Reklama

Niedziela Legnicka

Schola Gregoriana Silesiensis na Nocy Kościołów w Bolesławcu

W ramach przeżywanych na Dolnym Śląsku w Metropolii Wrocławskiej Nocy Kościołów, w piątek dnia 19 czerwca 2015 w bazylice maryjnej w Bolesławcu gościła Schola Gregoriana Silesiensis z Wrocławia. Zespół zaśpiewał w języku łacińskim części stałe Mszy św., którą koncelebrowana była przez ks. prałata Andrzeja Jarosiewicza, rektora bolesławieckiej bazyliki maryjnej oraz ks. Anthon’ego Umeh i ks. Łukasza Kutrowskiego - studentów Wydziału Muzykologii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

Bezpośrednio po Mszy św. Schola Gregoriana Silesiensis zaśpiewała Nieszpory - wieczorną modlitwę Kościoła. Wszyscy uczestnicy tej liturgii mogli się przekonać, jak pięknym był i nadal jest śpiew jednogłosowy, który stał się wykwitem postgregoriańskiej reformy liturgii Kościoła pierwszych wieków.

Reklama

Goście z Wrocławia każdego roku biorą udział w wielu festiwalach, przeglądach zespołów śpiewaczych, które pielęgnują i dokonują renowacji śpiewu jednogłosowego. Schola ma w swoim dorobku artystycznym najcenniejsze perły muzyki sakralnej, a właściwie należy powiedzieć wprost - śpiewanej liturgii Kościoła.

Kantorem Scholi jest pan Robert Pożarski, który nieustannie wyszukuje wśród zabytków kultury muzycznej Kościoła śpiewów liturgicznych, które nieustannie ubogacają repertuar zespołu. W założeniach programowych Zespołu znajduje się działalność liturgiczno-koncertowa związana z odkrywaniem najstarszych źródeł muzyki kościelnej, szczególnie z terenu Dolnego Śląska.

Przepiękny śpiew jednogłosowy stworzył nie tylko wyjątkowy klimat Eucharystii, ale pozwolił przypomnieć uczestnikom tego wydarzenia, jak uniwersalnym językiem Kościoła jest łacina.

2015-06-23 09:55

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Halina Frąckowiak kolęduje w „Niedzieli”

[ TEMATY ]

muzyka

koncert

kolęda

www.halinafrackowiak.pl


„Kolędy, litanie”

CZYTAJ DALEJ

Patron uczniów i studentów

U progu nowego roku szkolnego i akademickiego poznajmy patrona uczniów i studentów oraz orędownika zdających egzaminy - św. Józefa z Kupertynu.

Giuseppe Desa przyszedł na świat w małej włoskiej miejscowości Kupertyn w 1603 r. Jego życie młodzieńcze naznaczone było modlitwą i pracą. Gdy dorósł, rodzice posłali go do szkoły przyparafialnej, jednak jego edukacja nie trwała zbyt długo z dwu powodów. Pierwszym było, jak mówili nauczyciele, całkowite rozkojarzenie i nieumiejętność przyswajania wiedzy. Drugim powodem była choroba - gangrena, która unieruchomiła chłopca w łóżku na 5 lat. Po jakimś czasie, za namową matki i stryja, Józef wstąpił do Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych. Chciał zostać zakonnikiem.

CZYTAJ DALEJ

Boże, Ojcze miłosierny...

2021-09-19 18:42

Małgorzata Pabis

    W bazylice Bożego Miłosierdzia i w ponad 70 miejscach na całym świecie trwają przygotowania do 20. rocznicy tego wydarzenia.

    W niedzielę 19 września – w Godzinie Miłosierdzia i w czasie Mszy świętej sprawowanej o godz. 15.20 w bazylice Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach rozważany był pierwszy fragment Aktu zawierzenia świata Bożemu miłosierdziu, który 17 sierpnia 2002 roku na łagiewnickim wzgórzu wypowiedział św. Jan Paweł II.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję