Reklama

Franciszek

Franciszek wzywa chrześcijan i żydów do współpracy na rzecz poszanowania życia i pokoju

Do współpracy w dziele poszanowania życia ludzkiego i stworzenia, na rzecz ludzkiej godności, sprawiedliwości i solidarności, a nade wszystko pokoju wezwał Ojciec Święty chrześcijan i wyznawców judaizmu, przyjmując delegację najstarszej nieprzerwanie działającej żydowskiej organizacji B’nai B’rith International.

[ TEMATY ]

chrześcijaństwo

Żydzi

Grzegorz Gałązka

W swoim przemówieniu papież przypomniał ogromne znaczenie, jakie dla relacji wzajemnych ma soborowa deklaracja „Nostra aetate”. W tym kontekście podkreślił wielki postęp osiągnięty na przestrzeni minionych pięćdziesięciu lat, w tym szereg inicjatyw sprzyjających wzajemnemu zrozumieniu i dialogowi, a zwłaszcza rozwój poczucia wzajemnego zaufania i szacunku.

Reklama

Ojciec Święty przypomniał, że istnieje wiele obszarów, na których chrześcijanie i wyznawcy judaizmu mogą współpracować: poszanowanie życia ludzkiego i stworzenia, na rzecz ludzkiej godności, sprawiedliwości i solidarności. „W sposób szczególny jesteśmy wezwani do modlitwy i wspólnej pracy na rzecz pokoju. Niestety, istnieje wiele krajów i regionów świata, w których ludzie żyją w sytuacjach konfliktowych. Myślę szczególnie o Ziemi Świętej i Bliskim Wschodzie. Wymaga to odważnego zaangażowania na rzecz pokoju, którego nie tylko trzeba pragnąć, ale także poszukiwać oraz cierpliwie i wytrwale budować przez wszystkich, zwłaszcza ludzi wierzących” - stwierdził papież.

Franciszek przypomniał, że wielki wkład w relacje z judaizmem mieli jego poprzednicy, zwłaszcza św. Jan XXIII i św. Jan Paweł II, który jako pierwszy Następca Piotra odwiedził Wielką Synagogę w Rzymie. Zapewnił, że także i on chce podążać ich śladem, zachęcony wieloma pięknymi spotkaniami i przyjaźniami, nawiązanymi w okresie kierowania diecezją Buenos Aires.

B’nai B’rith (Synowie Przymierza) to istniejąca od 1843 r. organizacja wspierająca społeczność żydowską na świecie i w Izraelu. Zajmuje się m.in. opieką społeczną i przyznaje stypendia dla żydowskich studentów, wspiera też prawo państwa żydowskiego do istnienia oraz zwalcza antysemityzm. Pod jej patronatem działa Liga Przeciwko Zniesławieniu.

2015-06-25 13:38

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

„Antysemitka” ratująca Żydów

Niedziela Ogólnopolska 7/2018, str. 24-25

[ TEMATY ]

Żydzi

Magdalena Pijewska/Niedziela

W Częstochowie jest ulica Zofii Kossak-Szczuckiej

W Częstochowie jest
ulica Zofii Kossak-Szczuckiej

W 1942 r. ukazał się dokument o tragicznej sytuacji Żydów przygotowany przez Zofię Kossak-Szczucką, sławną polską pisarkę, autorkę wielu wybitnych dzieł inspirowanych historią Polski, Starym Testamentem oraz historią europejskiego chrześcijaństwa – w tym wielotomowego eposu o wyprawach krzyżowych

Dzieła Zofii Kossak-Szczuckiej były tłumaczone na języki obce. „Bez oręża” – ostatnia część opowieści o krucjatach – zdobyło 1. miejsce na liście „przebojów literackich” w USA, a dzieło „Krzyżowcy” było nominowane do Literackiej Nagrody Nobla.

CZYTAJ DALEJ

Włochy: w niedzielę beatyfikacja Jana Fornasiniego – kapłana, męczennika II wojny światowej

2021-09-24 12:25

[ TEMATY ]

beatyfikacja

Jan Fornasini

pl.wikipedia.org

Giovanni Fornasini

Giovanni Fornasini

W niedzielę 26 września w bazylice katedralnej św. Petroniusza w Bolonii prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych kard. Marcello Semeraro ogłosi błogosławionym Jana Fornasiniego – pochodzącego z tych stron kapłana, który zginął jako męczennik pod koniec 1944 roku. Miał wówczas zaledwie 29 lat, z których jedynie 3 przeżył w stanie duchownym. Ze względu na jego zaangażowanie na rzecz ofiar wojny nazywano go "aniołem z Marzabotto".

Przedstawiamy krótki życiorys Jana Fornasiniego:

CZYTAJ DALEJ

Pakistan: ustawa chroniąca mniejszości religijne sprzeczna z Koranem

2021-09-24 17:19

[ TEMATY ]

Pakistan

kobiety

mniejszości religijne

porwania

Vatican News

Religijni przywódcy Pakistanu odrzucili ustawę zapobiegającą porwaniom dziewcząt i młodych kobiet w celu przymusowych konwersji i małżeństw. Przedstawiciele mniejszości uznają to za przyzwolenie na utrzymanie procederu.

W Pakistanie nie spada liczna porwań nieletnich dziewcząt i młodych kobiet wyznań niemuzułmańskich, głównie chrześcijanek i hinduistek, które są zmuszane do przejścia na islam i zawarcia małżeństwa z muzułmanami. Choć pakistańska konstytucja z 1973 roku zapewnia wszystkim obywatelom równe szanse i status, na porządku dziennym są przestępstwa, takie jak przymusowa konwersja na islam, ułatwiane przez systemową dyskryminację i tolerancyjną postawę wobec takich nadużyć ze strony grup politycznych i religijnych w muzułmańskiej większości.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję