Reklama

Świat

Kard. P.Turkson: encyklika ekologiczna nie uderza w biznes

Pogląd, jakoby encyklika Franciszka "Laudato si’" stanowiła atak na biznes i wolny rynek, jest niesłuszny - powiedział watykańskiej agencji Zenit kard. Peter Turkson, przewodniczący Papieskiej Rady „Iustitia et Pax”. To ona przygotowała pierwszą redakcję dokumentu papieskiego. Pochodzący z Ghany purpurat zwrócił uwagę, że Ojciec Święty nie tylko nie jest wrogo nastawiony do biznesu, ale przeciwnie, nazwał go „szlachetnym powołaniem”, gdy w ub.r. pisał do uczestników Światowego Forum Ekonomicznego w Davos.

[ TEMATY ]

Encyklika

Haiducul / pl.wikipedia.org

Wyrażając uznanie dla ich talentów, zachęcił zarazem do oddania ich na służbę ubogim i wspólnemu dobru. Papież zdaje sobie jednak sprawę, że pragnienie zysku prowadzi do wypaczeń, a wtedy biznes przestaje być „szlachetnym”.

Reklama

Zdaniem kardynała Franciszek zwraca w encyklice uwagę na sytuacje, w których człowiek nie wypełnia swego powołania do współpracy z Bogiem i kontynuowania Jego dzieła stworzenia. Papieża martwi świat biznesu, pozostający pod wpływem grzechu i ulegający ludzkim słabościom. Nie chce go karcić, ale wzywa ludzkość do zdania sobie z tego sprawy i do poczucia odpowiedzialności. Tu zaś nie wystarczy nam samo tylko ludzkie działanie, ale potrzebujemy łaski Bożej – powiedział przewodniczący Papieskiej Rady „Iustitia et Pax”.

Przypomniał, że podobnie Benedykt XVI w swej encyklice społecznej "Caritas in veritate" napisał, iż globalizacja czyni nas „sąsiadami”, ale nie „braćmi”, bo do tego konieczna jest łaska Boża.

Kardynał zwrócił ponadto uwagę, że "Laudato si’" nazwać można „encykliką kolegialności”, gdyż Ojciec Święty wielokrotnie cytuje tam lokalne konferencje episkopatu – z Afryki, Indii czy Korei. Jego nauczanie jest wspólne z biskupami całego świata - podkreślił afrykański purpurat kurialny.

2015-06-24 19:16

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Biskup z Amazonii pomoże papieżowi w pisaniu nowej encykliki

[ TEMATY ]

Encyklika

ADAM RAK

Biskup z Amazonii pomoże papieżowi w pisaniu nowej encykliki, poświęconej ubóstwu i ochronie stworzenia. Poinformował o tym sam zainteresowany, pochodzący z Austrii bp Erwin Kräutler, ordynariusz prałatury Xingu po swym spotkaniu z Franciszkiem 4 kwietnia. Przekazał wówczas papieżowi dokumenty nt. łamania praw Indian.

CZYTAJ DALEJ

Mądrość krzyża w pluralistycznym świecie

2021-09-21 17:02

[ TEMATY ]

wiara

krzyż

pluralizm

Vatican News

Każdy z nas musi odkryć, jakie miejsce w jego życiu odkrywa tajemnica krzyża – wskazuje na to ks. Fernando Taccone. Należy on do Zgromadzenia Męki Pańskiej, popularnie zwanego pasjonistami. Zostało ono założone przed 300 laty we Włoszech przez św. Pawła od Krzyża. Z okazji swego jubileuszu pasjoniści zorganizowali w Rzymie Międzynarodowy Kongres Teologiczny pt. Mądrość krzyża w pluralistycznym świecie.

Zakonnik nawiązuje do ostatniej pielgrzymki Papieża Franciszka na Słowację, która, jak podkreśla, miała nie tylko ogromne znaczenie teologiczne, ale i kulturowe. „Ojciec Święty umieścił krzyż w centrum rzeczywistości świata. Przypomniał, że w zmieniającym się i pluralistycznym świecie istnieje niezmienna prawda zawierająca się w imieniu Jezus, który przyniósł wszystkim zbawienie” – mówi ks. Taccone.

CZYTAJ DALEJ

Łódź: Rozpoczęcie formacji ruchu Equipes Notre-Dame

2021-09-22 08:00

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Julia Saganiak

W Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łodzi rozpoczął się nowy rok formacyjny ruchu Equipes Notre-Dame. Wspólnota gromadzi małżeństwa, pomagając w pełnym przeżywaniu ich sakramentu, a także odpowiadając na Boże wezwanie, staje się wzorem chrześcijańskiego małżeństwa w Kościele i świecie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję