Reklama

Niedziela Podlaska

Zło dobrem zwyciężaj

Do Drohiczyna, w święto Podwyższenia Krzyża Świętego, przybyli uczniowie szkół ponadpodstawowych oraz najstarszych klas szkół podstawowych na Diecezjalny Dzień Młodzieży.

Niedziela podlaska 39/2023, str. I

[ TEMATY ]

Drohiczyn

Ks. Wojciech Łuszczyński/Niedziela

Na spotkanie przybyło ponad 2000 osób

Na spotkanie przybyło ponad 2000 osób

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Spotkanie miało miejsce na placu przykatedralnym. Rozpoczęło się od integracji, poprowadzonej przez ks. Łukasza Redosza oraz ks. Piotra Jarosiewicza – Diecezjalnego Duszpasterza Młodzieży.

Konferencję do młodzieży wygłosił Piotr Bylina – znany jako Edzio RAP – freestylowiec, tiktoker, uczestnik Fame MMA. Opowiadając historię swojego życia, zachęcał młodzież do wierności Panu Bogu. Podczas występu prosił młodzież o przypadkowe słowa, z których spontanicznie układał zwrotki piosenki i rapował ją. Młodzi ludzie żywiołowo reagowali na kolejne strofy śpiewanych przez niego utworów.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Kolejnym punktem programu była Msza św. Przewodniczył jej oraz słowo Boże wygłosił bp Piotr Sawczuk. W homilii podziękował młodzieży, jej rodzicom, katechetom i wychowawcom za to, że przyjechali do Drohiczyna na kolejny już Diecezjalny Dzień Młodzieży. – Co roku 14 września spoglądamy na krzyż i może się wydawać, że to nie jest najlepszy temat na spotkanie młodzieżowe. Wiecie jednak, że znakiem ŚDM jest nie co innego, tylko krzyż? Wędruje on po świecie i pojawia się na różnych zgromadzeniach młodzieży. Dlaczego? Bo to jest znak nie tylko cierpienia, ale w ogóle chrześcijaństwa, znak zbawienia, znak Chrystusa – mówił biskup.

Na ołtarzu umieszczono relikwie bł. Carlo Acutisa, przy których wartę pełnili harcerze. Śpiewy podczas Mszy św. wykonywali uczniowie z SP nr 2 z Sokołowa Podlaskiego, uczniowie z Siemiatycz, Bielska Podlaskiego, członkowie Ruchu Światło-Życie. Nad całością czuwali: ks. Błażej Samociuk, Magdalena Chomać oraz Renata Suchta. Posługę liturgiczną wykonywali ministranci, lektorzy i ceremoniarze, pod opieką ks. Mateusza Gołosia.

Na zakończenie Mszy św. przedstawiciel młodzieży odczytał telegram, który po uroczystościach, został wysłany do Ojca Świętego Franciszka. Młodzież podziękowała biskupowi za obecność, wygłoszone słowo oraz modlitwę w ich intencji. Przedstawiciele ofiarowali pasterzowi bukiet kwiatów. Biskup Piotr podziękował wszystkim, którzy mieli udział w organizacji wspólnego świętowania, w sposób szczególny podziękował ks. Piotrowi Jarosiewiczowi.

Reklama

Po Eucharystii przed młodzieżą wystąpił zespół „Małe TGD”. To profesjonalny zespół dziecięcy, wykonujący muzykę pop z chrześcijańskim przesłaniem. Spotkanie zakończyło się obiadem w ogrodach seminaryjnych.

Do uczestnictwa w Diecezjalnym Dniu Młodzieży zgłosiło się 60 szkół z całej diecezji, a liczba uczestników wyniosła ok. 2000. Szkoły noszące imiona świętych i błogosławionych były reprezentowane przez poczty sztandarowe. W spotkaniu uczestniczyli ponadto uczestnicy WTZ z Siemiatycz, harcerze, członkowie Ruchu Światło-Życie oraz wolontariusze KSM.

2023-09-19 14:27

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ornaty w drohiczyńskim Muzeum Diecezjalnym

Niedziela podlaska 4/2020, str. IV

[ TEMATY ]

Drohiczyn

muzeum

ornaty

szaty liturgiczne

Muzeum Diecezjalne

Ks. Zenon Czumaj

Część Vestiarium w Muzeum Diecezjalnym w Drohiczynie

Część Vestiarium w Muzeum Diecezjalnym w Drohiczynie

Muzeum Diecezjalne w Drohiczynie już od kilkunastu lat wpisuje się w dzieło ewangelizacji. Eksponowane tu przedmioty uczą o Bogu i Kościele. Szczególnie bogata jest kolekcja szat liturgicznych, które stanowią świadectwo wiary wielu pokoleń w Eucharystię.

Spośród dziesięciu sal, dostępnych obecnie dla zwiedzających Muzeum Diecezjalne w Drohiczynie, największa mieści więcej osób niż niektóre kościółki naszej diecezji. Do 1832 r., jak cały budynek przy kościele pofranciszkańskim, była częścią klasztoru. Po jego kasacie przez władze carskie mieściły się tu różne instytucje, służące zaborcy. Sto lat temu stała się jedną z klas drohiczyńskiego liceum. W 1994 r. „grała” rolę celi św. Faustyny Kowalskiej w filmie fabularnym o Sekretarce Bożego Miłosierdzia. Po utworzeniu w styczniu 2004 r. muzeum została jednym z pomieszczeń wystawowych.

CZYTAJ DALEJ

Józefowa piecza nad Jasną Górą

2024-03-01 11:36

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Episkopat Flickr

- Mało kto przyjeżdżając do Domu Matki wie, że nieopodal znajduje się Dom Józefa, gdzie już wiele osób znalazło sens swego życia - mówi jeden z paulinów opiekujących się duszpasterstwem „na Halach” pod szczególną pieczą św. Józefa, bo sercem jest kaplica pod jego wezwaniem. Obecności tego Świętego nie może zabraknąć w sanktuarium maryjnym jakim jest Jasna Góra. Przed nami marzec. W Kościele jest on tradycyjnie miesiącem dedykowanym Świętemu Józefowi, oblubieńcowi Maryi.

Na Jasnej Górze jest kilka wizerunków Opiekuna Jezusa, ale najważniejszym jest XVII-wieczny obraz św. Józefa z Dzieciątkiem Jezus malarza jasnogórskiego, na którym postacie zdobią srebrne sukienki. Wizerunek znajduje się w bocznym ołtarzu Bazyliki. Tu odprawiana jest przez cały miesiąc Msza św. o godz. 7.00, a przed uroczystością 19 marca nowenna.

CZYTAJ DALEJ

Gaza: zwierzchnicy Kościołów Ziemi Świętej reagują na czwartkową masakrę

2024-03-02 16:57

[ TEMATY ]

Gaza

PAP/EPA/IGOR TKACHENKO

„Według zeznań naocznych świadków, we wczesnych godzinach porannych w czwartek 29 lutego siły izraelskie w południowo-zachodniej Gazie otworzyły ogień do tłumów cywilów, którzy chcieli otrzymać worki mąki, aby nakarmić swoje głodujące rodziny” - piszą Patriarchowie oraz Zwierzchnicy Kościołów w Jerozolimie w specjalnym oświadczeniu. Tekst zaznacza, iż w efekcie tych działań zginęło ponad 100 osób z lokalnych mieszkańców, a wiele więcej zostało rannych. Sygnatariusze potępiają takie wydarzenia.

„Wzywamy walczące strony do natychmiastowego i długotrwałego zawieszenia broni, które pozwoli na szybkie dostarczenie pomocy humanitarnej do Strefy Gazy oraz na wynegocjowanie uwolnienia osób przetrzymywanych jako jeńcy i więźniowie” - piszą w wydanym wczoraj orędziu zwierzchnicy różnych Kościołów Ziemi Świętej. Podkreślają przy tym tragiczną sytuację, w jakiej znajduje się ludność na terenie ogarniętym działaniami wojennymi. Do prawie 0,5 mln cywilów nie dociera już prawie żadna pomoc, „z powodu surowych ograniczeń wjazdu i braku eskorty dla konwojów dostawczych”. Jak przypomina tekst orędzia, przedstawiciele organizacji udzielających wsparcia potrzebującym „tak często ostrzegali przed głodem spowodowanym oblężeniem na północy Strefy Gazy, że zagraniczne rządy dobrej woli były zmuszone w ostateczności do przeprowadzania zrzutów humanitarnych”. Jednak takie działania stanowiły zaledwie kroplę w morzu potrzeb.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję