Reklama

Wiara

Spotkanie z dobrym słowem

W Arkadach Kubickiego Zamku Królewskiego w Warszawie zakończyły się XXIX Targi Wydawców Katolickich. Blisko stu wystawców z całego kraju zaprezentowało najciekawsze publikacje o tematyce religijnej. Wręczono także Nagrodę Feniks 2024. Statuetkę Feniksa Specjalnego przyznano Instytutowi NIEDZIELA.

Niedziela Ogólnopolska 16/2024, str. 24-25

[ TEMATY ]

Feniks

Łukasz Krzysztofka

Feniksa Specjalnego dla Instytutu NIEDZIELA odebrali ks. dr Mariusz Bakalarz i Mariusz Książek

Feniksa Specjalnego dla Instytutu NIEDZIELA odebrali ks. dr Mariusz Bakalarz
i Mariusz Książek

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Uroczysta gala, w czasie której wręczono nagrody, odbyła się w katedrze polowej Wojska Polskiego. Nagroda Stowarzyszenia Wydawców Katolickich Feniks towarzyszy Targom Wydawców Katolickich niemal od początku ich istnienia. Promuje szeroko rozumianą produkcję wydawniczą o tematyce religijnej, a jednocześnie tworzy i dyktuje czytelnicze trendy wielomilionowej publiczności. – Książka odgrywa rolę wiernego towarzysza codziennych zmagań duchowych i intelektualnych. Pomaga poznawać współczesny świat, rozwijać osobiste doświadczenia religijne i umacniać wiarę – przekonywał ks. Roman Szpakowski, prezes zarządu Stowarzyszenia Wydawców Katolickich.

Feniks Specjalny

Kapituła nagrody przyznała Feniksa Specjalnego dla wydawcy periodyku Niedziela. Magazyn. Kościół – Dziedzictwo – Ojczyzna. Przyznanie Feniksa to wyraz uznania i podziękowania za „działalność wydawniczą, zaangażowaną i konsekwentną realizację linii wydawniczej skoncentrowanej na produkcji i promocji treści w nowoczesny sposób reprezentujących światopogląd chrześcijański”. W imieniu Instytutu NIEDZIELA, autorów i zespołu redakcyjnego nagrodę odebrał ks. dr Mariusz Bakalarz, prezes Instytutu, który podziękował abp. Wacławowi Depo, metropolicie częstochowskiemu za to, że nasze wydawnictwo zostało zauważone i docenione. Ze słowami wdzięczności zwrócił się także do nieobecnego z przyczyn zdrowotnych ks. Pawła Rozpiątkowskiego, redaktora naczelnego Magazynu, oraz Mariusza Książka, wiceprezesa Instytutu NIEDZIELA – twórców koncepcji nowego kwartalnika. – Można by sparafrazować słowa klasyka, które w ostatnich dniach odżyły, że wieści o śmierci prasy katolickiej są mocno przesadzone, skoro okazało się, iż może się pojawić nowy tytuł, i to mówiący o historii oraz współczesności Kościoła i Polski. Dziękuję autorom, których teksty wypełniają szpalty naszego Magazynu i całemu zespołowi grafików, którzy starają się, aby to było też miłe dla oka – powiedział po odebraniu Feniksa ks. dr Bakalarz.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Nagrodę główną – Złotego Feniksa otrzymał Adam Bujak, fotograf papieża Jana Pawła II. – Mogę powiedzieć, że całe życie byłem w cieniu wielkiej, wspaniałej postaci papieża Polaka i dokumentowałem jego życie – powiedział laureat.

Feniksa Specjalnego – Księgę Życia przyznano pośmiertnie Leszkowi Długoszowi i Ernestowi Bryllowi. Laureatką Małego Feniksa Specjalnego została dr hab. Monika Przybysz, wykładowca UKSW i felietonistka Niedzieli. Pełna lista nagrodzonych i wyróżnionych znajduje się na stronie: swk.pl/nagroda-feniks-2024-wyniki/.

Konferencje i dyskusje

Jak co roku targom towarzyszyły pokazy filmowe, konferencje i spotkania z autorami książek – nie tylko przy okazji otrzymania dedykacji w kupionej książce, ale także w formie paneli i dyskusji w szerszym gronie słuchaczy, m.in. z: ks. dr. hab. Piotrem Kieniewiczem, o. Tomaszem Grabowskim, dominikaninem, Markiem Jurkiem, ks. Bogusławem Kowalskim, ks. prof. Robertem Skrzypczakiem, ks. prof. dr. hab. Witoldem Kaweckim. Instytut NIEDZIELA zorganizował spotkanie z Pawłem Zuchniewiczem, który opowiadał o swojej książce Miłość aż do śmierci. Opowieść o Stanisławie Umińskiej, aktorce, zabójczyni, zakonnicy.

Odwiedzający targi mieli także okazję wzięcia udziału w spotkaniu z dr Ewą K. Czaczkowską i Tomaszem Wiścickim – autorami wydanej przez Edycję Świętego Pawła książki Błogosławiony ks. Jerzy Popiełuszko. Biografia. Prowadzący spotkanie Paweł Kęska z Muzeum bł. ks. Jerzego Popiełuszki na Żoliborzu zauważył, że choć zamordowany kapelan Solidarności kojarzony jest głównie z faktem męczeństwa, to jednak tym, co dało ks. Popiełuszce siłę do niezłomnej i heroicznej postawy, było jego życie. – Ksiądz Jerzy był człowiekiem, który żył tak, jak mówił. Głęboko wierzył, że Solidarność jest ruchem ewangelicznym, zależało mu na tym, aby ludzie najpierw sami się przemieniali – podkreśliła dr Czaczkowska i dodała, że święty jest dobry na każdy czas, niezależnie od tego, w jakim czasie żyje. – Każdy święty wyrasta z jakiejś kultury, ale pod tym znajdują się rzeczy i pojęcia bardzo uniwersalne, takie jak np. prawda – zaznaczył Wiścicki i wskazał, że odnosi się to także do bł. ks. Popiełuszki.

Reklama

Książki dla każdego

Arkady Kubickiego przez 4 dni tętniły życiem – rozchodził się po nich nie tylko szelest przewracanych stron książek, ale także gwar interesujących, a nieraz emocjonujących rozmów czytelników odwiedzających dawną królewską rezydencję. Podkreślali oni, że na takie wydarzenie warto się wybrać. – Co roku przychodzę na targi, dlatego że jestem katoliczką i lubię książki religijne. Mam także świadomość, jak ważne jest dzisiaj dobre słowo z wartościami – powiedziała Niedzieli Danuta Misztela. Podoba jej się, że na targach jest bardzo duży wybór i w jednym miejscu można kupić mnóstwo książek. – Kupiłam już np. książkę Więź miłości niderlandzkiego kardynała Eijka. Chcę nabyć także prezenty dla dzieci i wnuków. Jestem emerytką i muszę oszczędzać, a na targach można liczyć na promocje i dodatkowe rabaty. Dobrze, że takie wydarzenie ma miejsce – dodała.

U ks. Adama Sikorskiego, marianina, z parafii Matki Bożej Miłosierdzia na Stegnach targi także na stałe zadomowiły się już w kalendarzu. – Co roku przychodzę, to jest bardzo interesujące wydarzenie. Duża inspiracja dla mnie, tyle różnych tytułów, pięknych książek. Już mam upatrzony album o Bożym Miłosierdziu – podkreślił.

Na targach było wielu młodych ludzi. – Jestem zachwycony ofertą wydawniczą i wielością stoisk. Bardzo cenne jest to, że można spotkać autorów książek i z nimi porozmawiać, dostać autograf. Udało mi się spotkać z dr Ewą K. Czaczkowską i z ks. prof. dr. hab. Witoldem Kaweckim. Oboje są uznanymi i cenionymi pisarzami, warto sięgać po ich tytuły – cieszył się Edgar Sukiennik. Podkreślił, że znalazł też trochę książek, których specjalnie nie szukał, a jednak okazało się, że można je kupić, np. Abp Stanisław Gall Zbigniewa Kępy i Jerzego Prochwicza czy publikacja Marceliny Koprowskiej Życie religijne podczas Powstania Warszawskiego, a także opracowanie Beaty Michalec o kościele Chrystusa Króla na Targówku i jego pierwszym proboszczu ks. Janie Golędzinowskim. – Wydawnictw obecnie jest bardzo dużo, często nawet nie wiemy, że coś się ukazuje w naszym mieście. Targi są doskonałą okazją, aby się dowiedzieć, że np. kilka miesięcy temu ukazała się książka, i wejść w jej posiadanie – dodał.

Zgodnie z tradycją targi aktywnie włączyły się w realizację aktualnego hasła Roku Duszpasterskiego – w tym roku są to słowa „Uczestniczę we wspólnocie Kościoła”, a także w obchody Roku Modlitwy. Propozycjami wydawniczymi wpisały się także w Rok Rodziny Ulmów, Rok abp. Antoniego Baraniaka, 10. rocznicę kanonizacji św. Jana Pawła II i Rok bł. ks. Jerzego Popiełuszki w 40. rocznicę jego porwania i męczeńskiej śmierci.

2024-04-16 14:14

Ocena: +9 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

„Niedziela” doceniona

[ TEMATY ]

Feniks

Marian Florek/Niedziela

W dniach od 4 do 7 kwietnia 2019 r. już po raz 25 w Warszawie odbyły się Targi Wydawców Katolickich. Wśród licznych wydarzeń towarzyszących, najważniejszym wydarzeniem było uhonorowanie najwybitniejszych twórców i ich dzieł Nagrodami FENIKS 2019 i Wyróżnieniami Feniks 2019.

Spośród ponad 350 tytułów zgłoszonych przez wydawców, członkowie Kapituły Nagrody Stowarzyszenia Wydawców Katolickich FENIKS 2019 dokonali finalnej selekcji publikacji w ramach poszczególnych konkursowych kategorii i wybrali pozycje, które otrzymają Nagrody FENIKS 2019 i Wyróżnienia FENIKS 2019. Wśród nagrodzonych była również "Niedziela".

CZYTAJ DALEJ

#PodcastUmajony (odcinek 19.): Strzelaj. Nie spudłujesz

2024-05-18 19:30

[ TEMATY ]

#PodcastUmajony

Mat.prasowy

Co zrobić, żeby w ciągu dnia dusza nie zemdlała z głodu? Czy modlitwa może być jak proca? I co to właściwie ma wspólnego z przekąską i przystawką? Zapraszamy na dziewiętnasty odcinek „Podcastu umajonego” ks. Tomasza Podlewskiego o maryjnej modlitwie aktami strzelistymi.

CZYTAJ DALEJ

Rozpoczęli rekolekcje przed święceniami kapłańskimi

2024-05-19 10:20

ks. Łukasz Romańczuk

12 diakonów [archidiecezja wrocławska, diecezja świdnicka i legnicka oraz Zgromadzenie Misjonarzy Synów Niepokalanego Serca Błogosławionej Maryi Dziewicy] rozpoczęło swoje przygotowanie - rekolekcje przed przyjęciem święceń prezbiteratu.

Swoje rekolekcje odbywają w Domu Formacji Stałej Prezbiterów w Sulistrowiczkach. 7 z nich przyjmie święcenia kapłańskie w Archikatedrze Wrocławskiej - 25 maja br. Polecamy ich naszej modlitwie. A są to:

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję