Reklama

Wiara

Nauczycielka pobożności

Chodzi o taką pobożność, która pozwala uczynić z całego swojego życia „kult należny Bogu.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Papież Paweł VI w adhortacji apostolskiej Marialis cultus, po przedstawieniu różnych sposobów oddawania głębokiej czci Bogu przez Maryję, podkreśla, że z tej racji powinna być Ona widziana przez wierzących jako „Nauczycielka pobożności” (n. 21). Chodzi o taką pobożność, która pozwala uczynić z całego swojego życia „kult należny Bogu, a z samej czci zadanie swego życia”. Maryja jest Tą, która spełnia bardzo ważną funkcję w życiu chrześcijanina w jego relacji do Boga, ponieważ pokazuje, w jaki sposób stawać na co dzień po stronie Boga, poucza też, jak należy rozumieć pojęcie pobożności. Pobożny to ten, kto chce i umie zdecydowanie opowiadać się za Bogiem w wydarzeniach swojego życia i jest do tego przygotowany wewnętrznie. Pobożność to nie tylko zestaw pewnych praktyk, które się wypełnia w ramach wiary i które są, oczywiście, ważne, ale to przede wszystkim duch, z którego czerpią te praktyki, aby potem, gdy zostaną odpowiednio przeżyte i wyrażone, kształtować całe życie chrześcijańskie.

Maryja, a nawet sam Pan Jezus przyjęli praktyki religijności starotestamentalnej i na nich opierali swoje życie religijne i duchowe, czego wiele dowodów znajdujemy w Ewangeliach. W przypadku Maryi to Jej wiara była wewnętrzną mocą, która tym praktykom nadawała głęboki sens duchowy. Praktyki religijne dla Jezusa stały się przygotowaniem duchowym do wypełnienia Jego misji zbawczej opartej na posłuszeństwie Ojcu.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Papież Paweł VI zwraca uwagę, że w przypadku Maryi tym, co szczególnie wybija się w Jej praktykowaniu religijnym, jest traktowanie życia jako „ofiary składanej Bogu”. Aby ta ofiara była rzeczywiście aktem religijnym – aktem pobożności, konieczne jest oparcie jej na posłuszeństwie. Maryjne wyznanie: „Oto ja służebnica Pańska, niech mi się stanie według słowa twego” (Łk 1, 38), dobitnie podkreśla, że w życiu Maryi posłuszeństwo wiary jest naczelną zasadą Jej życia duchowego i Jej pobożności, która przenika wszystkie jej formy i wymiary.

Reklama

Posłuszeństwo Maryi zbliża Ją duchowo do samego Chrystusa. Swoim wyznaniem, którym przez anioła Gabriela odpowiedziała samemu Bogu, okazała przede wszystkim posłuszeństwo przyzwalające na Jego działanie w Niej. Swoim wyznaniem uprzedziła Ona zarazem to, czego Chrystus nauczał swoich uczniów i co włączył do próśb modlitwy, którą mają kierować do Ojca: „Bądź wola Twoja” (por. Mt 6, 10). W ten sposób Paweł VI ukazuje nie tylko, na czym polegała prawdziwa więź Maryi z Synem, ale także na czym polega każda autentyczna relacja człowieka z Bogiem. Jest się wierzącym i jest się posłusznym Bogu albo jest się nieposłusznym Bogu i nie jest się wierzącym.

Z tej racji posłuszeństwo wiary Maryi, Jej przyzwolenie na działanie Boże w Niej, jest „dla wszystkich chrześcijan pouczeniem i przykładem”. Nawiązując do św. Ambrożego, papież przywołuje jego znamienne wezwanie płynące z jego doświadczenia: „Oby w każdym był duch Maryi, by uwielbiał Boga, oby w każdym był duch, by radował się w Bogu”. Ostatecznie chodzi więc o głębokie zjednoczenie z duchem Maryi, o to, by dać się tym duchem przeniknąć. Takie doświadczenie jest znane wielkim mistykom, ale nie powinno być obce także zwykłemu chrześcijaninowi. Dzięki takiemu przenikaniu się ducha ludzkiego i ducha Maryi dokonuje się odpowiednia przemiana życia człowieka wierzącego, a jego czyny nabierają nowej mocy.

2024-04-09 14:22

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Borowno zaprasza na odpust

Niedziela częstochowska 32/2015, str. 4

[ TEMATY ]

Matka Boża

Archiwum parafii w Borownie

Wizerunek św. Wawrzyńca, patrona parafii w Borownie

Wizerunek św. Wawrzyńca, patrona parafii
w Borownie

Parafia w Borownie zaprasza na odpust ku czci św. Wawrzyńca, diakona i męczennika, którego liturgiczne wspomnienie przypada 10 sierpnia

Modlitwa, poświęcenie krzyża na parafialnym cmentarzu, inauguracja Dni Długoszowskich – wszystkie te wydarzenia będą miały miejsce w Borownie. Tutejsza parafia przygotowuje się do uroczystości odpustowych swojego głównego patrona – św. Wawrzyńca, diakona i męczennika. W tym roku, Roku Jana Długosza, będą one miały charakter szczególny; z Borowna bowiem pochodzi Beata – matka sławnego historyka, kronikarza i wychowawcy polskich władców.

CZYTAJ DALEJ

Duch Święty - Osoba czy energia?

Niedziela Ogólnopolska 22/2009, str. 22

[ TEMATY ]

Duch Święty

Karol Porwich/Niedziela

Wydaje mi się, że ciągle za mało mówi się w Kościele o Duchu Świętym. Miałem ostatnio w domu wizytę dwóch nachalnych pań, najwyraźniej nie z naszego wyznania, które próbowały mi udowodnić, że Duch Święty to po prostu jakaś Boża energia, siła, sposób działania. Na dowód tego przeczytały mi całą masę tekstów, w których nigdzie nie było mowy o tym, że Duch Święty choć trochę podobny jest do osoby. Na jakiej podstawie uznajemy, że Duch Święty to Trzecia Osoba Trójcy Świętej, a nie np. energia czy tchnienie, które wychodzi od Jedynego Boga?
Michał

CZYTAJ DALEJ

Potrzebujemy światła i odwagi Ducha Świętego

2024-05-19 16:47

Magdalena Lewandowska

Kościół NMP na Piasku wypełnił się wiernymi modlącymi się o dary Ducha Świętego i dobre owoce rozpoczynającego się synodu diecezjalnego.

Kościół NMP na Piasku wypełnił się wiernymi modlącymi się o dary Ducha Świętego i dobre owoce rozpoczynającego się synodu diecezjalnego.

Po podpisaniu przez abp. Józefa Kupnego, metropolity wrocławskiego, dokumentów rozpoczynających II Synod Archidiecezji Wrocławskiej rozpoczęła się Eucharystia.

W katedrze wrocławskiej zgromadziło się ponad 1000 wiernych Archidiecezji Wrocławskiej. Słowo wprowadzenia do Liturgii wypowiedział ks. Paweł Cembrowicz. proboszcz katedry: - Doświadczenie mocy Ducha Świętego stało się także naszym udziałem w ramach długich miesięcy przygotowań synodalnych. Świadczą o tym wasze sprawozdania, w których odkrywamy podobieństwo do Kościoła pierwszych chrześcijan, Kościoła wzajemnej miłości i jedności, wychodzącego do tych, co nie znają Jezusa Chrystusa - są to słowa abp Kupnego w liście na rozpoczynający się synod - mówił ks. Cembrowicz, dodając: - Jesteśmy pielgrzymami nadziei, jesteśmy zaproszeni i wezwani przez Ducha Świętego, w Kościele Chrystusowym, aby idąc wspólną drogą podejmować duchową i religijną formację, aby być przygotowanymi do misji, do której wzywa nas Ojciec Niebieski. Towarzyszy nam Maryja w słowach: “Uczyńcie wszystko, co powie nam Syn”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję