Reklama

Wiara

Homilia

Wyjdź na zewnątrz

Niedziela Ogólnopolska 13/2023, str. 18

[ TEMATY ]

homilia

Karol Porwich/Niedziela

Nasze wielkopostne drogi przyprowadziły nas do Betanii. Oto stajemy przy pogrążonych w smutku i żałobie siostrach Łazarza – Marcie i Marii. Gdy widzimy ich cierpienie, uświadamiamy sobie, że sami wiele razy w życiu doświadczaliśmy podobnych chwil, bo przecież śmierć kogoś z bliskich nam osób przychodzi nie w porę. Jak pokazuje to jedna z nagrobnych rzeźb na cmentarzu w podzamojskim Sitańcu, jest ona rzeczywistością pozbawioną uczuć. Śmierć nie ma oczu – nie widzi naszych łez, nie ma uszu – nie słyszy naszego żalu, nie ma też ust – nie zapowiada swojego przyjścia.

Gdy słuchamy słów dzisiejszej Ewangelii, zauważamy, że ostatnie słowo należy nie do śmierci, ale do życia. Oto słyszymy słowa wypowiedziane przez Jezusa, który jest – jak sam mówi siostrze zmarłego, Marcie – „zmartwychwstaniem i życiem”. Wobec dramatu śmierci swojego przyjaciela Łazarza Jezus mówi: „Wyjdź na zewnątrz!”. Tam, w Betanii, owocem zasłuchania się w Jezusowe słowo było życie. Łazarz, mimo że leżał w grobie od czterech dni i bliscy mówili, że już cuchnie, wyszedł z grobu żywy. Tego samego Chrystus chce dla nas. On chce, byśmy żyli.

I choć nasza codzienność przypomina o tym, że nasze życie jest kruche, choć zatapiamy się w codziennych obowiązkach i zabiegamy o godne warunki ziemskiego życia, to o wiele ważniejsze dla nas jest zasłuchanie w Boże słowo, dla którego musimy codziennie powstawać. Musimy już teraz, w trakcie tej wielkopostnej drogi, pokonać własną słabość i zniechęcenie, odrzucić wszelkie wątpliwości i wejść na drogę Marty – siostry Łazarza. A jest to droga wiary.

W sakramencie chrztu św. wszyscy otrzymaliśmy dar wiary i naszym zadaniem jest pielęgnować go i rozwijać. Teraz, podczas tego Wielkiego Postu staramy się podążać jak najbliżej za Jezusem – Nauczycielem, a pomagają nam w tym m.in. nabożeństwa – np. Droga Krzyżowa, Gorzkie żale; w ciągu roku możemy rozważać tajemnice Różańca, czytać Ewangelię. To wszystko będzie nam pomocne.

Reklama

Bo po to my, chrześcijanie, zostaliśmy powołani, by pielęgnować dar wiary, żeby dzięki temu już tu, na ziemi, zakosztować tajemnicy życia wiecznego. Wszyscy mamy przecież nadzieję wiecznego szczęścia, do którego dążymy.

Zwróćmy też uwagę na słowa Jezusa skierowane do obecnych przy Nim, gdy zobaczyli wychodzącego z grobu Łazarza: „Rozwiążcie go i pozwólcie mu chodzić”. Oto obraz naszego życia, tak często ograniczonego przepaskami niewiary i chustą nieufności.

Nie musimy czekać na znaki i cuda. Wystarczy wysłuchać słowa Jezusa i przyjąć je, a ono samo poprowadzi nas do szczęścia, którego nikt nie będzie w stanie nam odebrać. Pamiętajmy, że odkupienie uwolniło nas z więzów grzechu, w którym wszyscy tkwiliśmy, a zwycięstwo Jezusa przywróciło nam życie.

Chociaż Ewangelia nie mówi nic o obecności Maryi w Betanii, to naszą nadzieję pokładamy również w Niej, bo Ona, będąc Matką Jezusa Chrystusa, jest również naszą Matką. Niech będzie dla nas już na zawsze Matką Nadziei.

2023-03-20 20:48

Ocena: +9 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Autorytetem apostoła jest autorytet tego, który go posłał

[ TEMATY ]

abp Grzegorz Ryś

homilia

ks. Paweł Kłys

- Na poziomie teorii i naszych słów nigdy nie zaprzeczymy, że Jezus jest pierwszy. To jest prawda, którą teoretycznie każdy z nas przyznaje, wyznaje. Ale tej prawdzie jest łatwo zaprzeczyć swoim czynem, na poziomie praktycznym. Na poziomie naszych czynów wychodzi to, czy naprawdę Jezus jest pierwszy w moim życiu czy nie? Czy nie odwracam tej relacji i z niewolnika naraz staję się panem, który chce, żeby Bóg mi służył? Czy z wysłannika staję nagle tym, którego orędzie, przesłanie się liczy, moja osoba się liczy, mój autorytet się liczy? Autorytetem apostoła jest autorytet tego, który go posłał, a jego nie własny! – mówił abp Grzegorz Ryś podczas porannej Mszy św. celebrowanej w swojej domowej kaplicy.

W homilii łódzki pasterz odwołując się do fragmentu Dziejów Apostolskich wyjaśnił praktykę echa słowa, która obecna jest w wielu ruchach kościelnych, w tym także na Drodze Neokatechumenalnej. – Nie chodzi o własną mądrość, o własne nadzwyczajne przemyślenia, ale chodzi o to, co ze Słowa Boga, z tego objawienia, które jest dostępne dla wszystkich – co w tobie naprawdę pracuje. Cała ta zachęta jest pytaniem skierowanym do nas, o naszą uważność. Kiedy jest czytane Słowo Boże, to które z tych słów w nas zapadają, które z tych słów w nas zostają, w nas wchodzą w reakcję z nami, które nas pocieszają upominają, zachęcają? Nie może być tak, że jest czytane słowo, a we mnie nic z tego nie zostaje! – podkreślił arcybiskup.

CZYTAJ DALEJ

Rocznica śmierci św. Urszuli Ledóchowskiej

[ TEMATY ]

św. Urszula Ledóchowska

Archiwum Sióstr Urszulanek SJK

M. Urszula Ledóchowska była matką dla zakonnic, ale też najlepszą opiekunką, zatroskaną jak matka o najmłodszych

M. Urszula Ledóchowska była matką dla zakonnic, ale też najlepszą opiekunką,
zatroskaną jak matka o najmłodszych

Dziś przypada rocznica śmierci m. Urszuli Ledóchowskiej, założycielki Zgromadzenia Sióstr Urszulanek Serca Jezusa Konającego, Matki Niepodległości zasłużonej w kształtowaniu opinii elit europejskich na temat Polski, "apostołki uśmiechu". W 1983 r. Urszula Ledóchowska została beatyfikowana a w 2003 r. kanonizowana przez Jana Pawła II. W kalendarzu liturgicznym 29 maja przypada jej wspomnienie.

Żyła na przełomie wieków (1865-1939) i czasów. Na jej oczach zmieniała się Europa i świat. W pracy apostolskiej matka Urszula niejednokrotnie decydowała się na rozwiązania awangardowe, na owe czasy wręcz rewolucyjne, które do dziś nie straciły na aktualności, przeciwnie – znalazły pełne potwierdzenie w tendencjach i zaleceniach II Soboru Watykańskiego.

CZYTAJ DALEJ

Episkopat ustala kary za przestępstwa wobec prawa kanonicznego

2023-05-30 07:11

[ TEMATY ]

episkopat

episkopat Polski

Episkopat News

Nawet 72 tys. zł grzywny będzie mógł nałożyć kościelny sąd na duchownego, który popełni przestępstwo przewidziane przez prawo kanoniczne. KEP zajmie się projektem na najbliższym posiedzeniu - czytamy we wtorkowym wydaniu 'Rzeczpospolitej".

"Znowelizowany przez papieża Franciszka kodeks prawa kanonicznego, który obowiązuje w Kościele od grudnia 2021 r., przywrócił do kościelnego prawa kary finansowe. Ksiądz, ale także pełniąca w Kościele jakiś urząd osoba świecka, mogą zostać ukarani grzywną za przestępstwa, których dopuściliby się w czasie pełnienia swoich zadań. Mogą zostać także pozbawieni całości lub części wynagrodzenia kościelnego" - przypomina we wtorek "Rz".

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję