Reklama

Kościół

Kleryckie oblężenie Częstochowy

Do duchowej stolicy Polski przyjechało 1,4 tys. seminarzystów z całej Polski. Modlili się i rozmawiali o swoim powołaniu, przyszłym kapłaństwie oraz czekających ich wyzwaniach.

Niedziela Ogólnopolska 24/2023, str. 28-29

[ TEMATY ]

klerycy

Wyższe Seminarium Duchowne

Karol Porwich/Niedziela

W duchu Chrystusa Sługi” – pod takim hasłem w święto Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana w Częstochowie odbyła się VI Ogólnopolska Pielgrzymka Wyższych Seminariów Duchownych. W pielgrzymce wzięli udział m.in. prefekt watykańskiej Dykasterii ds. Duchowieństwa kard. Lazarus You Heung-sik oraz przewodniczący Komisji Duchowieństwa KEP, prymas Polski abp Wojciech Polak, abp Wacław Depo, bp Krzysztof Włodarczyk, bp Damian Bryl (na zdjęciu poniżej).

Specjalnie dla Niedzieli

– Sytuacja w seminariach na świecie nie jest łatwa. Potrzeba młodych ludzi, którzy chcieliby zostać kapłanami. Oczywiście, ta sytuacja jest zróżnicowana w zależności od kontynentów i krajów. W Europie i obu Amerykach mamy do czynienia ze spadkiem powołań, tymczasem w Azji i w Afryce są kraje, gdzie liczba powołań rośnie. Jako Kościół powszechny doświadczamy braku powołań i to jest, oczywiście, wyzwanie, któremu musimy stawić czoła. Przyjechałem do Polski, aby uczestniczyć w wielkim święcie seminarzystów, i z tą nadzieją chcemy iść do przodu – powiedział Niedzieli kardynał.

Hierarcha podkreślił, że „młody człowiek poszukuje czegoś wielkiego, cennego, co byłoby na całe życie”. – Jeśli młody człowiek widzi coś, co jest autentyczne i ma nieskończoną wartość, to jest w stanie się poświęcić. Dlatego potrzeba kapłanów radosnych, umiejących kochać i takich, którzy szukają ludzi młodych i troszczą się o nich – wskazał. – Ojciec Święty bardzo kocha kleryków i jestem tutaj w jego imieniu. Jestem trzeci raz w Polsce. Byłem tu najpierw jako młody biskup, potem na Światowych Dniach Młodzieży w Krakowie i teraz jestem na pielgrzymce seminarzystów. Za każdym razem przybywam tu i uczę się Polski. Chcę tutaj być, bo św. Jan Paweł II jest dla mnie bardzo ważną osobą. Pragnę też zaczerpnąć coś z doświadczenia polskiego Kościoła – powiedział prefekt Dykasterii ds. Duchowieństwa.

Reklama

Podzielili się świadectwem

Na pielgrzymkę przybyło blisko 1,4 tys. seminarzystów.

– Czuję bardzo głęboko w sercu, że do kapłaństwa wzywa mnie Chrystus. I jestem na tej drodze szczęśliwy – wyznał Niedzieli kl. Mateusz Dańczak z Wyższego Seminarium Duchownego Misjonarzy Świętej Rodziny w Kazimierzu Biskupim.

– Budujące dla mnie jest to, że tak wielu kleryków może być tutaj razem i modlić się wspólnie – podkreślił kl. Marcin Tobiasz z Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Siedleckiej.

Dla br. Dariusza Dziubackiego z Wyższego Seminarium Duchownego Ojców Franciszkanów w Krakowie „powołanie to głos, który odczytuje się w sercu. Powołanie to droga pójścia za Chrystusem”.

Z kolei br. Marcin Sarna z Wyższego Seminarium Duchownego Ojców Franciszkanów w Krakowie wyznał, że do pójścia za Chrystusem skłoniły go słowa św. Pawła Apostoła: „Jestem przybity z Chrystusem do krzyża”. – Te słowa bardzo mocno we mnie pracują. Pójście za Chrystusem to stawanie się Nim każdego dnia – przekonywał.

Pielgrzymowanie rozpoczęło się w archikatedrze Świętej Rodziny w Częstochowie.

– W tym naszym przychodzeniu na Jasną Górę nie tylko doświadczamy radości ze spotkania z Matką i z wpatrywania się w Jej oblicze, ale przynosimy tu również ufną nadzieję, rozlaną w nas przez Ducha Świętego, i to wszystko, co się składa na naszą codzienność, na nasze teraz i na przyszłość – powiedział abp Wacław Depo, witając uczestników pielgrzymki.

Przykład ks. Blachnickiego

Seminarzyści wysłuchali konferencji duchowej biskupa bydgoskiego Krzysztofa Włodarczyka, który za sługą Bożym ks. Franciszkiem Blachnickim wskazał na Chrystusa Sługę. – Bardzo ważne jest, aby sługa robił tylko to, co nakazuje mu jego pan – bo na tym polega jego wierność. Bycie wiernym sługą polega nie na tym, ile robisz, tylko czy robisz to, co mówi Pan, i czy robisz to w taki sposób, jak On chce – powiedział bp Włodarczyk. Podkreślił, iż sługa Boży ks. Franciszek Blachnicki ukazywał, że całe z˙ycie Chrystusa było poddane prawu słuz˙by, czyli prawu miłos´ci.

Reklama

Klerycy modlili się przed Najświętszym Sakramentem pod przewodnictwem biskupa pomocniczego archidiecezji częstochowskiej Andrzeja Przybylskiego. Następnie z modlitwą różańcową wyruszyli w uroczystej procesji Alejami Najświętszej Maryi Panny na Jasną Górę. Punktem kulminacyjnym pielgrzymki była Msza św. w bazylice jasnogórskiej.

Polska Kana

– Znaleźliśmy się w miejscu szczególnym dla was i dla całego Kościoła w Polsce – u stóp Matki Bożej Częstochowskiej, gdzie możemy się poczuć jak w Kanie Galilejskiej, „w sercu naszej Matki”, jak powiedział tutaj w 1983 r. św. Jan Paweł II – zaznaczył w homilii kard. You Heung-sik.

Przypomniał on ewangeliczne wydarzenie rozgrywające się w Ogrodzie Getsemani. – Od tamtego czasu po dziś dzień spełniają się słowa: „Duch wprawdzie ochoczy, ale ciało słabe” – zauważył. I podkreślił: – Zachowujcie zawsze pokorę, która sprawi, że będziecie coraz bardziej podobni do Jezusa. Nie zapominajcie, że w Ewangelii pierwszy jest sługą wszystkich. Nie zapominajcie, że umywanie nóg pozostaje sakramentem chrześcijańskiego autorytetu.

Arcybiskup Polak zaapelował z kolei: – Miejcie przed oczami przykład Chrystusa – Dobrego Pasterza, który przyszedł nie po to, aby Mu służono, lecz aby służyć.

Na koniec abp Depo odczytał Akt zawierzenia Najświętszej Maryi Pannie.

2023-06-05 13:21

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Należeć do Chrystusa

Niedziela sandomierska 47/2022, str. III

[ TEMATY ]

Sandomierz

Wyższe Seminarium Duchowne

Ks. Wojciech Kania/Niedziela

Uroczystościom przewodniczył bp Krzysztof Nitkiewicz

Uroczystościom przewodniczył bp Krzysztof Nitkiewicz

Biskup Krzysztof Nitkiewicz włączył alumnów V roku do grona kandydatów do święceń diakonatu i kapłaństwa, natomiast alumnowi III roku poświęcił sutannę.

Kandydatura i obłóczyny miały miejsce w kościele seminaryjnym św. Michała Archanioła w Sandomierzu. Wraz z biskupem ordynariuszem Eucharystię sprawowali przełożeni, wychowawcy, profesorowie seminaryjni oraz kapłani z parafii, z których pochodzą alumni. We wspólnej modlitwie uczestniczyły rodziny i bliscy alumnów oraz siostry zakonne. Biskup Nitkiewicz wskazał w homilii na podwójny wymiar udzielonych posług. Pierwszy to widzialny znak dla świata, że kandydat do święceń jeszcze bardziej należy do Chrystusa. W drugim przypadku chodzi o wymiar osobisty, polegający na wiernym wypełnianiu nowych obowiązków i jeszcze większym angażowaniu się w życie Kościoła. Po homilii, ordynariusz sandomierski poświęcił sutannę kl. Krzysztofowi Kwiecińskiemu pochodzącemu z parafii Matki Bożej Wspomożenia Wiernych w Połańcu. Następnie trzech alumnów z V roku – Albert Bujak z parafii św. Marcina w Kopkach, Mateusz Rogoziński z parafii św. Kazimierza w Ostrowcu Świętokrzyskim, Jan Siudak z parafii Trójcy Przenajświętszej w Samborcu – publicznie wyznało swoją gotowość do przyjęcia święceń, natomiast biskup dopuścił ich do ostatniego etapu formacji.

CZYTAJ DALEJ

Watykan/ Migracja jednym z kluczowych aspektów pontyfikatu Franciszka

2023-09-21 07:14

Grzegorz Gałązka

Papież Franciszek dziesięć lat po wizycie na Lampedusie, włoskiej wyspie - symbolu kryzysu migracyjnego, która zapoczątkowała jego podróże, udaje się w piątek do Marsylii. W jednym z najbardziej wielokulturowych i wieloetnicznych miast nad Morzem Śródziemnym będzie mówić m.in. o migracji i wyrazi solidarność z migrantami. Jego podejście do migracji ilustrują słowa: „przyjmować, towarzyszyć, promować i integrować”.

Wizyta w mieście na południu Francji, znanym z odwiecznej obecności silnej wspólnoty migrantów i tolerancji, ale także borykającym się z problemami przestępczości i ubóstwa, zbiega się w czasie z kolejną odsłoną kryzysu migracyjnego w Europie i ostrą dyskusją na temat potrzeby zatrzymania napływu z Afryki.

CZYTAJ DALEJ

Modlitwa w Sobotę Misyjną

2023-09-21 23:59

. Agata Schönborn ARM

Ks. Jerzy Kraśnicki udziela Komunii św

Ks. Jerzy Kraśnicki udziela Komunii św

    W Sobotę Misyjną wierni modlili się za misje i w papieskiej intencji.

    W sobotę 16 września br. we wspomnienie liturgiczne świętych męczenników Korneliusza, papieża i Cypriana, biskupa w bazylice Miłosierdzia Bożego podczas Koronki do Miłosierdzia Bożego, a następnie Eucharystii, wierni modlili się za misje i w papieskiej intencji na wrzesień: „Za ludzi, którzy żyją na marginesie społeczeństwa, a nawet w nieludzkich warunkach, by nie zostali zapomniani przez instytucje i nigdy nie byli traktowani jako mniej wartościowi”.

CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję