świadectwo Boże. Postanowiłem bowiem, będąc wśród was, nie znać niczego więcej, jak tylko Jezusa Chrystusa, i to ukrzyżowanego” (1 Kor 2, 1-2). Tak, trwoga Pawła jest również moją, będąc tutaj z wami w imię Jezusa Chrystusa, Boga miłości, Boga, który wprowadził pokój przez swój krzyż; Jezusa, Boga ukrzyżowanego za nas wszystkich; Jezusa, ukrzyżowanego w tych, którzy cierpią; Jezusa, ukrzyżowanego w życiu tak wielu z was, w życiu tak wielu ludzi w tym kraju; Jezusa Zmartwychwstałego, zwycięzcy nad złem i śmiercią. Przychodzę do was, aby Go głosić, aby was w Nim utwierdzić, ponieważ głoszenie Chrystusa jest głoszeniem nadziei: On bowiem zna udręki i oczekiwania, które nosicie w swoich sercach, radości i trudy, które naznaczają wasze życie, ciemności, które was gnębią i wiarę, którą jak wieczorną pieśń wznosicie do nieba. Jezus zna was i kocha; jeśli trwamy w Nim, nie musimy się lękać, bo i dla nas każdy krzyż przemieni się w zmartwychwstanie, każdy smutek w nadzieję, każdy lament w taniec.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję