Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

Szczecin: klerycy pokazali życie „za murami”

[ TEMATY ]

seminarium

Al. Jakub Suszyński

Dzień Otwartej Bramy w AWSD w Szczecinie

Dzień Otwartej Bramy w AWSD w Szczecinie

Setki szczecinian, ale także młodzi z całej archidiecezji odwiedzili w sobotę 20 czerwca 2015 r. seminarium duchowne w Szczecinie, z okazji Dnia Otwartej Bramy. Był koncert zespołu „Clerboyz”, walki rycerskie, konkury i przede wszystkim spacer po seminarium. Kandydaci do kapłaństwa pokazywali jak wygląda życie za murami i jak formują się przyszli księża.

Niektórzy przyszli całymi rodzinami. - Można zobaczyć, że ksiądz i tańczy i śpiewa, jak zwykły człowiek - podkreśliła jedna z uczestniczek Dnia Otwartej Bramy.

Reklama

Były też wycieczki z księżmi z archidiecezji. - Mi każdy w rodzinie powtarza, żebym został księdzem, ale ja się jeszcze zastanawiam - stwierdził młody chłopak, który przyjechał do Szczecina z Nowogardu, specjalnie na ten dzień.

Ks. Grzegorz Gruszka, prefekt w Arcybiskupim Wyższym Seminarium Duchownym w Szczecinie podkreślił, że kapłan musi być otwarty. - Na pewno mamy być specjalistami od modlitwy, od bycia człowiekiem, który spotyka się z Panem Bogiem, ale inne formy spotkania z drugim człowiekiem też są ważne – zaznaczył.

Michał właśnie kończy pierwszy rok propedeutyczny. - Patrząc na środowisko, w którym się wychowywałem, gdzie nie wszyscy byli przychylnie nastawieni do Kościoła, pamiętam jak było mi trudno – wspomina kandydat na księdza. - Często byłem w tym samotny, ale spotykałem też ludzi na swojej drodze, którzy mi pomagali. Pan Bóg ma plan wobec każdego, a jeżeli kogoś powołuje i ma szczególny plan, żeby wezwać do seminarium, to na pewno będzie pomagał.

Dwa tygodnie temu abp Andrzej Dzięga, metropolita szczecińsko-kamieński, wyświęcił ośmiu nowych księży, którzy rozpoczęli posługę w archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej.

2015-06-25 07:45

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Październik w WSD

Niedziela toruńska 45/2017, str. 3

[ TEMATY ]

seminarium

SAI

Uczestnicy Zjazdu Towarzystwa Przyjaciół WSD w Toruniu oraz apostolatu modlitwy za kapłanów „Margaretka”

Uczestnicy Zjazdu Towarzystwa Przyjaciół WSD w Toruniu oraz apostolatu modlitwy za kapłanów „Margaretka”

Październik dla studentów i pracowników wyższych uczelni jest początkiem roku pracy. Również w toruńskim Wyższym Seminarium Duchownym rozpoczęto naukę i formację duchową kandydatów do kapłaństwa. Odbyło się także spotkanie osób materialnie i modlitewnie wspierających seminarium

Zjazd Towarzystwa Przyjaciół WSD w Toruniu oraz apostolatu modlitwy za kapłanów „Margaretka” odbył się 14 października. Spotkanie rozpoczęto przywitaniem uczestników w Centrum Dialogu przez wicerektora ks. Leszka Stefańskiego oraz krótkim wykładem rektora ks. kan. Dariusza Zagórskiego o świętych i błogosławionych naszej diecezji. Na scenie zaprezentował się również zespół Synowie złożony z kleryków naszego seminarium. Centralnym wydarzeniem zjazdu była Msza św., której przewodniczył rektor WSD, a homilię wygłosił ks. Andrzej Kowalski, ojciec duchowny seminarium. Następnie udaliśmy się do refektarza na wspólny obiad. Kolejnym punktem programu był entuzjastycznie przyjęty występ teatru „Afisz”. Na zakończenie spotkaliśmy się ponownie w kaplicy na modlitwie różańcowej z rozważaniami przygotowanymi przez braci z kursu I. Był to dzień, w którym mogliśmy uświadomić sobie, jak wiele wsparcia materialnego i duchowego zawdzięczamy członkom towarzystwa.

CZYTAJ DALEJ

17 września Kościół wspomina św. Hildegardę z Bingen

[ TEMATY ]

św. Hildegarda

eSPe

17 września Kościół wspomina świętą Hildegardę z Bingen – doktora Kościoła. Żyjąca w latach 1098-1179 niemiecka benedyktynka należała do najbardziej fascynujących postaci średniowiecza: była wizjonerką, lekarką, pisarką i kompozytorką oraz znawczynią ówczesnych nauk przyrodniczych.

Kult liturgiczny św. Hildegardy z Bingen rozszerzył 10 maja 2012 roku na cały Kościół papież Benedykt XVI, który uważa ją za jedną ze swoich mistrzyń duchowych; 7 października tegoż roku włączył ją – jako czwartą kobietę – do grona 35 doktorów Kościoła. W krajach języka niemieckiego Hildegarda jest od wieków czczona jako święta.

CZYTAJ DALEJ

Fumigacja kościoła pw. Narodzenia NMP w Chlastawie

2021-09-17 22:26

[ TEMATY ]

Parafia Zbąszynek

kościół w Chlastawie

JAN MIKUŁAparafiazbaszynek.pl

Kościół pw. Narodzenia NMP w Chlastawie

Kościół pw. Narodzenia NMP w Chlastawie

Od 6 września w kościele filialnym pw. Narodzenia NMP w Chlastawie prowadzona jest fumigacja, której celem jest zwalczenie korników, które znajdują się w drewnianym kościółku.

Fumigacja jest przeprowadzana za pomocą substancji chemicznych w formie gazu. Substancje te nazywane są fumigantami. Główną zaletą fumigacji jest wysoka skuteczność w zwalczaniu szkodników drewna oraz neutralność procesu dla odkażanego materiału. Zakończenie prac fumigacji przewidywane jest pod koniec września i z tego powodu na ten czas zamknięty jest kościółek w Chlastawie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję