Reklama

Wiadomości

Sejm: o zmianach klimatycznych w świetle ekologicznej encykliki papieża Franciszka

Bez nawrócenia i bez uporządkowania relacji między człowiekiem a światem, Bogiem i drugim człowiekiem nie jest możliwe wypracowanie mądrej i gwarantującej sensowną przyszłość ekologii chrześcijańskiej – mówił ks. prałat Tomasz Trafny z Papieskiej Rady Kultury podczas zorganizowanej w Sejmie konferencji „Zrównoważony rozwój i zmiany klimatyczne w świetle Encykliki Ojca Świętego Franciszka Laudato Si”. Jego organizatorem był Parlamentarny Zespół ds. Zrównoważonego Rozwoju Europy.

[ TEMATY ]

sejm

Encyklika

Katarzyna Cegielska

Celem konferencji była m.in. refleksja nad wyrażoną w encyklice zachętą papieża Franciszka do prowadzenia dialogu na temat zagrożeń współczesnej ekologii.

Emerytowany biskup łomżyński Stanisław Stefanek odczytał list przewodniczącego Episkopatu Polski abp. Stanisława Gądeckiego do uczestników konferencji. Abp Gądecki wyraził zadowolenie, że nauczanie Kościoła zostanie podjęte w Sejmie przez teologów, przyrodników i polityków. Wyraził też wdzięczność za podjęcie podstawowej problematyki w obecnej encyklice papieża Franciszka, ale też za „prośbę aplikacji wyrażonych tam treści do spraw konkretnych – takich jak rolnictwo, leśnictwo, łowiectwo, problemy klimatu i energetyki”.

Reklama

Ks. prałat Tomasz Trafny z Papieskiej Rady Kultury podkreślił, że encyklika „Laudato si`” spotkała się z ogromnym zainteresowaniem, a wiele osób „przyjęło z ogromnym entuzjazmem ideę namysłu nad problemami ekologii”. Jak jednak zaznaczył, poważna lektura encykliki pokazuje, że nie jest to tekst techniczny o ekologii, ale tekst z pogranicza nauki społecznej Kościoła, antropologii i teologii stworzenia. Jest to tekst bardzo rozbudowany i bardzo ciekawy w swojej strukturze. Wywołał on poruszenie, a nawet słowa krytyki również wśród samych katolików, na pewno nie można wobec niego przejść obojętnie.

Prelegent wskazał też m.in. na kilka fundamentalnych koncepcji papieskiej encykliki, jak solidarność stworzeń i ich powszechna komunia; powierzona człowiekowi odpowiedzialność za dzieło stworzenia, kontemplacja i wdzięczność za wszystko to, co istnieje; zasada wspólnego dobra i odejście od postawy konsumpcjonizmu; sprawiedliwość międzypokoleniowa; zasada wyższości etyki nad technologią.

To wszystko zdaniem ks. Trafnego sprawia, że chrześcijaństwo może podjąć refleksję na temat ekologii w sposób bardzo zrównoważony. Trzeba jednak przy tym podkreślać, że podstawowym elementem w zrozumieniu poprawnej wizji ekologii jest idea „ekologii serca”. – Bez nawrócenia i właściwego spojrzenia na stworzenie, bez uporządkowania relacji między człowiekiem a światem, człowiekiem a Bogiem, człowiekiem a drugim człowiekiem – nie jest możliwe wypracowanie wrażliwej, mądrej i gwarantującej sensowną przyszłość ekologii chrześcijańskiej – podkreślił ks. Tomasz Trafny.

Reklama

Obecny w Sejmie dyrektor Radia Maryja o. Tadeusz Rydzyk podziękował parlamentarzystom z Zespołu ds. Zrównoważonego Rozwoju Europy za odwagę w zorganizowaniu konferencji. Jak mówił, „droga do źródła wiedzie pod prąd”, a „my idziemy do źródła, tym źródłem jest Jezus Chrystus”. - Alleluja i pod prąd, bo z prądem to podobno niektóre ryby płyną, ale raczej nieboszczki i przeróżne śmieci – stwierdził. – A jak mówią źle, to żeby tylko nie mylili nazwiska – dodał.

Jak stwierdził, najpierw należy dziękować Bogu za stworzenie. – W Starym Testamencie dwa słowa są charakterystyczne, gdy czytamy o stworzeniu świata. Bóg stworzył, a potem zobaczył, że było to dobre. A gdy stworzył człowieka, to okazał się on bardzo dobry. I powiedział Pan Bóg „Rozmnażajcie się”, rozwijajcie się. Brak rozwoju to taki grzech jak zabijanie. Stąd właśnie ekologia i dzisiejszy temat. Tak ja odbieram encyklikę Ojca Świętego – wyjaśnił.

O ekologii rodziny w nawiązaniu do encykliki papieża Franciszka mówił ks. prof. Paweł Bortkiewicz. Skrytykował światowe trendy dotyczące polityki demograficznej i kontroli urodzeń. Wskazywał m.in., że nie brakuje międzynarodowych nacisków na kraje rozwijające się, polegające na uzależnianiu pomocy gospodarczej od zastosowania określonej polityki „zdrowia reprodukcyjnego”.

- Eugenika, kontrola urodzeń, medycyna reprodukcyjna, czy leczenie niepłodności w warunkach prawno-politycznych naszego kraju i nie tylko – za każdym z tych zakamuflowanych pojęć mamy do czynienia z realnym niszczeniem życia – mówił ks. prof. Bortkiewicz.

Mówił też m.in., że w kwestii restrukturyzacji poszczególnych gałęzi przemysłu, w tym np. górnictwa, nie można ulegać logice rynku, ale trzeba uwzględnić to, co sugerował papież Benedykt XVI – zastąpić ją logiką daru, której konkretnym wyrazem powinna być solidarność.

Jeżeli zabraknie solidarności wobec ludzi objętych restrukturyzacją, to staną się oni „bardzo znaczącą rzeszą społeczeństwa zmarginalizowanego” – przestrzegał prelegent.

Jak zaznaczył, aby działać na rzecz ochrony środowiska, należy uwzględnić podnoszone przez Kościół normy prawa naturalnego i system wartości oparty na dostrzeganiu godności człowieka. Działanie to nie może mieć charakteru wyłącznie utylitarnego. Niezmienne jest „uwzględnienie normy moralnej, skupionej na afirmacji wartości człowieka i rodziny, afirmacji ich godności”. – Wyznacza to kierunek działań, także politycznych – dodał.

Poseł PiS Jan Szyszko, przewodniczący Zespołu i były minister środowiska nawiązał do nowatorskiego projektu geotermii realizowanego w Toruniu. Uznał go za przykład sukcesu w zakresie odnawialnych źródeł energii. - To jest jeden z rekordów świata – tyle ton gorącej wody, kilkaset, a nawet ponad tysiąc ton jednego otworu wydobywczego. Minimum kilkaset ton wody o temperaturze powyżej 60 stopni na jedną godzinę! Można sobie wyobrazić, ile trzeba by zużyć elektryczności, żeby podgrzać wodę w takiej ilości, do takiej temperatury na jedną godzinę - tłumaczył.

Organizatorami konferencji „Zrównoważony rozwój i zmiany klimatyczne w świetle Encykliki Ojca Świętego Franciszka Laudato Si” były Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu, Parlamentarny Zespół ds. Zrównoważonego Rozwoju Europy, Klub Parlamentarny PiS, Stowarzyszenie na Rzecz Zrównoważonego Rozwoju Polski, NSZZ "Solidarność" oraz Samodzielna Pracownia Oceny i Wyceny Zasobów Przyrodniczych SGGW w Warszawie.

2015-07-16 13:32

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Sejm przyjął uchwałę ws. uczczenia 100. rocznicy objawień fatimskich

Sejm przyjął 7 kwietnia 245 głosami uchwałę ws. uczczenia 100. rocznicy objawień fatimskich. Rekomendację w tej sprawie zgłosiła w marcu Komisja Kultury i Środków Przekazu. Tekst uchwały poparli m.in. Anna Sobecka (sprawozdawca projektu), wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Jarosław Zieliński, b. szef "Solidarności" Janusz Śniadek i Robert Telus, członek parlamentarnego Zespołu Sympatyków Ruchów Katolickich.

"W sposób niezwykle dramatyczny, poprzez przekazanie trzyczęściowej tajemnicy oraz spektakularny cud słońca, Matka Boża przypomniała ewangeliczną prawdę, że ludziom do szczęścia, tak naprawdę, potrzebny jest tylko Wszechmocny Bóg, który stworzył nas dla siebie i pragnie podzielić się z nami pełnią szczęścia" - stwierdza tekst uchwały.

CZYTAJ DALEJ

Koncert "Abba Ojcze" pod patronatem "Niedzieli" z Feniksem 2021!

2021-09-26 07:41

[ TEMATY ]

koncert

Feniks

Łukasz Krzysztofka /Niedziela

Uroczysta gala wręczenia nagród Stowarzyszenia Wydawców Katolickich Feniks 2021 odbyła się w sobotę w katedrze polowej Wojska Polskiego w Warszawie. Nagrodę główną otrzymał ks. prof. Jerzy Szymik, teolog i poeta, profesor nauk teologicznych. Wśród nagrodzonych w tym prestiżowym plebiscycie znalazły się TVP S.A. i Klasztor Jasnogórski za widowisko muzyczne "Abba Ojcze - Pielgrzymi śpiewają ulubione piosenki Jana Pawła II", który odbył się w 2020 r. pod patronatem "Niedzieli"

Podczas gali wyróżnienie zdobyła również książka "Selfie smartfonem Boga" naszego redakcyjnego kolegi Damiana Krawczykowieskiego. 

CZYTAJ DALEJ

W niedzielę 26 września obchodzimy 107. Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy

2021-09-26 10:41

[ TEMATY ]

uchodźcy

migranci

AFPPHOTO/NIKOLAY DOYCHINOV/East News

„Dzisiaj Kościół jest wezwany do wyjścia na ulice peryferii egzystencjalnych, aby leczyć zranionych i szukać zagubionych, bez uprzedzeń i lęku, bez prozelityzmu, ale w gotowości do poszerzenia swojego przybytku, aby móc przyjąć wszystkich” – napisał papież Franciszek w orędziu na tegoroczny, 107. Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy.

„Zamknięte i agresywne nacjonalizmy (por. Fratelli tutti, 11) oraz radykalny indywidualizm (por. tamże, 105) rozbijają czy też dzielą nas, zarówno w świecie, jak i w obrębie Kościoła. A najwyższą cenę płacą ci, którzy najłatwiej mogą zostać innymi: cudzoziemcy, migranci, zmarginalizowani, ci, którzy mieszkają na peryferiach egzystencjalnych” – czytamy w orędziu. „Do wszystkich mężczyzn i kobiet na świecie kieruję mój apel, abyśmy (…) odbudowali rodzinę ludzką, by razem tworzyć naszą przyszłość sprawiedliwości i pokoju, upewniając się, że nikt nie zostanie wykluczony. (…) jeśli tylko tego chcemy, możemy przekształcić granice w uprzywilejowane miejsca spotkania, gdzie może rozkwitnąć cud coraz większego my” – zaapelował Ojciec Święty.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję