Reklama

Głos z Torunia

Jak przeżyć z nastolatkiem?

Co się stało z naszym Jasiem? – zastanawiają się rodzice. – Trzaska drzwiami, siedzi po nocach w komputerze, rano nie można go dobudzić, w pokoju ma bałagan i mówi, że niczego nie rozumiemy. A właściwie to nie mówi, tylko krzyczy.

Niedziela toruńska 17/2023, str. I

[ TEMATY ]

warsztaty

warsztaty

Toruń

Renata Czerwińska

Michał Frąckowicz dzielił się doświadczeniem rodzica i pedagoga także poprzez scenki

Michał Frąckowicz dzielił się doświadczeniem rodzica i pedagoga także poprzez scenki

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Na szczęście nikt nie podmienił Jasia. Okres dorastania to czas, kiedy w mózgu nastolatka w krótkim czasie pojawiają się nowe połączenia. Dorastający Janek patrzy w głąb siebie, zastanawia się nad swoją tożsamością. – To naturalny proces w Bożym planie – wyjaśniał Michał Frąckowicz, mąż, ojciec i wieloletni pedagog, prowadzący warsztaty dla rodziców Bunt na pokładzie – Najważniejsze, aby w tym czasie, który jest trudny i dla nastolatka, i dla jego rodziców, zadbać o relację. To zaprocentuje na przyszłość.

Słuchaj sercem

Warsztaty odbyły się 1 kwietnia w toruńskim Centrum Dialogu, a rodzice, którzy chcieli zrozumieć swoje nastolatki, przyjechali nie tylko z Torunia czy Grudziądza, ale też z Bydgoszczy, Włocławka i Aleksandrowa. Oprócz konferencji i prezentacji przekazanych żywym językiem był czas na zadania. To chociażby wypisanie 10 cech, za które cenimy własne dziecko czy wczucie się w rolę nastolatka, który próbuje rozmawiać o palących problemach z dorosłym autorytetem.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Co ważne, w czasie, kiedy dziecko nie chce słyszeć, że jest wykapanym tatą czy kserówką mamy, autorytetem stają się ludzie z zewnątrz, jak chociażby internetowi influencerzy. To właśnie dlatego warto zastanowić się, o co chcemy ścierać kopie z naszym nastolatkiem, a co możemy odpuścić.

To także czas słuchania. Słowa, że nic nie rozumiemy i jesteśmy najgorszymi rodzicami na świecie, należy jednym uchem wpuścić, a drugim wypuścić. Za pół godziny nasz nastolatek zmieni na ten temat zdanie, szczególnie, jeśli jesteśmy dobrymi słuchaczami. Jeśli na co dzień chmurna nastolatka ma znów złamane serce, a mama zamiast ją pouczać i gadać o każdej potworze, co to znajdzie swojego amatora, po prostu słucha i nie ocenia – córka zachowa to w pamięci, nawet jeśli zapomni podziękować. Jeśli syn z turystycznych wojaży z ojcem po całej Europie zamiast setek zabytków zapamiętał, że wspólnie z tatą lepili pierniki – to znaczy, że nawiązała się relacja i za jakiś czas może się okazać, że zdanie rodzica będzie ważniejsze od propozycji celebryty z TikToka.

Reklama

Mów dobrze

Skoro już wiemy, że młody człowiek szuka swojej tożsamości, co warto, aby usłyszał? Ponieważ cierpi z powodu niskiego poczucia własnej wartości, ceni sobie pochwały. Ale uwaga: trzeba je zastosować umiejętnie. Najlepiej, aby usłyszał mimochodem, jak rodzic mówi o nim dobrze do członków rodziny czy sąsiadów. Niewiele dadzą komplementy: „Jesteś super”, „Jesteś zdolny”. Za to konkrety – np. „Basia znów upiekła babkę na niedzielę, pychota”, „Kacper umie zmienić koło w samochodzie” – owszem.

Szkoła to miejsce, w którym nastolatek przeżywa sporo stresu. Jest oceniany zarówno przez nauczycieli, jak i rówieśników. Lepiej nie pytać go o to, jak tam w szkole. Za to może się okazać, że jeśli jako rodzice mamy swoje pasje, nasz nastolatek chętniej poszuka własnych zainteresowań. A o nich chętnie opowie.

Podczas warsztatów nie zabrakło rozmów na temat korzystania z internetu i social mediów oraz depresji dziecięcej. Rodzice wracali do domów z nowymi inspiracjami i sercami, w których nastoletnie dzieci mają szczególne miejsce.

2023-04-19 08:28

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Weekend w C-DUR - warsztaty na Lednicy

25 – 27 listopada na Polach lednickich odbędą się IV warsztaty muzyczne ‘Weekend w C-DUR”. Wspólnota LEDNICA 2000 po raz kolejny zaprosi do modlitwy, będącej jednocześnie przygotowaniem do XXI Spotkania Młodych LEDNICA 2000.

O tym dlaczego warto przyjechać, opowiada Sylwiana Hańczyc ze Scholi Lednickiej oraz Agnieszka Chrostowska z Siewców Lednicy.

CZYTAJ DALEJ

Dzierżoniów. Pogrzeb Marii Chlipały - matki dziesięciorga dzieci

2024-06-07 22:02

[ TEMATY ]

bp Ignacy Dec

Dzierżoniów

pogrzeb matki kapłana

ks. Tadeusz Chlipała

ks. Andrzej Adamiak

Ostatnie pożegnanie ś.p. Marii Chlipały

Ostatnie pożegnanie ś.p. Marii Chlipały

Jej dzieciom zabraknie teraz osoby, którą nazywały prawdziwą przyjaciółką, chętną i otwartą do szczerych rozmów, troskliwą i opiekuńczą mamą – powiedział bp Ignacy Dec o Marii Chlipale, mamie kapłana i siostry zakonnej.

Pogrzebowej liturgii w piątek 7 czerwca w kościele Chrystusa Króla w Dzierżoniowie przewodniczył biskup senior diecezji świdnickiej. Mamę ks. prał. Tadeusza długoletniego rektora Wyższego Seminarium Duchownego diecezji świdnickiej, dziś proboszcza parafii św. Ap. Piotra i Pawła w Świebodzicach, mamę córki Reginy, dziś siostry zakonnej Ryszardy, żegnało dziesiątki kapłanów i sióstr zakonnych, liczna rodzina, przyjaciele, znajomi oraz parafianie.

CZYTAJ DALEJ

Chrystus osią życia

Ormianie. Potomkowie Noego. Depozytariusze jego arki. Naród, który oddycha dwoma płucami chrześcijaństwa. O historii Apostolskiego Kościoła Ormiańskiego, prowadzonym dialogu teologicznym oraz o pielgrzymce Jana Pawła II w Armenii z arcybiskupem Chażagiem Barsamianem, Legatem Patriarchalnym Europy Zachodniej i przedstawicielem Katolikosa Wszystkich Ormian w Watykanie rozmawia Andrzej Sosnowski.

Jak pisaliśmy w artykule Czy Bogu potrzebny jest tłumacz? Historia dwóch płuc ormiańskiego chrześcijaństwa, rok temu, na Wawelu miała miejsce ekumeniczna modlitwa z okazji ​​​​obchodów 655–lecia utworzenia Arcybiskupstwa Apostolskiego Kościoła Ormiańskiego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję