Reklama

Polska

Kard. Duka w Poznaniu: Europie potrzeba zarówno wierności prawu, jak i wolności

Działalność Świętych Piotra i Pawła wzbogaciła Kościoły nowych narodów, które tworzyły Europę drugiego tysiąclecia, o bogaty potencjał – mówił dziś kard. Dominik Duka podczas uroczystości Świętych Piotra i Pawła, patronów katedry poznańskiej i miasta Poznania. Potencjał ów polega na akcentowaniu porządku, prawa oraz odpowiedzialnego korzystania z wolności - wskazywał Prymas Czech w poznańskiej katedrze. Zaapelował też o wierność duchowym przyrzeczeniom składanym Janowi Pawłowi II.

[ TEMATY ]

Poznań

www.wyszehrad.com

Kard. Dominik Duka

Kard. Dominik Duka

Arcybiskupa praskiego powitał w katedrze poznańskiej abp Stanisław Gądecki. W uroczystościach patronalnych uczestniczył m.in. kard. Zenon Grocholewski, emerytowany prefekt Kongregacji Edukacji Katolickiej.

"Wezwanie poznańskiej katedry świętych apostołów Piotra i Pawła przypomina nam ten czas w historii Kościoła, gdy nowe narody Europy, przy budowie swoich katedr, otrzymywały od rzymskich biskupów na wezwanie katedry imiona apostołów Jezusa Chrystusa" – mówił w homilii kard. Duka. Wskazywał na znaczenie Poznania i Wielkopolski w historii naszego kraju.

Zdaniem prymasa Czech apostołowie przypominają podwójny wymiar wkładu Kościoła rzymskokatolickiego w historię Europy, czyli misję ewangeliczną i wniesienie do życia społeczeństw wyjątkowego narzędzia, jakim jest rzymskie prawo.

"Apostoł Paweł przypomina ów prorocki charyzmat, który przekracza granice nadmiernej troski o dokładne przestrzeganie prawa i przepisów, i ma odwagę, jako człowiek nowej ery, położyć w swoim postępowaniu nacisk właśnie na ów prorocki charyzmat. Przełamuje w ten sposób przestarzałe zwyczaje i jednocześnie w twórcy sposób łączy tradycyjne pierwiastki i potrafi ukazać je w dialogu z ówczesną kulturą helleńską" – przekonywał kard. Duka.

Prymas Czech wyraził opinię, że Kościoły w środkowej i wschodniej Europie, po 25 latach wolności znowu stoją na swoistym nowym rozdrożu. Zauważył, że pokolenie Jana Pawła II stanowią dojrzali dziś ludzie i to oni powinni wziąć odpowiedzialność za łączność z tradycją i z życiem poprzednich pokoleń.

Zdaniem prymasa Czech nie wystarczy tylko wspominać Jana Pawła II. "Kościół w postkomunistycznych krajach czeka czas jakiejś duchowej inwentury, rachunku sumienia, ale także odpowiedzialności za życie drugich" – ocenił kard. Duka. Powiedział też, że pomimo, iż polski naród w czasie II wojny światowej "doświadczył dwukrotnie zdrady judaszowej", to jednak dał całemu regionowi impuls do odzyskania wolności.

Reklama

Prymas Czech zauważył, że widomym znakiem mówiącym o roli narodu polskiego w historii Europy stało się wyniesienie Jana Pawła II na papieski tron. – Przypominając sobie spotkania z nim i jego wezwania, chcemy wszyscy wspólnie z wami być wierni owemu duchowemu przyrzeczeniu, które jemu, Janowi Pawłowi II, złożyliśmy – podkreślił kard. Duka.

Na zakończenie liturgii abp Gądecki dziękował Prymasowi Czech "za przybycie do Poznania po śladach księżnej Dąbrówki, która przyniosła nam zalążek chrześcijańskiej wiary, po śladach świętego Wojciecha, który umocnił wiarę na naszych ziemiach". Dzieje katedry w Poznaniu, czyli siedziby pierwszego w Polsce biskupa, sięgają drugiej połowy X wieku. Pierwszy kościół katedralny, wzniesiony po przybyciu do Poznania w 968 roku biskupa Jordana, nosił wezwanie św. Piotra. Z czasem pod wpływem liturgii rozszerzono wezwanie katedry na świętych apostołów Piotra i Pawła.

2015-06-29 13:17

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kard. Duka: potrzeba dialogu między wiarą i rozumem

[ TEMATY ]

jubileusz

Poznań

biskupstwo

Joanna Adamik | Archidiecezja Krakowska

Nasze czasy domagają się pionowego wymiaru wnętrza, które wyrasta z ludzkiego serca, które prowadzi dialog między wiarą i rozumem – mówił w Poznaniu prymas Czech. Kard. Dominik Duka jako legat papieski przewodniczył uroczystościom 1050-lecia pierwszego biskupstwa na ziemiach polskich.

Kulminacyjnym momentem trzydniowych obchodów była Eucharystia na placu przed katedrą poznańską, podczas której odczytano przesłanie papieża Franciszka. Wzięło w niej udział kilkudziesięciu biskupów, m.in. nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio, abp Stanisław Gądecki, abp Marek Jędraszewski i abp Wojciech Polak.

CZYTAJ DALEJ

Św. Tomasz z Akwinu jest nam potrzebny

Uroczysta Msza św. pod przewodnictwem abp. Wacława Depo, metropolity częstochowskiego w kaplicy seminaryjnej pw. Zesłania Ducha Świętego oraz wykład tomistyczny złożyły się na „Dzień św. Tomasza z Akwinu” 28 stycznia w Wyższym Międzydiecezjalnym Seminarium Duchownym w Częstochowie.

Na początku Mszy św. ks. prał. Ryszard Selejdak, rektor seminarium przypomniał słowa, które św. Tomasz z Akwinu powiedział 5 marca 1274 r. w opactwie w Fossanuova, na kilka dni przed swoją śmiercią: „ Przyjmuję Cię, ceno zbawienia mojej duszy. Przyjmuję Cię Wiatyku mego pielgrzymowania. Dla Twej miłości studiowałem, czuwałem, pracowałem i nauczałem. Nie powiedziałem nigdy niczego przeciw Tobie, a jeśli coś w niewiedzy powiedziałem, to przy błędzie swym nie obstaję. Jeśli czegoś błędnie nauczałem powierzam wszystko pod osąd rzymskiego Kościoła”.

CZYTAJ DALEJ

Przyjdź, zobacz, zostań, jeżeli chcesz!

2023-01-28 13:25

Marzena Cyfert

Ks. Marek Chrzanowski

Ks. Marek Chrzanowski

Trwa spotkanie dla kobiet, zorganizowane przez Orioński Instytut Świecki. Spotkanie rozpoczęło się Mszą św., którą w kościele św. Piotra i Pawła na Ostrowie Tumskim sprawował ks. Marek Chrzanowski, kapłan, poeta, ceniony rekolekcjonista i kierownik duchowy.

Na spotkaniu obecne były członkinie Instytutu z Łodzi, Wrocławia i zaproszeni goście. W homilii ks. Chrzanowski zauważył, że są takie chwile i wydarzenia w naszym życiu, które są niepowtarzalne, a które Bóg daje nam po to, żebyśmy je głęboko przeżyli i żebyśmy potrafili w nich zobaczyć coś wyjątkowego; coś takiego, co pozostanie w sercach na długo, albo nawet na zawsze.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję