Reklama

Watykan

Watykan apeluje o zapobieganie ruchom migracyjnym i pomoc dla uchodźców

Wzmożony ruch migracyjny to konsekwencja upadku państw, uciekania się do przemocy w rozwiązywaniu konfliktów oraz spustoszeń wywołanych przez zmiany klimatyczne. Niezbędne są zatem pilne działania prewencyjne – powiedział na forum ONZ w Genewie stały obserwator Stolicy Apostolskiej. Abp Silvano Tomasi wziął udział posiedzeniu komitetu przy Wysokim Komisarzu ONZ ds. Uchodźców.

[ TEMATY ]

migranci

AndYaDontStop--Foter.com-CC-BY

Mówiąc o przyczynach ruchu migracyjnego watykański dyplomata wskazał na porażkę polityki globalnej i światowych mocarstw w konfrontacji z wyżej wspomnianymi zjawiskami. Państwa te zachowują się jak bierni obserwatorzy albo na odległość usiłują wywierać wpływ na konflikty, które zmuszają tak wielu niewinnych ludzi do opuszczenia swych domów. Abp Tomasi przyznał, że masowy napływ migrantów budzi mieszane uczucia wśród ludności. Okazuje ona zarówno współczucie, jak i wrogość. Jednakże wspólnota międzynarodowa nie może kierować się emocjami, lecz powinna mieć na uwadze obowiązek ochrony.

Watykański dyplomata zwrócił szczególną uwagę na migrantów, którym nie przysługuje prawo do azylu, ponieważ uciekają na przykład przed biedą spowodowaną przez degradację środowiska naturalnego. Wymaga to zmian w aktualnym prawodawstwie. Stolica Apostolska wnioskuje ponadto o powszechniejsze przyznawanie wiz humanitarnych, a także o tworzenie oficjalnych korytarzy dla poszukujących azylu, aby nie musieli oni narażać życia. Watykan opowiada się również za bardziej równomiernym rozmieszczaniem uchodźców i podziałem obciążeń wynikających z udzielania im pomocy.

2015-06-29 18:40

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zielonogórzanie pomogli uchodźcom

Niedziela zielonogórsko-gorzowska 26/2014, str. 6

[ TEMATY ]

uchodźcy

pomoc

migranci

Piotr Marcińczak

Anna Maria Fedurek z szyldem biegu dla uchodźców

Anna Maria Fedurek z szyldem biegu dla uchodźców

O Centrum Pomocy Migrantom i Uchodźcom w Zielonej Górze z Anną Marią Fedurek, rzeczniczką prasową diecezjalnej Caritas, rozmawia Aleksandra Marcińczak

ALEKSANDRA MARCIŃCZAK: – Skąd pomysł na to, by w naszej diecezji działało Centrum Pomocy Migrantom i Uchodźcom?

CZYTAJ DALEJ

Afrykańskie orędzie Maryi. Objawienia w Kibeho

2023-01-30 19:58

[ TEMATY ]

Objawienia w Kibeho

Karol Porwich/Niedziela

Objawienia w Kibeho to pierwsze oficjalnie uznane przez Kościół afrykańskie spotkania z Maryją. Orędzie nie ma jednak charakteru lokalnego, nie dotyczy wyłącznie Rwandy, jego treść ma walor uniwersalny. To niezwykłe, że Matka Boża wybrała tak egzotyczne dla nas miejsce, by przypomnieć o swej matczynej miłości.

Alphonsine, Anathalie, Marie-Claire. A także Stephanie, Agnes, Emmanuel oraz Vestine. To imiona siedmiorga młodych ludzi, świadków objawień Matki Najświętszej w Afryce. Maryja posłużyła się wobec nich tymi samymi środkami wyrazu, co w innych objawieniach. Ukazała im swą niebiańską postać i skierowała do nich swoje słowo. Tym samym nadała objawieniom w Kibeho wymiar uniwersalny. Ale Jej orędzie zostało powtórzone przez wizjonerów w sposób niezwykły: za pomocą śpiewu, tańca, gestów, nawet postu. Taki jest „język” mieszkańców Rwandy. Dla nas jednak ich kolorowe media są mało zrozumiałe. Aby zgłębić treść objawień w Kibeho, musimy opowiedzieć je po swojemu. A mamy do tego prawo, nawet obowiązek.

CZYTAJ DALEJ

Lwów: dobroczynna pizza od Szkotów

2023-02-03 18:51

[ TEMATY ]

Lwów

Szkocja

pizza

Adobe.Stock.pl

Organizacja SIOBHAN'S TRUST karmiła ubogie dzieci w szkockich szkołach. Od początku wojny organizacja przyjechała na Ukrainę, aby docierać do bombardowanych miast oraz uchodźców. W dużych furgonetkach przygotowują ciepła pizzę. 2 lutego wolontariusze Joe Roberts z Anglii i Finn Riddell ze Szkocji przy kościele św. Jana Pawła II we Lwowie zgromadzili uchodźców mieszkających w parafialnym domu i w całym mieście.

Dystrybucja żywności odbywa się w miłej atmosferze, z zasadami sztuki kulinarnej. Rozdali ponad 130 porcji pizzy: smacznej, wegetariańskiej, ciepłej, prosto z pieca. Wybrzmiała szkocka muzyka.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję