Reklama

Niedziela Łódzka

Podwójny jubileusz arcybiskupa Ziółka

[ TEMATY ]

jubileusz

Piotr Drzewiecki

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W sobotę 20 czerwca arcybiskup senior Władysław Ziółek obchodził 35.rocznicę sakry biskupiej i 80. rocznicę urodzin. Z tej okazji dostojny Jubilat przewodniczył Mszy św. w Archikatedrze Łódzkiej, w której uczestniczyli m.in. arcybiskupi seniorzy innych archidiecezji, kapłani, osoby konsekrowane, przedstawiciele władz rządowych i samorządowych oraz wierni świeccy.

Homilię wygłosił biskup Andrzej Dziuba, ordynariusz diecezji łowickiej. Zwrócił uwagę na niezwykły życiorys abp. Ziółka, jego dzieła i pamiętną wizytę św. Jana Pawła II w Łodzi w 1987 roku. - Wszystko, co było, chcemy objąć dziękczynieniem i chcemy, aby te lata, które będą, były latami radości - powiedział. Życzenia składali przedstawiciele prezbiteratu, osób konsekrowanych i wiernych świeckich. „Już jest nieważne, ważne jest dopiero” - te słowa ks. Twardowskiego towarzyszą całej mojej posłudze biskupiej” - mówił abp Jubilat. Na zakończenie poprosił o modlitwę w swojej intencji, aby mógł nadal, w mocy Ducha, służyć łódzkiemu Kościołowi.

Arcybiskup senior Władysław Ziółek urodził się 22 czerwca 1935 roku we wsi Komorniki koło Wolborza. Sakrę biskupią przyjął 4 maja 1980 r. z rąk biskupa Józefa Rozwadowskiego, ówczesnego ordynariusza diecezji łódzkiej. Otrzymał tytularną stolicę Risinio w Dalmacji. Jako zawołanie biskupie wybrał słowa „W mocy Ducha”. W 1986 roku został mianowany przez Papieża Jana Pawła II biskupem diecezjalnym łódzkim. W roku 1992, po utworzeniu archidiecezji, mianowany został arcybiskupem archidiecezji łódzkiej, a w 2004 roku pierwszym metropolitą nowo powstałej metropolii łódzkiej.

2015-06-22 08:02

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rok jubileuszowy

Rok 2014 Metropolitalne Seminarium Duchowne w Lublinie obchodzi pod znakiem 300-lecia istnienia. Główne uroczystości zaplanowane są na październik, ale wydarzenia związane z jubileuszem będą się odbywały cały rok, począwszy od niedzieli 12 stycznia. Do udziału w Mszach św., nabożeństwach, koncertach i wystawach zaproszeni są wszyscy

Cały rok 2014 jest okazją do wyrażenia wdzięczności Bogu i ludziom za dar historii wypełnionej pięknymi kartami, służącymi rozwojowi naszego miasta oraz regionu – mówi ks. Marek Słomka, rektor Metropolitalnego Seminarium Duchownego. – Seminarium jako najstarsza lubelska placówka edukacyjno-wychowawcza już od trzech wieków kształci księży pracujących w diecezji, w Polsce oraz poza jej granicami. Ufam, że położone na historycznym Żmigrodzie seminarium, przez swoją bogatą tradycję i współczesne kształtowanie oblicza ziemi lubelskiej, stanie się miejscem głęboko wpisanym w ludzkie serca – podkreśla Ksiądz Rektor, zapraszając do udziału w jubileuszowych uroczystościach. Okazją do wspólnej modlitwy oraz do poznania seminarium będą m.in. coniedzielne Msze św. sprawowane o godz. 11.30 w kościele dotąd dostępnym tylko dla alumnów (pierwsza taka Msza św. zostanie odprawiona 19 stycznia). Inauguracja uroczystości jubileuszowych odbędzie się 12 stycznia podczas Nieszporów sprawowanych pod przewodnictwem abp. Stanisława Budzika. W niedzielny wieczór o godz. 19.30 w kościele seminaryjnym odbędzie się też koncert kameralny „Wieniawski Kwartet”, w czasie którego zaprezentowane zostaną utwory Mozarta, Beethovena i Dvořáka.

CZYTAJ DALEJ

Z automatu nie trafia się do nieba

2023-11-28 12:21

Niedziela Ogólnopolska 49/2023, str. 3

[ TEMATY ]

felieton

Ks. Jarosław Grabowski

Karol Porwich/Niedziela

Ks. Jarosław Grabowski

Ks. Jarosław Grabowski

Dla wielu z nas bycie dobrym człowiekiem wymaga dziś odwagi, pasji, żarliwości i silnej woli.

Słowa starożytnego Seneki: „Rzeczy same w sobie nie są trudne, lecz wydają się takie dlatego, że brakuje nam odwagi”, przypominają oczywistą prawdę, że odwaga to wybory, których dokonujemy każdego dnia. Dla wielu bycie po prostu dobrym człowiekiem wymaga dziś odwagi, pasji, żarliwości i silnej woli.

CZYTAJ DALEJ

Jeszcze jedno muzeum!

2023-11-29 22:45

plakat organizatorów

    Do końca przyszłego roku Kraków wzbogaci się o jeszcze jedno muzeum. Będzie to Muzeum Misyjne z multimedialną wystawą poświęconą pierwszym polskim błogosławionym misjonarzom-męczennikom, zamordowanym w peruwiańskim Pariacoto.

    Muzeum znajdzie siedzibę przy Franciszkańskiej 4, gdzie przez sześć lat bł. Zbigniew Strzałkowski i bł. Michał Tomaszek studiowali i odbywali formację zakonną i kapłańską.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję