Reklama

Polska

Prymas Polski do młodych o miłości z wielkiej i z małej litery

„Bez miłości, bez odkrycia i doświadczenia, że jest się kochanym i zdolnym do tego, by kochać, nie da się żyć” – mówił abp Wojciech Polak do młodych modlących się ubiegłej nocy w sanktuarium w Markowicach, gdzie trwają obchody 50. rocznicy koronacji łaskami słynącej figury Matki Bożej.

[ TEMATY ]

rocznica

Archiwum Parafia Cielądz

Przyczynkiem do rozważań o miłości był jeden z tytułów, jaki nosi markowicka Matka Boża – Królowa Miłości i Pokoju. Tytuł ten nadał Madonnie, a właściwie – jak mówił do młodych Prymas – wezwał Ją w ten sposób przed półwieczem kard. Wyszyński, który Jej markowicki wizerunek ukoronował.

„Miłość i pokój to dwie wartości, na które ludzkie serce jest tak bardzo wrażliwe i które mają w życiu człowieka ogromne znaczenie. Bez miłości, bez odkrycia i doświadczenia, że jest się kochanym i zdolnym do tego, by kochać, nie da się żyć” – mówił w homilii abp Polak przypominając za Redemptor hominis św. Jana Pawła II, że dopóki człowiek nie spotka się z Miłością, nie dotknie jej i nie uczyni swoją, jego życie jest pozbawione sensu.

Reklama

„Pisząc słowo Miłość, papież pisał je wielką literą wskazując w ten sposób, że możemy żyć i kochać, że możemy żyć z sensem, jeśli najpierw otworzymy swe serca na dar Bożej Miłości, jeśli odkryjemy, że Jezus nas kocha, jeśli tej prawdy doświadczymy, jeśli o niej będziemy przekonani, jeśli się z nią spotkamy, jeśli jej dosłownie dotkniemy” – tłumaczył Prymas dodając, że w taki właśnie sposób tej Miłości doświadczyła Maryja. „Tak otworzyła swoje ludzkie serce na Jego miłość. Tak widziała swoje powołanie i wybranie Królowa Miłości” – podkreślił hierarcha.

Prymas prosił też młodych, aby wzięli sobie do serca słowa z orędzia, jakie napisał do nich papież Franciszek. By je nie tylko zapamiętali, ale spróbowali za papieskim wołaniem pójść.

„Jak wielka siła jest w tej zdolności do kochania i bycia kochanym! – cytował papieża abp Polak. – Nie pozwólcie, aby ta cenna wartość została sfałszowana, zniszczona i oszpecona. Dzieje się tak, gdy w nasze relacje zakrada się instrumentalizacja bliźniego dla własnych egoistycznych celów, czasem jedynie jako obiektu przyjemności. Na skutek tych negatywnych doświadczeń serce ulega zranieniu i smutkowi. Proszę was, nie bójcie się prawdziwiej miłości, tej, której uczy nas Jezus. I której – dodał od siebie abp Polak – uczy nas Jego Matka, Maryja i swoim własnym przykładem pokazuje, jak to zrobić.

Reklama

„Pokazuje, że miłość musi przekładać się na czyny miłości, na służbę drugiemu, otwartość na potrzebujących, na te codzienne, drobne gesty miłości” – tłumaczył młodym Prymas przyznając, że nie jest to i nie będzie łatwe, żyjemy bowiem w świecie, w kulturze, która banalizuje miłość i redukują ją tylko do użycia, pozbawiając piękna, wierności i odpowiedzialności.

„Ta kultura wciąż nam podpowiada, że jesteśmy słabi, że nie jesteśmy zdolni do odpowiedzialności, że nie jesteśmy w stanie prawdziwie kochać. Dziś, tu w Markowicach, Królowa Miłości i Pokoju, powtarza tobie i mnie, że to nieprawda! Powtarza, że jesteśmy zdolni kochać tak, jak Ona, jeśli otworzymy serce na Jezusa, na Jego miłość i jeśli ta miłość nas dotknie, ożywi, uzdrowi i pośle ku innym” – mówił Prymas.

Metropolita gnieźnieński spotkał się z młodymi w markowickim sanktuarium o północy. Przewodniczył Mszy św. stanowiącej centralny punkt Nocy Młodych. Rozpoczęła się ona Apelem Jasnogórskim, po którym młodzi wzięli udział w koncercie uwielbienia, a po Eucharystii uczestniczyli w nocnym czuwaniu modlitewnym.

Oprócz młodzieży na uroczystości do Markowic przybyli liczni pielgrzymi i parafianie. Wieczorne nieszpory inaugurujące jubileuszowe obchody odprawił bp Krzysztof Wętkowski. Biskup pomocniczy gnieźnieński przewodniczył również procesji różańcowej.

Dziś w Markowicach główne uroczystości. Sumie odpustowej z udziałem Prymasa Polski, wiernych i biskupów przewodniczyć będzie metropolita lubelski abp Stanisław Budzik.

Markowicka parafia przygotowywała się do jubileuszu od dawna. Świętowanie rozpoczęło się 27 czerwca Mszą św. w intencji długoletniego proboszcza sanktuarium o. Kazimierza Łabińskiego OMI. Przez cały miniony tydzień w sanktuarium wierni trwali na modlitwie przy relikwiach świętych i błogosławionych m.in.: św. Jana Pawła II, św. Wojciecha i bł. Edmunda Bojanowskiego.

Z okazji jubileuszu ufundowana została także jubileuszowa monstrancja, którą pobłogosławił papież Franciszek. Monstrancja, będąca wotum dziękczynnym parafii, mierzy przeszło metr wysokości i ma kształt Markowickiej Madonny trzymającej prawdziwego Eucharystycznego Chrystusa. Wykonana została ze srebra, złota, bursztynu, kryształowego szkła i soli przez Mariusza Drapikowskigo.

2015-07-05 09:29

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Cały Twój lud w Polsce, o Maryjo…

25 marca minęło ćwierć wieku od ogłoszenia przez św. Jana Pawła II bulli „Totus Tuus Poloniae populus”. Jubileusz może niewielki, ale było to wydarzenie niezwykłej wagi

„Cały Twój lud w Polsce, o Maryjo Panno, Matko Boga i Matko Kościoła, z ufnością wzywający Ciebie, jako gwiazdę przewodnią pośród trudów pielgrzymowania, właśnie dzisiaj, w dniu kiedy wyznałaś, że jesteś Służebnicą Pańską, w tym samym duchu posłuszeństwa chętnie przyjmuje zmiany wprowadzone do wspólnot kościelnych”. Tak rozpoczyna się dokument papieski, który w Kościele katolickim w Polsce jest symbolem swego rodzaju rewolucji. W tym dniu powstało 14 nowych diecezji i 9 prowincji kościelnych. Zważywszy, że niespełna rok wcześniej było 26 biskupstw i arcybiskupstw oraz cząstka archidiecezji lwowskiej, ordynariat polowy i 4 metropolie, zmiany administracyjne były ogromne.

CZYTAJ DALEJ

Diecezja Warszawsko-Praska: Zmiany księży 2021

2021-06-14 12:40

[ TEMATY ]

zmiany księży

zmiany personalne

Magdalena Pijewska/Niedziela

Na mocy decyzji podjętych przez ks. bp. Romualda Kamińskiego, Biskupa Warszawsko-Praskiego, w naszej Diecezji dokonają się następujące zmiany personalne:

Na emeryturę przechodzą:

CZYTAJ DALEJ

Papież spotkał się z ofiarą pedofilii z Chile

2021-06-20 15:41

[ TEMATY ]

Franciszek

ofiary pedofilii

twitter.com/jccruzchellew

Papież Franciszek spotkał się z ofiarą pedofilii z Chile Juanem Carlosem Cruzem, którego powołał niedawno w skład Papieskiej Komisji ds. Ochrony Nieletnich. O tym spotkaniu Cruz poinformował w niedzielę na Twitterze, zamieszczając też zdjęcia.

Juan Carlos Cruz, który jest dziennikarzem i pisarzem, ujawnił przed kilkoma laty skandal pedofilii w Kościele w Chile.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję