Reklama

Turystyka

Hiszpania: rośnie popularność katedry w Kordobie

Rośnie liczba odwiedzających słynną katedrę w Kordobie, dawny meczet. W pierwszej połowie tego roku odwiedziło ją już blisko 870 tys. osób, o prawie 6 proc. więcej niż rok wcześniej.

[ TEMATY ]

katedra

Ian Pitchford/pl.wikipedia.org

„Bardzo nas cieszą te liczby, ponieważ jeśli utrzyma się ta tendencja, to w 2015 r. padnie rekord. Ponadto dane te potwierdzają, że katedra w Kordobie, dawny meczet, jest jednym z głównych punktów turystycznych w Hiszpanii, co wpływa pozytywnie na lokalną ekonomię. Potwierdziło to sprawozdanie przygotowane na jezuickim Uniwersytecie Loyola w Andaluzji” – mówi ks. Manuel Pérez Moya, dziekan katedry.

Reklama

W czerwcu br. odwiedziło ją ponad 142 tys. osób, o 4 proc. więcej niż rok wcześniej w tym samym okresie. Dużym zainteresowaniem cieszą się wizyty nocne. W 2014 r. padł rekord: katedrę odwiedziło ponad 1,6 mln osób, 9 proc. więcej niż rok wcześniej.

Jedynym cieniem są wciąż powracające deklaracje socjalistycznego rządu Andaluzji (także po ostatnich wyborach), aby pozbawić Kościół prawa własności. Kapituła katedralna wielokrotnie już pokazała, że Kościół katolicki stale troszczył się o budynek od czasów rekonkwisty i że nigdy nie było wątpliwości co do tego, kto jest właścicielem katedry. Ponadto meczet zachował się tylko dlatego, że został zamieniony na kościół.

2015-07-21 06:47

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ks. prał. Zbigniew Kobus: Po 3 latach i 7 miesiącach wróciliśmy do domu

[ TEMATY ]

katedra

gorzów

Kamil Krasowski

Ks. prał. Zbigniew Kobus zaprasza do udziału w Mszach św. i nabożeństwach w gorzowskiej katedrze

Ks. prał. Zbigniew Kobus zaprasza do udziału w Mszach św. i nabożeństwach w gorzowskiej katedrze

Od 1 lutego gorzowska katedra jest dostępna dla wiernych.

- Dokładnie po 3 latach i 7 miesiącach można powiedzieć, że wróciliśmy do domu, a więc do serca Gorzowa, którym jest katedra, Matka Kościołów naszej diecezji - mówi ks. prał. Zbigniew Kobus, proboszcz parafii katedralnej w Gorzowie. - Przywróciliśmy w niej sprawowanie kultu religijnego - to jest najważniejsza funkcja. To dla nas wierzących jest najistotniejsze, żeby tu była modlitwa i zanoszona chwała Boża, żeby były sprawowane sakramenty i żeby ludzie się uświęcali. Mamy pozwolenie na użytkowanie katedry. W związku z tym wykorzystaliśmy ten czas, żeby już do niej wrócić, bo chcieliśmy, żeby się to dokonało jak najszybciej. I Bogu dzięki już jesteśmy w katedrze - dodaje.

CZYTAJ DALEJ

Powstanie Warszawskie. „To nie była tylko walka” - wspomnienia łączniczki

2021-08-01 11:22

[ TEMATY ]

Powstanie Warszawskie

Anna Przewoźnik

"Wiśka" - Bogumiła Kulik, z domu Rankowska

"Wiśka" - Bogumiła Kulik, z domu Rankowska

"Wiśka" - Bogumiła Kulik, z domu Rankowska. Do powstania poszła mając lat 16. Dziś jest ostatnią mieszkającą w Częstochowie uczestniczką Powstania Warszawskiego. Mimo swoich 93 lat doskonale pamięta tamte dni. Jej wojenny życiorys jest podobny wielu nastolatkom z pierwszego pokolenia II Rzeczpospolitej, wychowanych w patriotycznych rodzinach wspieranych przez szkołę. Rzetelna edukacja i miłość ojczyzny dała im siłę, by z determinacją bronili jej niepodległości. Bogumiła Kulik, choć urodzona w Poznaniu, dzieciństwo i młodość spędziła na warszawskiej starówce. Od 1946 r. jest mieszkanką Częstochowy.

Rodzina

CZYTAJ DALEJ

Pielgrzym Story - cz. 1

2021-08-01 23:19

ks. Łukasz Romańczuk

Stanisław Świętoń - pielgrzym od roku 1983

Stanisław Świętoń - pielgrzym od roku 1983

"Spotkanie". Pod tym hasłem wyruszyła 41. Piesza Pielgrzymka Wrocławska na Jasną Górę. Główny nurt swoje pielgrzymowanie rozpocznie 3 sierpnia. Dziś na trasę udali się pielgrzymi z gr. XIV - część górowska 

Podczas tegorocznej pielgrzymki zapraszamy na serię "Pielgrzym Story". Będziemy chcieli w kilku ujęciach pokazać różne historie pielgrzymkowe

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję