Reklama

Ośrodek Wspierania Rodziny im. św. Jana Jerozolimskiego w Korytowie

Ośrodek Wspierania Rodziny w Korytowie powstał 6 czerwca 1998 r. w wyniku wprowadzenia w województwie gorzowskim przez ostatniego wojewodę gorzowskiego Jerzego Ostroucha programu wspierania działań na rzecz dzieci i młodzieży zamieszkującej tereny, gdzie funkcjonowały Państwowe Gospodarstwa Rolne.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ośrodek działa w Korytowie, prowadząc wieloraką działalność oświatowo-wychowawczą, kulturalną i socjalną, służy społeczności wsi Korytowo i Wardyń. Jest pierwszą tego typu placówką, która w wyniku wprowadzonego programu zaistniała i prowadzi tak szeroką działalność, absolutnie nieodpłatnie. Ośrodek wydaje się być jednym z niewielu istniejących i działających "efektów" zainteresowania władz sprawami wsi popegeerowskiej. Ośrodek jest placówką opiekuńczo-wychowawczą wsparcia dziennego, Parafialnego Zespołu Caritas, rzymskokatolickiej parafii pw. św. Stanisława Kostki w Korytowie, zarejestrowaną w Kuratorium Gorzowskim 7 sierpnia 1998 r.
W Ośrodku codzienne, w godz. 12.00-21.00, czynna jest świetlica socjoterapeutyczna dla dzieci i młodzieży, w której można korzystać z: zajęć pozalekcyjnych, sprzętu sportowego (piłki, bilard, stoły do tenisa, badminton), sprzętu audio/wideo. Dzieci, przychodząc ze szkoły bezpośrednio po lekcjach, mają możliwość odrabiania lekcji pod kierunkiem pracującej w świetlicy opiekunki, w Ośrodku organizowane są zajęcia pozalekcyjne dla dzieci i młodzieży (rajdy rowerowe, majówki, spotkania przy ognisku, konkursy, spotkania z ciekawymi ludźmi, festiwale, wieczornice, występy teatralne). Ośrodek wyposażony jest w kuchnię z pełnym zapleczem, codziennie organizowane jest dożywianie dzieci (ok. 80 porcji dziennie). Ośrodek prowadzi stałą współpracę ze Szkołą Podstawową w Korytowie i wraz z nią organizuje wiele imprez. W czasie wolnym od zajęć szkolnych (wakacje, ferie) w Ośrodku organizowane są półkolonie, przez całe ferie i całe wakacje. Od początku istnienia Ośrodka organizowane są akcje letnie i zimowe. Ośrodek prowadzi również działalność na rzecz wszystkich mieszkańców wsi: raz w tygodniu przyjmuje pracownik Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej, dwa razy w miesiącu porad bezpłatnie udziela prawnik. Ośrodek dysponuje wyposażonym gabinetem lekarskim (m.in. aparat EKG), gdzie sporadycznie przyjmują nieodpłatnie lekarze specjaliści dojeżdżający ze Szczecina. W stałej współpracy z organizacjami działającymi na terenie wsi (Koło Gospodyń Wiejskich, OSP) organizowane są spotkania okolicznościowe (opłatkowe, z okazji Dnia Kobiet, Dnia Matki, karnawałowe itp.). Przy Ośrodku czynny jest magazyn odzieży używanej. W Ośrodku odbywa się szereg spotkań i imprez o charakterze ogólnym, występy, pokazy, konkursy. Celem działalności Ośrodka jest zapewnienie wielorakiej pomocy: oświatowej, medycznej, prawnej, socjalnej, materialnej rodzinom byłych pracowników PGR-ów, którzy z różnorakich powodów, często obiektywnych, nie mogą znaleźć pracy, są w trudnej sytuacji materialnej i nie radzą sobie z edukacją i wychowaniem dzieci. Działalność Ośrodka skierowana jest przede wszystkim w stronę dzieci i młodzieży, w celu zapewnienia dogodnych warunków dla rozwoju zainteresowań, promocji nauki, wyzwalania indywidualnej pozytywnej aktywności.
Pierwszym pracownikiem świetlicy Ośrodka była Julia Woś, obecnie sekretariat Ośrodka prowadzi Małgorzata Osadca, a świetlicę Janina Gacia. Budynek Ośrodka, wyremontowany i wyposażony głównie ze środków Agencji Własności Rolnej Skarbu Państwa, został całkowicie oddany do użytku 30 marca 2000 r., kiedy to uroczystego otwarcia dokonał ówczesny prezes AWRSP Adam Tański, a poświęcenia - bp Marian B. Kruszyłowicz.
W ciągu pięcioletniej działalności z różnorodnej pomocy prowadzonej w Ośrodku skorzystało wiele osób, nie tylko z Wardynia, Korytowa i Chełpy. Na przykład na półkoloniach i zimowiskach wypoczywały dzieci ze: Szczecina, Stargardu Szczecińskiego, Pyrzyc, Recza, Choszczna, Radunia, Rzecka, Gorzowa i Kołek. Z porad pracownika Ośrodka Pomocy Społecznej skorzystało 147 osób, z bezpłatnych porad radcy prawnego, prezesa Wiesława Drabika - 458 osób, z prowadzonego za pośrednictwem Ośrodka poradnictwa pracy - 25 osób, z porad lekarza skorzystało 1029 pacjentów. Ośrodek jest organizatorem lub współorganizatorem wielu imprez, takich jak: Międzyszkolny Festiwal Kolęd (w tym roku odbyła się już dziewiąta edycja festiwalu), Dzień Matki, Dzień Kobiet, Dzień Dziecka, Dni Korytowa (podczas których raz zabawiał mieszkańców Wojciech Cejrowski, innym razem koncertowała Eleni), zabawy andrzejkowe oraz karnawałowe, Dzień Edukacji Narodowej (w roku 2000 w czasie tej uroczystości burmistrz Choszczna Jan Kiela, w obecności wicekuratora oświaty, nadał Szkole Podstawowej w Korytowie sztandar, ufundowany przez Księdza Proboszcza, w roku 2001 wieloletni dyrektor szkoły w Reczu Adolf Długosz został udekorowany przez wicekuratora oświaty Medalem Komisji Edukacji Narodowej), zabawy mikołajkowe oraz Wigilia. Wielokrotnie tu w Ośrodku gościło Pogotowie Teatralne, świętowano złote gody czterech par małżeńskich zamieszkałych w Korytowie. W grudniu 2001 r. bp Marian B. Kruszyłowicz poświęcił noclegownię dla bezdomnych na 12 miejsc, w której łącznie przebywały już 34 osoby. Ośrodek posiada bazę noclegowo-turystyczną na 30 miejsc, wyposażoną w pokoje pięcio-, sześcioosobowe i sanitariaty, dostępną przez cały rok. W hotelu OWR gościli: Chór "Exaltabo" z Myśliborza, grupa młodzieży z parafii św. Krzysztofa w Szczecinie, grupy sportowców z Poznania, Torunia, Środy Wielkopolskiej; Oaza Rodzin z Nowogardu. Swoje rekolekcje odbywały grupy Odnowy w Duchu Świętym z Myśliborza i Wspólnota Neokatechumenalna ze Stargardu Szczecińskiego. Plener malarski odbyły: Klub Plastyczny "Impresja" z Choszczna oraz Klub Plastyka "Pasja" działający przy Komendzie Wojewódzkiej Policji w Szczecinie. Praktyki pedagogiczne odbywały grupy młodzieży z XVII LO Integracyjnego w Szczecinie. Gościliśmy także kolonie z: Dobrzan, Domu Pomocy Społecznej w Krakowie, Kielc, Warszawy, Wilna, obóz ministrancki, kolonie charytatywne Fundacji Brata Alberta z Gorzowa Wlkp., AWRSP sponsorowało kolonie dzieci z Wolina i Trzebiatowa. Zgrupowanie sportowe miały także wojewódzka kadra młodziczek hokeja na trawie, w którym uczestniczyły dziewczęta z Korytowa i Sławęcina. Przebywały u nas także siostry zakonne ze zgromadzenia Sióstr Dominikanek w Tarnobrzegu - Wielowsi. Łącznie w bazie noclegowej Ośrodka gościły 642 osoby.
Ośrodek współpracuje stale z wieloma instytucjami i urzędami, m.in.: Starostwem Powiatowym w Choszcznie, Urzędem Miejskim w Choszcznie, Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej, Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie, Powiatowym Biurem Pracy, Powiatową Komendą Państwowych Straży Pożarnych, Powiatową Komendą Policji, Szkołą Podstawową w Korytowie, Wojewódzką Komendą Policji w Szczecinie, Choszczeńskim Domem Kultury, wojskiem, Powiatową Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną w Choszcznie, Nadleśnictwem w Choszcznie, Kołem Łowieckim "Szarak", Zachodniopomorskim Kuratorium Oświaty, LO nr XVII w Szczecinie, Centrum Rekreacyjno-Sportowym w Choszcznie, Powiatową Poradnią Psychologiczno-Pedagogiczną w Choszcznie, Garnizonowym Ośrodkiem Kultury w Choszcznie, Ośrodkami Wspierania Rodziny w Nętkowie, Zieleniewie i Bobrówku, Stowarzyszeniem Rozwoju Gospodarczego Gmin, Urzędem Marszałkowskim w Szczecinie, Towarzystwem Pomocy im. św. Brata Alberta w Gorzowie Wlkp.
Ośrodek Wspierania Rodziny nieustannie bierze udział w konkursach i przetargach na rozmaite projekty. Wśród realizowanych przez Ośrodek programów były m.in.:
1. Program pomocy rodzinom dysfunkcyjnym (szkolenie - 25 osób);
2. Program Wakacyjne warsztaty kulturalne (udział wzięło 80 dzieci z terenów popegeerowskich);
3. Kurs wychowawców i kierowników wypoczynku dzieci i młodzieży (2 razy - przeszkolono 50 osób);
4. Program Przeciwdziałania Przemocy: Weekend dobroci, akceptacji, miłości (udział wzięło 90 gimnazjalistów z powiatu choszczeńskiego);
5. Program: Świąteczna pomoc dla dzieci z rodzin ubogich i dysfunkcyjnych (120 dzieci otrzymało ciepłą odzież - kurtki, czapki, szaliki rękawiczki, w tym 80 dzieci - buty);
6. Program Bezdomność (w Ośrodku przebywa stale kilku bezdomnych);
7. Pożyteczne wakacje - Wakacyjne warsztaty internetowe - stworzono witrynę internetową Wiejskiej Agencji Informacyjnej;
8. Szkolenie - Warsztaty Młodzieżowej Rady Powiatu w Choszcznie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2003-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Skworc: Niedziela wolna od handlu strzeżona prawem w wielu państwach europejskich

2024-04-22 13:32

[ TEMATY ]

handel

handel w Niedzielę

Adobe.Stock

O poszanowania kompromisu z 2018 r. dotyczącego handlu w niedzielę zaapelował abp Wiktor Skworc, członek Komisji Duszpasterstwa KEP. Przypomniał, że wolna niedziela, jako humanistyczny kod kulturowy, strzeżona jest przez prawo w wielu krajach europejskich. W ten sposób hierarcha skomentował dla KAI rozpoczęcie przez Trzecią Drogę prac nad projektem zmieniającym ustawę o ograniczeniu handlu w niedziele i święta.

Wedle inicjatywy Trzeciej Drogi zakupy będzie można byłoby robić w dwie niedziele w miesiącu. Nadzieję na to, że nowelizację poprą wszystkie ugrupowania koalicyjne wyraził Ryszard Petru z ugrupowania Polska 2050.

CZYTAJ DALEJ

Główny patron Polski

2024-04-16 14:14

Niedziela Ogólnopolska 16/2024, str. 20

[ TEMATY ]

św. Wojciech

commons.wikimedia.org

Św. Wojciech

Św. Wojciech

Stał się patronem ładu hierarchicznego Kościoła w Polsce.

Wojciech żył w drugiej połowie X stulecia. Był Czechem z pochodzenia, wywodził się z rodu Sławnikowiców. Utrzymywał dobre relacje z wielkimi tego świata – w kręgach zarówno świeckich, jak i kościelnych. Był benedyktynem.

CZYTAJ DALEJ

Być oparciem dla innych

2024-04-23 12:35

Magdalena Lewandowska

Wspólna modlitwa w kościele św. Maurycego

Wspólna modlitwa w kościele św. Maurycego

W parafii św. Maurycego odbyło się ostatnie rejonowe spotkanie zespołów presynodalnych dla rejonu Wrocław-Śródmieście i Wrocław-Południe.

Konferencję na temat Listu do Kościoła w Filadelfii wygłosił Tomasz Żmuda z Oławy. Nie zabrakło też wspólnej modlitwy i spotkania przy stole na dzielenie się swoimi doświadczeniami i przemyśleniami.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję