Reklama

Wiadomości

Dalajlama wspiera ekologiczne przesłanie encykliki Franciszka

Dalajlama XIV wyraził poparcie dla treści ekologicznej encykliki papieża Franciszka. Wezwał przywódców religijnych do zaangażowania się w sprawy, które mają wpływ na przyszłość ludzkości.

[ TEMATY ]

Encyklika

Luca Galuzzi/pl/wikipedia.org

Duchowy zwierzchnik Tybetańczyków mówił o tym ostatniego dnia słynnego festiwalu muzycznego w Glastonbury w Wielkiej Brytanii. Tysiące jego uczestników, w tym Patti Smith, Lionel Ritchie i zespół The Who, odśpiewało mu „Happy Birthday” z okazji 80. rocznicy urodzin, a sam jubilat zdmuchnął świeczki na torcie.

Wcześniej dalajlama wziął udział w dyskusji okrągłego stołu z udziałem m.in. redaktorki naczelnej dziennika „The Guardian” Kathrine Viner. Pochwalił encyklikę „Laudato si’” za to, że wzywa do zmiany stylu życia, przejścia na odnawialne źródła energii i ekologicznego zwrotu w gospodarce.

Reklama

Wskazał przy tym, że obywatele powinni wywierać presję na rządy, korporacje i instytucje międzynarodowe, aby zaprzestały korzystania z paliw kopalnych, inwestowały więcej w „czystą energię” i skończyły z masowym wycinaniem lasów.

Jednocześnie stwierdził, że woli nie mówić o „walce ze zmianami klimatycznymi”, gdyż „koncepcja wojny jest przestarzała”. - Nie potrzebujemy niczego zwalczać. Powinniśmy natomiast zrównać interesy narodowe z interesami międzynarodowymi, gdyż ochrona środowiska jest sprawą globalną - przekonywał przywódca buddyjski.

Dodał, że na poziomie indywidualnym wszyscy ponosimy odpowiedzialność za naszą planetę. - Zamierzam wnieść swój wkład gasząc światła, gdy wychodzę z pomieszczenia i biorąc prysznic zamiast kąpieli... Chociaż kąpię się dwa razy dziennie - mówił dalajlama.

2015-07-02 15:02

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

„Avvenire”: pierwsza encyklika ekumeniczna

[ TEMATY ]

Encyklika

Prezentacja Encykliki „Laudato si" w Watykanie

Prezentacja Encykliki „Laudato si

„Bezprecedensowa encyklika. Znak ekumeniczny” - pod takim tytułem swój komentarz do „Laudato si’” opatruje Stefania Falsca we włoskim dzienniku „Avvenire”. Właśnie w jej ekumenicznym charakterze dziennikarka upatruje zasadniczej nowości papieskiego dokumentu.

Fakt, że encyklikę prezentuje w Watykanie prawosławny metropolita Jan (Zizioulas) z Patriarchatu Ekumenicznego Konstantynopola jest - według niej - nie tylko „aktem kurtuazji” wobec siostrzanego Kościoła, ani też „symbolicznym hołdem” dla działań patriarchy Bartłomieja, z którym łączy Franciszka „mocna przyjaźń” oraz „jedna wiara, która staje się wspólnotą zamiarów”.

CZYTAJ DALEJ

PGE: Kompleks Turów będzie nadal pracować

2021-09-21 07:59

[ TEMATY ]

kopalnia

pl.wikipedia.org

Kopalnia Węgla Brunatnego Turów

Kopalnia Węgla Brunatnego Turów

Kopalnia Węgla Brunatnego Turów będzie dalej pracować; posiada niezbędne pozwolenia środowiskowe i ważną, legalnie wydaną koncesję, na podstawie której prowadzi wydobycie - ogłosiła Polska Grupa Energetyczna - właściciel kopalni i elektrowni Turów.

W poniedziałek ze względu na niezaprzestanie wydobycia węgla brunatnego w kopalni Turów, do czego TSUE zobowiązał Polskę w maju, Trybunał nałożył na Polskę 0,5 mln euro kary za każdy dzień kontynuowania pracy Turowa.

CZYTAJ DALEJ

Zielona Góra. Czterech nowych magistrów teologii

2021-09-21 18:27

[ TEMATY ]

teologia

Instytut Filozoficzno‑Teologiczny

ks. Piotr Bartoszek

W Instytucie Filozoficzno-Teologicznym im. św. Edyty Stein w Zielonej Górze 21 września odbyły się obrony prac magisterskich i egzaminy ex universa theologia.

Do egzaminów przystąpiło pięcioro studentów.– Wszyscy zdali z wynikami dobrymi i bardzo dobrymi – cieszy się ks. Piotr Bartoszek, dyrektor IFT.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję