Reklama

Polska

Prezentacja Księgi Pamiątkowej dedykowanej abp. Jędraszewskiemu

W Muzeum Archidiecezjalnym odbyła się prezentacja Księgi Pamiątkowej pt. "Deum et animam scire. Teksty filozoficzne dedykowane Księdzu Arcybiskupowi Profesorowi Markowi Jędraszewskiemu". Księgę przygotował zakład, którym abp Jędraszewski kierował w latach 1998-2012 r.

[ TEMATY ]

książka

abp Marek Jędraszewski

Błażej Cisowski/pl.wikipedia.org

Budynek Akademii Lubrańskiego

Budynek Akademii Lubrańskiego

- Ksiądz abp Marek Jędraszewski pozostaje świadkiem prawdy, odkrywania wiary i rozumu. Ukazuje swoją działalnością naukową i duszpasterską, jak można harmonijnie uprawiać filozofię, a zarazem znać i głosić jedynie Chrystusa ukrzyżowanego i zmartwychwstałego - zauważył abp Stanisław Gądecki w swoim przesłaniu, które pod nieobecność metropolity poznańskiego odczytał prof. Krzysztof Stachewicz.

W jubileuszowej uroczystości wzięli udział m.in. bp senior archidiecezji poznańskiej Zdzisław Fortuniak, ks. prof. Jan Szpet, dziekan Wydziału Teologicznego UAM, JM prof. Bronisław Marciniak, rektor UAM, oraz profesorowie i adiunkci Wydziału Teologicznego.

Reklama

- Abp Marek Jędraszewski przeżywa w tym roku jubileusz 35-lecia pracy na naszym Wydziale Teologicznym. Chcielibyśmy uczcić obecność dostojnego jubilata, który przez lata był wykładowcą i kierownikiem Zakładu Filozofii Chrześcijańskiej Wydziału Teologicznego UAM - mówił ks. prof. Jan Szpet.

W laudacji ks. prof. Jan Grzeszczak przypomniał sylwetkę metropolity łódzkiego, zwracając uwagę na jego zamiłowanie do filozofii, którą rozbudzili w nim nauczyciele już w szkole średniej. - Ks. prof. Jędraszewski z uznaniem wspominał prof. Lecha Słowińskiego, który na lekcjach filozofii zachęcał do czytania Historii filozofii prof. Wł. Tatarkiewicza i dyskutował na ten temat z uczniami, a później prof. M. Kowalewskiego i prof. L. Wciórkę, znawcę i popularyzatora P. de Chardina - podkreślił ks. prof. Grzeszczak.

Zaznaczył, że abp Jędraszewski wyróżniał się już w latach seminaryjnych. W latach 1967-1973 studiował w Arcybiskupim Seminarium Duchownym w Poznaniu i na tamtejszym Papieskim Wydziale Teologicznym. W 1973 r. przyjął święcenia kapłańskie z rąk abp. Antoniego Baraniaka. - W roku 1975 wyjechał na studia specjalistyczne na Wydziale Filozofii Papieskiego Uniwersytetu Gregoriańskiego w Rzymie. W 1977 roku uzyskał licencjat z filozofii na podstawie pracy „La filosofia del simbolo religioso di Paul Ricoeur" (wyróżniona złotym medalem Uniwersytetu Gregoriańskiego), a w 1979 obronił pracę doktorską „Le relazioni intersoggettive nella filosofia di Levinas", która została nagrodzona złotym medalem Ojca Świętego Jana Pawła II - zaznaczył ks. prof. Grzeszczak.

Reklama

Zwrócił uwagę, że abp Jędraszewski upowszechniał na gruncie polskim refleksję dotyczącą powszechności Kościoła katolickiego.

Ks. prof. Grzeszczak przypomniał też liczne publikacje wydane przez abp. Jędraszewskiego, m.in. „Obrazki z Pniew”, poświęcone św. M. Urszuli Ledóchowskiej, „Pejzaże rzymskie” czy monumentalne dzieło „Teczki na Baraniaka”.

- Cała naukowa twórczość abp. Jędraszewskiego wpisuje się w tradycję augustyńską i jest pośrednią z Kantowskim rozerwaniem więzi, pomiędzy poznaniem Boga i poznaniem człowieka - zaznaczył z kolei prof. Krzysztof Stachewicz. Prezentując naukową sylwetkę metropolity łódzkiego przypomniał drogę jego twórczych poszukiwań, odkrywania tekstów filozoficznych, stawiania pytań, współmyślenie z autorami lub sprzeciw wobec cenionych myślicieli. - Myślenie filozoficzne, a szczególnie religijne lokuje się w paradygmacie Augustyńskim, co stawia go w towarzystwie Jozefa Ratzingera - stwierdził prof. Stachewicz. Zwrócił uwagę, że ważne miejsce w odkrywaniu myśli współczesnych filozofów zajmował Karol Wojtyła. - Żywiołem myślenia metropolity łódzkiego jest przede wszystkim filozofia współczesna, głównie fenomenologia w swej francuskiej postaci - zaznaczył prof. Stachewicz.

- W czasie mojej 35-letniej pracy dydaktycznej i naukowej często pojawiała się osoba św. Jana Pawła II. Wiele razy dawałem publiczny wyraz temu, że dane mi było prowadzić osobistą korespondencję z Ojcem Świętym - powiedział abp Jędraszewski. Podkreślił, że wśród ponad 60 listów znajdują się wątki filozoficzne. - Byłem przekonany, że jednym z zadań wykładowcy Wydziału Teologicznego było przybliżanie i interpretowanie papieskiej myśli, by stało się ono bardziej czytelne - przyznał metropolita poznański.

Abp Marek Jędraszewski urodził się 24 lipca 1949 roku w Poznaniu. Maturę uzyskał w 1967 r. w I Liceum Ogólnokształcącym im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu.

W latach 1967-1973 studiował w Arcybiskupim Seminarium Duchownym w Poznaniu i na tamtejszym Papieskim Wydziale Teologicznym. W 1973 przyjął święcenia kapłańskie z rąk abp. Antoniego Baraniaka. W latach 1973-1975 był wikariuszem w parafii pw. św. Marcina w Odolanowie k. Ostrowa Wlkp. (obecnie na terenie diecezji kaliskiej). W roku 1975 wyjechał na studia specjalistyczne na Wydziale Filozofii Papieskiego Uniwersytetu Gregoriańskiego w Rzymie. W 1977 roku uzyskał licencjat z filozofii, a w 1979 obronił pracę doktorską.

Abp Jędraszewski pracował od 1980 r. na Papieskim Wydziale Teologicznym, a później kiedy Wydział został włączony w strukturę UAM - na Wydziale Teologicznym. Jednocześnie, w latach 1980-1987 był prefektem Arcybiskupiego Seminarium Duchownego w Poznaniu. W latach 1990-1996 pełnił funkcję redaktora naczelnego „Przewodnika Katolickiego".

W roku 1991 habilitował się na Wydziale Filozoficznym Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie na podstawie rozprawy „ Jean-Paul Sartre i Emmanuel Levinas - w poszukiwaniu nowego humanizmu. Studium analityczno-porównawcze". W roku 1996 otrzymał nominację na docenta na Papieskim Wydziale Teologicznym w Poznaniu.

17 maja 1997 roku Jan Paweł II mianował go biskupem pomocniczym archidiecezji poznańskiej. Za dewizę biskupią przyjął słowa: Scire Christum (Znać Chrystusa).

W 2002 roku otrzymał tytuł naukowy profesora nauk teologicznych.

11 lipca 2012 r. papież Benedykt XVI mianował bp. Jędraszewskiego arcybiskupem metropolitą łódzkim.

Abp Jędraszewski jest autorem ponad 160 artykułów naukowych i 23 książek.

W strukturach Konferencji Episkopatu Polski abp Jędraszewski jest członkiem Rady Stałej KEP, Rady ds. Duszpasterstwa Młodzieży Komisji Wychowania Katolickiego, Sekcji Nauk Filozoficznych Komisji Nauki Wiary oraz delegatem KEP ds. Duszpasterstwa Akademickiego.

Metropolita łódzki od października 2014 r. jest przewodniczącym Komisji Rady Konferencji Biskupich Europy (CCEE) ds. katechezy, szkół i uniwersytetów i jej sekcji ds. uniwersytetów.

2015-06-26 10:04

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Na naszych oczach

Ten, kto zna dwie poprzednie książki Jacka Bartosiaka: „Pacyfik i Eurazja. O wojnie” i „Rzeczpospolita między lądem a morzem. O wojnie i pokoju”, najnowszą – „Przeszłość jest prologiem” powinien – żeby się nie zawieść – potraktować w odpowiedni sposób. I to dokładnie, jak chciałby autor: jako zbiór zagadnień geopolitycznych omówionych podczas ostatnich kilku lat wykładów, debat i wystąpień publicznych autora. Jako podsumowanie popularyzatorskiej – w kwestiach geopolityki i geostrategii – działalności autora, której, jak nieskromnie przyznaje, poświęcił dużo energii.

CZYTAJ DALEJ

Szef MSWiA: będę rekomendował rządowi przedłużenie stanu wyjątkowego na granicy polsko-białoruskiej

2021-09-27 12:48

[ TEMATY ]

Białoruś

PAP/Radek Pietruszka

KONFERENCJA PRASOWA

KONFERENCJA PRASOWA

Sytuacja na granicy białorusko-polskiej jest niezwykle napięta; dochodzi do masowych prób łamania integralności granicy - powiedział szef MSWiA Mariusz Kamiński. Jak poinformował, od sierpnia tego roku doszło do 9,4 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy.

W poniedziałek w siedzibie Komendy Głównej Straży Granicznej w Warszawie zorganizowano wspólną konferencję prasową ministra spraw wewnętrznych i administracji Mariusza Kamińskiego, szefa resortu obrony narodowej Mariusza Błaszczaka oraz komendanta głównego Straży Granicznej gen. dyw. SG Tomasza Pragi w sprawie sytuacji na granicy z Białorusią. Podczas konferencji dyrektor Departamentu Bezpieczeństwa Narodowego KPRM Stanisław Żaryn pokazał prezentację dotyczącą osób zatrzymanych przez polskie służby.

CZYTAJ DALEJ

Papież: akceptujemy bolesną rzeczywistość, że nie wszyscy żyją na równi

2021-09-27 15:51

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

Franciszek wskazał, że dramatyczne doświadczanie pandemii jest doskonałą okazją do uświadomienia sobie, iż od dawna „akceptujemy bolesną rzeczywistość, że nie wszyscy ludzie żyją na równi, a ich zdrowie nie jest chronione w ten sam sposób”. Papież upomniał się o bezpłatną służbę zdrowia i przestrzegł przed podążaniem drogą odrzucenia, której najstraszniejszą formą jest aborcja i eutanazja.

Ojciec Święty przestrzegł, że nie wystarczy jedynie mówić o prawach wynikających z niezbywalnej godności człowieka, ale trzeba angażować się w przezwyciężanie istniejących nierówności. Mówił o tym w czasie audiencji dla uczestników sesji plenarnej Papieskiej Akademii Życia. Z powodu na ograniczenia sanitarne część z nich nie mogła przybyć do Rzymu i uczestniczyła w spotkaniu online. Nawiązując do tematu sesji „zdrowie publiczne w horyzoncie globalizacji” Papież podkreślił, że pandemia „dała usłyszeć krzyk ziemi i wołanie ubogich”, a my nie możemy na nie pozostać głusi. Wskazał, że „należy podjąć refleksję nad tym, co się wydarzyło, by dostrzec drogę ku przyszłości lepszej dla wszystkich”.

Podziel się cytatem

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję