Reklama

Niedziela Łódzka

Podwójny jubileusz arcybiskupa Ziółka

[ TEMATY ]

jubileusz

Piotr Drzewiecki

W sobotę 20 czerwca arcybiskup senior Władysław Ziółek obchodził 35.rocznicę sakry biskupiej i 80. rocznicę urodzin. Z tej okazji dostojny Jubilat przewodniczył Mszy św. w Archikatedrze Łódzkiej, w której uczestniczyli m.in. arcybiskupi seniorzy innych archidiecezji, kapłani, osoby konsekrowane, przedstawiciele władz rządowych i samorządowych oraz wierni świeccy.

Homilię wygłosił biskup Andrzej Dziuba, ordynariusz diecezji łowickiej. Zwrócił uwagę na niezwykły życiorys abp. Ziółka, jego dzieła i pamiętną wizytę św. Jana Pawła II w Łodzi w 1987 roku. - Wszystko, co było, chcemy objąć dziękczynieniem i chcemy, aby te lata, które będą, były latami radości - powiedział. Życzenia składali przedstawiciele prezbiteratu, osób konsekrowanych i wiernych świeckich. „Już jest nieważne, ważne jest dopiero” - te słowa ks. Twardowskiego towarzyszą całej mojej posłudze biskupiej” - mówił abp Jubilat. Na zakończenie poprosił o modlitwę w swojej intencji, aby mógł nadal, w mocy Ducha, służyć łódzkiemu Kościołowi.

Arcybiskup senior Władysław Ziółek urodził się 22 czerwca 1935 roku we wsi Komorniki koło Wolborza. Sakrę biskupią przyjął 4 maja 1980 r. z rąk biskupa Józefa Rozwadowskiego, ówczesnego ordynariusza diecezji łódzkiej. Otrzymał tytularną stolicę Risinio w Dalmacji. Jako zawołanie biskupie wybrał słowa „W mocy Ducha”. W 1986 roku został mianowany przez Papieża Jana Pawła II biskupem diecezjalnym łódzkim. W roku 1992, po utworzeniu archidiecezji, mianowany został arcybiskupem archidiecezji łódzkiej, a w 2004 roku pierwszym metropolitą nowo powstałej metropolii łódzkiej.

2015-06-22 08:02

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kapłaństwo po chrzcie św. jest największą łaską

Niedziela częstochowska 21/2018, str. IV

[ TEMATY ]

jubileusz

kapłaństwo

Prywatne archiwum abp. Stanisława Nowaka

Neoprezbiter Stanisław Nowak z rodzicami – Katarzyną i Józefem

Neoprezbiter Stanisław Nowak z rodzicami – Katarzyną i Józefem

Z racji 60. rocznicy święceń kapłańskich z arcybiskupem seniorem Stanisławem Nowakiem rozmawia ks. Mariusz Frukacz

Ks. Mariusz Frukacz: – Ksiądz Arcybiskup przyjął święcenia kapłańskie 22 czerwca 1958 r. z rąk abp. Eugeniusza Baziaka w katedrze wawelskiej, sześćdziesiąt lat temu. Jak Ksiądz Arcybiskup ten ważny dzień dzisiaj pamięta, a także kolejne dni zaraz po święceniach?

CZYTAJ DALEJ

#TrzymajSięMaryi: Uważna i pokorna. Czy wszystko musisz wiedzieć od razu?

2022-05-23 21:00

[ TEMATY ]

Maryja

Rozważania majowe

#TrzymajSięMaryi

Ks. Michał Lubowicki

Adobe.Stock.

Pierwsze, czego Maryja nas tutaj uczy, to uważność. Uważność na ludzkie kłopoty. Wzrok dyskretny, ale przenikliwy – zdolny i chcący dostrzec, że komuś czegoś właśnie zabrakło.

Trzeciego dnia odbywało się wesele w Kanie Galilejskiej i była tam Matka Jezusa. Zaproszono na to wesele także Jezusa i Jego uczniów. A kiedy zabrakło wina, Matka Jezusa mówi do Niego: «Nie mają już wina». Jezus Jej odpowiedział: «Czyż to moja lub Twoja sprawa, Niewiasto? Czyż jeszcze nie nadeszła godzina moja?». Wtedy Matka Jego powiedziała do sług: «Zróbcie wszystko, cokolwiek wam powie». Stało zaś tam sześć stągwi kamiennych przeznaczonych do żydowskich oczyszczeń, z których każda mogła pomieścić dwie lub trzy miary. Rzekł do nich Jezus: «Napełnijcie stągwie wodą!». I napełnili je aż po brzegi. Potem do nich powiedział: «Zaczerpnijcie teraz i zanieście staroście weselnemu!». Oni zaś zanieśli. A gdy starosta weselny skosztował wody, która stała się winem – nie wiedział bowiem, skąd ono pochodzi, ale słudzy, którzy czerpali wodę, wiedzieli – przywołał pana młodego i powiedział do niego: «Każdy człowiek stawia najpierw dobre wino, a gdy się napiją, wówczas gorsze. Ty zachowałeś dobre wino aż do tej pory». Taki to początek znaków uczynił Jezus w Kanie Galilejskiej. Objawił swoją chwałę i uwierzyli w Niego Jego uczniowie. J 2,1-11.

CZYTAJ DALEJ

Watykan: Papież zachęca Cyryla do wysiłków na rzecz ochrony wartości i godności życia

2022-05-24 17:04

[ TEMATY ]

patriarcha Cyryl

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

Papież Franciszek w przesłaniu do patriarchy moskiewskiego i całej Rusi Cyryla zachęcił go do wspólnych wysiłków na rzecz "ochrony wartości i godności każdego życia ludzkiego". Rosyjskie media ogłosiły we wtorek tekst papieskiego przesłania do rosyjskiego patriarchy z okazji uroczystości Cyryla i Metodego.

"Uroczystość świętego Cyryla, wielkiego apostoła Słowian, jest dla mnie okazją do wysłania pozdrowień i zapewnień o mojej modlitwie za Waszą Świątobliwość i za Kościół powierzony jego opiece duszpasterskiej" - napisał papież, którego słowa cytuje też włoska Ansa.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję