Reklama

Prasa Ameryki Łacińskiej o “spokojnej rewolucji Franciszka”

2015-07-12 15:46

ts (KAI) / Asunción / KAI

Grzegorz Gałązka

Niedzielne media kontynentu latynoamerykańskiego dokonują pierwszego bilansu kończącej się dziś ośmiodniowej podróży papieża Franciszka do Ameryki Południowej. „Spokojna rewolucja Franciszka” – tytułuje swoją relację dziennik „Ultima Hora” w Paragwaju, który po Ekwadorze i Boliwii był trzecim i ostatnim etapem papieskiej wizyty w tym regionie.

"Papież zaniepokoił Amerykę Południową i swoją wizytą napisał historię" - komentuje gazeta w swoim niedzielnym wydaniu. Dziennik „La Nación” pisze: “Papież kwestionuje pozbawioną wyrazu gospodarkę oraz ideologię”. W podobnym tonie wyraża się dziennik “ABC”: “Papież wzywa do dialogu i krytykuje ideologie”.

Podobny cytat Franciszka zamieszcza dziennik ”La Nación” w rodzinnej Argentynie papieża: “Ideologie kończą się w dyktaturach”. Chilijska “La Tercera” zwraca uwagę na papieskie wyrazy uznania dla paragwajskich kobiet za ich wkład w odbudowę kraju po wojnie: „Papież Franciszek chwali kobiety Paragwaju i modli się w języku guarani". Ten sam temat podejmuje “El Telegrafo” z Ekwadoru: „Franciszek porównuje paragwajskie kobiety z Maryją”.

Reklama

W Wenezueli w gazecie „El Universal“ czytamy: „Podczas wizyty w Paragwaju papież piętnuje ideologie i korupcję”. Urugwajski „El Observador“ podejmuje inny temat z papieskich przemówień i stwierdza: „Papież Franciszek apeluje, aby zachowywać pamiętać o swoich korzeniach”.

Natomiast inny temat zwrócił uwagę mediów Meksyku. Gazeta “El Universal” na pierwszej stronie zamieszcza duży tytuł: „Papież wzywa, aby duchowni nie szukali poklasku”.

Tagi:
Franciszek w Ameryce Łacińskiej

Reklama

Watykan: Franciszek przyjął prezydenta Singapuru

2016-05-28 14:49

tom (KAI) / Watykan

Papież Franciszek przyjął dzisiaj w Watykanie prezydentów Singapuru i Kostaryki. Rozmowa Ojca Świętego z prezydentem Singapuru Tony Tan Keng Yamem trwała 20 min. i jak podało biuro prasowe Stolicy Apostolskiej dotyczyła ona m. in. kwestii praw człowieka. "Obaj podkreślili znaczenie dialogu międzyreligijnego i międzykulturowego dla wspierania praw człowieka" - czytamy w komunikacie ogłoszonym po spotkaniu.

Catholic News Service/facebook.com

W Singapurze wolność słowa i przekonań jest bardzo mocno ograniczona. Organizacje broniące praw człowieka krytykują to państwo m. in. za drastyczne prawo, które pozwala za stosunkowo drobne przestępstwa narkotykowe skazywać na karę śmierci.

"Papież i prezydent wskazali, że dialog między religiami i kulturami jest ważny dla stabilności, sprawiedliwości i pokoju w Azji południowo-wschodniej" - głosi komunikat. Singapur jest wielokulturowym państwem-miastem. Z prawie 5,5, mln mieszkańców ok. 2,1 mln to obcokrajowcy. Liczbę katolików szacuje się na ok. 200 tys.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Rekolekcje adwentowe z ks. Pawlukiewiczem

2019-12-02 15:38

Salve NET

Tam, gdzie jest wolność, tam, gdzie jest możliwość rozwijania swojej twórczości, tam jest dużo Światła. Obyśmy byli dziećmi Światła, synami Światła, takimi księżycami Światła, które będą odbijać Jego blask w sercach innych ludzi - mówi ks. Piotr Pawlukiewicz

youtube.com

ODCINEK DRUGIODCINEK PIERWSZY

Zapraszamy na pierwszy odcinek rekolekcji ks. Piotra, kolejne będą ukazywały się w każdy poniedziałek adwentu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Papież na wystawie „100 żłóbków”

2019-12-09 21:45

pb / Rzym (KAI)

Papież Franciszek obejrzał dziś po południu wystawę „100 żłóbków”, otwartą 8 grudnia w Sali Piusa X w pobliżu Watykanu. Po podpisaniu 1 grudnia w Greccio listu apostolskiego „Admirabile signum” dał w ten sposób kolejny znak swej dbałości o tę tradycję wiary.

BOŻENA SZTAJNER

Papieżowi towarzyszył przewodniczący Papieskiej Rady ds. Krzewienia Nowej Ewangelizacji abp Rino Fisichella, który przedstawiał Ojcu Świętemu kolejne dzieła. Franciszek indywidualnie witał się z twórcami żłóbków, towarzyszącymi im artystami i ich rodzinami. Na koniec wspólnie z nimi odmówił modlitwę i udzielił im błogosławieństwa.

W czasie trwającej 45 minut papieskiej wizyty chór kameralny Kodály z Budapesztu śpiewał pieśni bożonarodzeniowe.

Wystawa powstała z inicjatywy Papieskiej Rady ds. Krzewienia Nowej Ewangelizacji. Jest na niej ponad 130 szopek z 30 krajów. Współorganizatorem ekspozycji, którą można zwiedzać za darmo do 12 stycznia, jest ambasada Węgier przy Stolicy Apostolskiej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem