Reklama

Zdrowie

Kobiety wzywają senatorów do odrzucenia projektu ustawy o procedurze in vitro

Członkinie Krajowej Rady ds. Duszpasterstwa Kobiet działającej przy Konferencji Episkopatu Polski oraz członkinie Polskiego Związku Kobiet Katolickich wzywają Senatorów RP do odrzucenia projektu ustawy o procedurze in vitro. W swym liście zwracają uwagę, że kobiety spodziewają się systemowej pomocy w leczeniu niepłodności, a nie forsowania ideologicznej ustawy, której głównym celem jest finansowanie niedopuszczalnej etycznie, mało skutecznej, o niebezpiecznych konsekwencjach społecznych techniki.

[ TEMATY ]

list

in vitro

WIKIPEDIA

Podajemy treść apelu:

Szanowni Państwo Senatorowie,

Reklama

Mając na uwadze dobro kobiet: zarówno tych, które już są matkami, jak i tych, które pragną nimi zostać w przyszłości, a zwłaszcza tych, które borykają się z trudnościami z poczęciem dziecka, zwracamy się do Szanownych Państwa Senatorów z apelem o zagłosowanie przeciwko projektowi ustawy o finansowaniu przemysłu in vitro nazywanej oficjalnie a bezpodstawnie ustawą o leczeniu niepłodności.

Oczekujemy od rządzących realnej systemowej pomocy w leczeniu niepłodności. Z rozczarowaniem przyjmujemy więc postawę rządu forsującego ideologiczną ustawę, której głównym celem jest finansowanie niedopuszczalnej etycznie, mało skutecznej, o niebezpiecznych konsekwencjach społecznych techniki. Pragniemy też podkreślić, że ustawa dopuszcza tworzenie nadliczbowych zarodków, mrożenie ich i w miarę potrzeby niszczenie, a więc unicestwianie ludzi na pierwszym etapie ich istnienia. Ustawa zezwala też stosowanie metody in vitro nie tylko małżeństwom, co godzi w konstytucyjny porządek rodzinny. Uważamy, że z przyczyn ideologicznych i finansowych oszukuje się kobiety, które cierpią z powodu niepłodności, proponując im, jako jedyne rozwiązanie, procedurę zapłodnienia pozaustrojowego, która nie ma nic wspólnego z leczeniem niepłodności, nie informując często o poważnych powikłaniach przy jej stosowaniu, zarówno dla nich, jak i ich dzieci.

Przypominamy również, że metoda ta ma nie większą skuteczność niż 7,5%! To oznacza, że więcej niż 9 par na 10 wychodzi z firm in vitro rozczarowanych, bez nadziei na urodzenie potomka. Uważamy, iż duże sumy zaoszczędzone w związku z wycofaniem się ze stosowania procedury in vitro należałoby przeznaczyć na znacznie skuteczniejszą, tańszą i szanującą ludzką godność metodę leczenia niepłodności nazywaną naprotechnologią.

Reklama

Przychylamy się do opinii Sądu Najwyższego, który w swojej ekspertyzie wykazał szereg zasadniczych wad projektu ustawy, a wśród nich istotne wątpliwości natury konstytucyjnej. Deklarujemy naszą otwartość na dialog i konsultacje w celu stworzenia takiego prawa, które będzie realną pomocą dla małżeństw borykających się z problem niepłodności.

W imieniu kobiet zatroskanych o przyszłość polskiej rodziny: Członkinie Krajowej Rady ds. Duszpasterstwa Kobiet działającej przy Konferencji Episkopatu Polski oraz członkinie Polskiego Związku Kobiet Katolickich

Alina Petrowa-Wasilewicz, Magdalena Korzekwa, Maria Wilczek, Maria Jankowska

2015-07-06 09:29

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dzieci głosu nie mają

Przy okazji sejmowej dyskusji nad projektem Solidarnej Polski dotyczącym uchylenia dopuszczalności zabijania przed narodzeniem dzieci, u których występuje duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia albo nieuleczalnej choroby, karierę zrobił termin „kompromis aborcyjny”. Odniesiono go do obecnie obowiązującej w Polsce ustawy z 1993 r. O planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży (wraz z orzeczeniem Trybunału Konstytucyjnego z 1997 r.). Z tym że dla skrajnych liberałów ten „kompromis” oznacza niemalże kapitulację (przed Kościołem, „ciemnogrodem” itd.). Zwolennicy utrzymania „kompromisu” uznają go za „złoty środek” wart utrzymania za wszelką cenę - bo wybuchnie „wojna aborcyjna”, bo rozwinie się podziemie, bo dopuszczalność aborcji to przecież (jeszcze) nie jej konieczność.

CZYTAJ DALEJ

Patryk Dobek zdobył brązowy medal olimpijski w biegu na 800 m

Patryk Dobek czasem 1.45,39 zdobył w Tokio brązowy medal igrzysk w biegu na 800 m. Przegrał z dwoma Kenijczykami Emmanuelem Korirem - 1.45,06 i Fergusonem Rotichem - 1.45,23. To pierwszy krążek olimpijski w historii startów Polaków na tym dystansie.

Dobek to odkrycie tego sezonu. Wcześniej specjalizował się w biegu na 400 m ppł. Wiele lat próbował nawiązać do sukcesów Marka Plawgi i Pawła Januszewskiego. Aż przekonał go do siebie trener Zbigniew Król. Szkoleniowiec wcześniej współpracował m.in. z dwukrotnym wicemistrzem świata Adamem Kszczotem, a także rekordzistą Polski na 800 m Pawłem Czapiewskim. Jesienią 2020 roku trafił pod jego skrzydła także Dobek. Nie trwało to długo, kiedy przekonał go do rywalizacji na dystansie dwóch okrążeń.

CZYTAJ DALEJ

Ks. Wyszyński 97 lat temu na Jasnej Górze odprawił pierwszą Mszę św.

2021-08-05 12:08

[ TEMATY ]

kard. Stefan Wyszyński

kard. Wyszyński

ks. Stefan Wyszyński

Instytu Prymasowski Kard. Stefana Wyszyńskiego

Dokładnie 97 lat temu, 5 sierpnia 1924 r., w słynnej kaplicy Cudownego Obrazu na Jasnej Górze, swoją pierwszą Mszę św. odprawił ks. Stefan Wyszyński. „Prawdziwą męką była moja pierwsza Msza święta” – wspominał później Prymas. Mający problemy ze zdrowiem młody ksiądz, który modlił się o możliwość odprawienia jeszcze przynajmniej jednej Mszy, został po Janie Pawle II najwybitniejszą postacią polskiego Kościoła w XX w.

Dwa dni przed Mszą prymicyjną, 3 sierpnia 1924 r., dokładnie w swoje 23. urodziny, Stefan Wyszyński przyjął święcenia kapłańskie w kaplicy Matki Bożej w bazylice katedralnej we Włocławku. Szafarzem sakramentu był bp Wojciech Owczarek.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję