Reklama

Kościół

Szczęśliwi rodzice szczęśliwe dzieci

Kiedy rodzice mają się dobrze, to dzieci mają się jeszcze lepiej. Jak pozytywne relacje między rodzicami kształtują dzieciństwo?

2023-11-21 11:21

Niedziela Ogólnopolska 48/2023, str. 26-27

[ TEMATY ]

dzieci

Adobe Stock

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Dla tworzenia bezpiecznego świata dzieciństwa potrzebna jest pełna szacunku i miłości relacja między rodzicami. To wzorce codziennych zachowań między dorosłymi mają m.in. wpływ na rozwój empatii u dzieci czy ich poczucie własnej wartości.

Rodzice wzorcem

Dobre relacje między rodzicami sprawiają, że dom dla dzieci, a później nastolatków staje się bezpiecznym portem, do którego chcą wracać. Dzieci w naturalny sposób obserwują i naśladują zachowania swoich rodziców. Relacje rodzinne oparte na szacunku, miłości i zrozumieniu stanowią dla nich wzorzec do naśladowania. Widząc, jak rodzice radzą sobie ze stresem, z konfliktami i trudnościami życiowymi, uczą się, jak podchodzić do podobnych sytuacji w przyszłości. Można powiedzieć, że dzieci już od urodzenia obserwują i przyswajają to, w jaki sposób ich rodzice okazują sobie miłość czy komunikują się ze sobą w codzienności. One są bardzo wrażliwe na dynamikę zachowań i reakcji między dorosłymi, szczególnie w domu, a te interakcje mają wpływ na ich postrzeganie relacji między innymi ludźmi w późniejszym czasie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W pedagogice mówi się o modelowaniu dziecka przez przykład, który dają najbliżsi opiekunowie. Im lepszy model, tym bezpieczniejszy wzór do naśladowania przez dziecko, które tworzy swój świat „oczami dorosłych”. Oznacza to, że dzieci w dużej mierze formują swoje pojęcie o sobie, rzeczywistości i społeczeństwie na podstawie tego, co widzą, słyszą i czego doświadczają w relacjach z dorosłymi opiekunami. Odbierają sygnały z otoczenia, w którym się rozwijają i kształtują swoje przekonania oraz sposób rozumienia świata na podstawie doświadczeń w codzienności. Mówimy, że bezpieczny model przywiązania do rodzica kształtuje bezpieczny model budowania swojej przyszłości w dorosłym życiu.

W atmosferze miłości

W budowaniu bezpiecznej przystani dzieciństwa i okresu nastoletniego bardzo ważną rolę odgrywa przekonanie, że rodzice kochają się nawzajem, okazują sobie miłość przez słowa i gesty. Przekłada się to na budowanie atmosfery miłości w domu, która udziela się wszystkim domownikom i kształtuje poczucie bezpieczeństwa emocjonalnego. Tym samym dzieci mają większe szanse na rozwijanie pozytywnego obrazu siebie i stworzenie w przyszłości relacji pełnych miłości i akceptacji.

Reklama

Kiedy rodzice okazują sobie szacunek, życzliwość, traktują się z godnością i uznają prawa i uczucia drugiej osoby, dzieci wzrastają w stabilnym emocjonalnie środowisku. Z odwagą mówią o tym, co przeżywają radosnego lub co jest dla nich trudnością czy nowym wyzwaniem, a co powoduje smutek. Wspólne cele czy plany rodziców, a później także aktywności całej rodziny, np. podczas wspólnego spędzania wolnego czasu, budują w dzieciach poczucie wspólnoty, odpowiedzialności i zrozumienia dla budowania rodziny jako miejsca, w którym chcą być, mogą współtworzyć i w którym dobrze się czują.

Pełna zrozumienia komunikacja między rodzicami pozwala dzieciom zobaczyć, jak sobie radzić z różnicami i konfliktami w sposób konstruktywny, tzn. że należy skupić się na znalezieniu rozwiązania bez obwiniania kogokolwiek czy szukania winnego. Obserwując, jak rodzice szanują siebie nawzajem, wyrażają uczucia i radzą sobie z konfliktami, dzieci uczą się, jak budować i utrzymywać pozytywne relacje. Wpływ na rozwój empatii u dzieci ma także obserwacja tego, jak rodzice okazują sobie nawzajem empatię. Jeśli dzieci widzą, że ich rodzice są wrażliwi na uczucia oraz potrzeby drugiej osoby, uczą się zrozumienia i reagowania z empatią w swoich interakcjach z innymi.

Wzajemne wsparcie

Umiejętność aktywnego słuchania, m.in. bez przerywania mówiącemu, ma również bardzo duże znaczenie w procesie wychowywania dzieci, ponieważ już od najmłodszych lat uczy zrozumienia dla spraw drugiej osoby. Kiedy rodzice potrafią przyznać się przed sobą do błędu lub przeprosić za niewłaściwe zachowanie, dzieci widzą, że nikt nie jest doskonały. Postawa przeproszenia i przebaczenia buduje też zaufanie w rodzinie, a dzieci czują, że rodzice są autentyczni i gotowi do samorefleksji, co w efekcie wzmacnia też więzi rodzinne. Ponadto dzięki takim sytuacjom dzieci uczą się, jak można sobie poradzić w sytuacji, kiedy popełnią błąd lub źle się zachowają.

Reklama

Wzajemne wsparcie w trudnych chwilach, które okazują sobie rodzice np. w sytuacji utraty pracy przez jedno z nich, buduje w dzieciach poczucie bezpieczeństwa i zaufania. Dzieci potrzebują pewności, że dorosły świat jest gotów zareagować i zapewnić wsparcie w nieprzewidywalnych czasem sytuacjach, co buduje ich poczucie bezpieczeństwa wobec niepewności.

Jeżeli rodzice korzystają z dobrodziejstw, które niosą słowa motywacji, czyli wzbudzania motywu do podjęcia jakiejś akcji u drugiej osoby, budzą tym samym motywację wewnętrzną dziecka, sprawiając, że znajduje ono w sobie wystarczająco dużo siły do pokonywania różnych przeciwności czy wykonywania zadań, czasem najprostszych. Dzieci czują się także zmotywowane, aby rozwijać swoje pasje, zdolności i zainteresowania, ponieważ wiedzą, że mają wsparcie ze strony rodziców. Stawianie przez rodziców zrozumiałych granic czy wpajanie zasad w życiu codziennym pomaga dzieciom zrozumieć, czego mogą się spodziewać, a to wpływa na ich poczucie bezpieczeństwa. Wyrazy wdzięczności i doceniania między rodzicami uczą dzieci dostrzegać gesty najmniejszej dobroci i pomocy oraz kształtują taką samą postawę zachowania w codzienności. Wspólne zaangażowanie przez rodziców w życie religijne, praktykowanie rodzinnej modlitwy, korzystanie z sakramentów św. budzi w dzieciach wiarę, nadzieję i miłość. Staje się wzorem do naśladowania i daje fundament do dalszego wzrostu życia duchowego zgodnego z przykazaniami i Ewangelią.

***

Dzieci wychowywane w atmosferze szacunku i miłości mają większe poczucie wartości, są bardziej niezależne i lepiej sobie radzą z życiowymi wyzwaniami. Im bardziej pozytywne, pełne miłości będą relacje między rodzicami, tym pewniejszy siebie, zdolny do samodzielnego myślenia i podejmowania odpowiedzialnych decyzji będzie młody człowiek w przyszłości. Podsumowując – można powiedzieć, że każda dobra inwestycja w budowanie silnych relacji między rodzicami przyniesie jeszcze lepsze efekty w dorosłym życiu dziecka.

Projekt dofinansowany w konkursie Ministra Rodziny i Polityki Społecznej „Po pierwsze Rodzina!”.

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Namiot miłosierdzia

[ TEMATY ]

dzieci

modlitwa

Koronka Bożego Miłosierdzia

Materiał prasowy

Namiot miłosierdzia jest jedną z inicjatyw modlitewnych, mających na celu ochronę dzieci przed złem. Pomysł ten zrodził się w związku ze słowami, jakie św. s. Faustyna napisała w Dzienniczku.

„W pewnej chwili ujrzałam klasztor tego nowego zgromadzenia. Kiedy chodziłam i zwiedzałam wszystko, nagle ujrzałam gromadę dzieci, które na wiek więcej nie miały jak od pięciu do jedenastu lat. Kiedy mnie ujrzały, otoczyły mnie wokoło i zaczęły głośno wołać: Broń nas przed złem - i wprowadziły mnie do kaplicy, która była w tym klasztorze. Kiedy weszłam do tej kaplicy - w tej kaplicy ujrzałam Pana Jezusa umęczonego - Jezus spojrzał się łaskawie na mnie i powiedział mi, że jest przez dzieci ciężko obrażany - ty je broń przed złem. Od tej chwili modlę się za dzieci, ale czuję, że nie wystarcza sama modlitwa” (Dz. 765).

CZYTAJ DALEJ

Czy 8 grudnia obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych?

2023-12-06 07:57

[ TEMATY ]

post

Adobe Stock

W związku z przypadającą w piątek 8 grudnia w Kościele katolickim uroczystością Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny katolików nie obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. Mimo uroczystości wierni w Polsce nie są zobowiązani do udziału w Mszy świętej.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami wstrzemięźliwość od spożywania mięsa lub innych pokarmów w Kościele katolickim należy zachowywać we wszystkie piątki całego roku, chyba że w danym dniu przypada jakaś uroczystość. Wstrzemięźliwość i post obowiązują w Środę Popielcową i w Wielki Piątek.

CZYTAJ DALEJ

Świadectwo: Mama, tata i dziewięciu synów. Bo wielodzietność jest świetna!

2023-12-08 21:17

[ TEMATY ]

świadectwo

Bliżej Życia z wiarą

Archiwum rodzinne

Rodzina Szkudlarków z Kalisza. Bracia założyli fundację, aby wspierać inicjatywy dzieci w rodzinach wielodzietnych oraz tych, którzy chcą aktywnie działać na rzecz propagowania wielodzietności.

Adam, Jan, Michał, Piotr, Szymon, Wojciech, Krzysztof, Józef i Lech to rodzeni bracia – synowie państwa Szkudlarków. Najstarszy ma 35 lat, najmłodszy – 17. Hanna i Włodzimierz małżeństwem są od 36 lat. Pochodzą z wielodzietnych rodzin. Pani Hanna ma pięcioro młodszego rodzeństwa, p. Włodzimierz – trzy starsze siostry.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję