Reklama

Kościół

Młodzi pasjonaci liturgii

Jest w Kościele miejsce na stawianie wymagań – stwierdził ks. Szymon Kapłon w finale Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Liturgicznej.

Niedziela Ogólnopolska 17/2024, str. 18

[ TEMATY ]

konkurs

Maria Fortuna-Sudor

Laureaci z grupy starszej z przedstawicielami organizatorów

Laureaci z grupy starszej z przedstawicielami organizatorów

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Do historii przeszła 9. edycja Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Liturgicznej. W pierwszym etapie uczestniczyło 1223 uczniów – 226 ze szkół podstawowych (kategoria I) i 997 ze szkół ponadpodstawowych (kategoria II). Na finał do Krakowa zjechali najlepsi z trzydziestu pięciu archidiecezji i diecezji w Polsce: 140 z podstawówek i 204 ze szkół ponadpodstawowych. W sumie 344 pasjonatów liturgii!

Sens

Dla finalistów było to nie tylko rozwiązywanie niełatwego testu, ale też spotkanie, w ramach którego uczestniczyli m.in. w grze terenowej prowadzonej przez kleryków oraz w prezentacji przygotowanej przez Dawida Makowskiego, koordynatora projektu „Z pasji do liturgii”. Dzień finału OKWL uświadomił uczestnikom, że jest ich wielu.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W podsumowaniu konkursu i podziękowaniu wszystkim zaangażowanym za jego organizację, a uczestnikom – za udział ks. Szymon Kapłon, pomysłodawca i organizator OKWL, przywołał myśl kard. Josepha Ratzingera o odnowie Kościoła: „Autentyczna reforma zabiega o przesłonięte prawdziwe chrześcijaństwo i akceptuje jego wymogi i formację; błędna reforma, zamiast prowadzić człowieka, biega za nim i w ten sposób zmienia chrześcijaństwo w kiepsko funkcjonujący sklepik, natrętnie zabiegający o klientelę”. Kapłan przyznał, że dzięki konkursowi przekonał się, iż te słowa są prawdziwe. Zauważył, że zainteresowanie konkursem potwierdza sens stawiania młodym wymagań, i zwracając się do zebranych na ogłoszeniu wyników, stwierdził: – To, że podjęliście wyzwanie, znaczy, iż jest w Kościele miejsce na rzetelne myślenie, jest w Kościele miejsce na stawianie wymagań, jest w Kościele miejsce na szukanie prawdy.

Laureaci

W tegorocznej edycji, w kategorii uczniów szkół podstawowych, najwyższe lokaty zdobyli: Wincenty Supronowicz (diec. białostocka) – 3. miejsce, Jan Wierzbicki (diec. elbląska) – 2. miejsce, Tadeusz Przybycień (diec. rzeszowska) – 1. miejsce. Z kolei w kategorii uczniów starszych 3. miejsce zajął Jakub Bylina (diec. lubelska), na 2. – Robert Sikora, a 1. – Piotr Tryhuk (obydwaj licealiści z arch. krakowskiej).

Reklama

W rozmowie z Niedzielą laureaci zwracali uwagę, że wiedza, znajomość wskazanych lektur to za mało, aby się dobrze przygotować do konkursu. – Trzeba żyć liturgią i pogłębiać swą wiarę – przekonywał Robert Sikora. A Piotr Tryhuk zapewniał, że wiedza zdobyta w ramach przygotowań do konkursu przekłada się na wiarę: – Poznając liturgię, tak naprawdę poznajemy największą tajemnicę wiary. Zgłębiając liturgię, zbliżamy się do Boga.

Nadzieja

Zamiłowania do liturgii pogratulował finalistom OKWL rektor Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Krakowskiej ks. Michał Kania, który zauważył: – Ta przestrzeń związana z liturgią jest bardzo istotna, ponieważ sprowadza się ona do pewnego piękna, które ubogaca i uszlachetnia uczestniczących w liturgii. Z kolei reprezentujący organizatorów konkursu ks. Ryszard Gacek, prezes Stowarzyszenia „Diakonia Ruchu Światło-Życie Archidiecezji Krakowskiej”, wyraził nadzieję, że wysiłek podjęty przy okazji konkursu zaowocuje jeszcze piękniejszym przeżywaniem Mszy św. Zwrócił też uwagę na element logo trwającego w archidiecezji krakowskiej Kongresu Eucharystycznego – dłoń trzymającą Najświętszy Sakrament. I zaznaczył: – Stajecie się ręką, która podaje innym Pana Jezusa.

Organizatorzy konkursu już zapraszają do udziału w 10. edycji OKWL. Zapewniają, że warto podjąć wyzwanie. Zainteresowanych odsyłają na stronę: https: //okwl.pl .

2024-04-23 12:03

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Konkurs szopek

Niedziela legnicka 48/2021, str. II

[ TEMATY ]

konkurs

szopki

Archiwum TPD

Mimo pandemii ubiegłoroczna edycja cieszyła się sporym zainteresowaniem

Mimo pandemii ubiegłoroczna edycja cieszyła się sporym zainteresowaniem

Oddział Okręgowy Towarzystwa Przyjaciół Dzieci w Legnicy, ogłasza doroczny Konkurs na najpiękniejszą Szopkę Bożonarodzeniową.

Szopki mogą być wykonane z dowolnych materiałów. Podstawy nie powinny być większe niż 50 cm. Przy ocenie prac, będą brane pod uwagę samodzielnie wykonane figurki.

CZYTAJ DALEJ

Bp Andrzej Przybylski: Pozwólmy się wybrać i prowadzić Panu Bogu

2024-05-25 13:46

[ TEMATY ]

bp Andrzej Przybylski

Karol Porwich/Niedziela

Każda niedziela, każda niedzielna Eucharystia niesie ze sobą przygotowany przez Kościół do rozważań fragment Pisma Świętego – odpowiednio dobrane czytania ze Starego i Nowego Testamentu. Teksty czytań na kolejne niedziele w rozmowie z Aleksandrą Mieczyńską rozważa bp Andrzej Przybylski.

CZYTAJ DALEJ

#PodcastUmajony (odcinek 27.): Relacja z relacji

2024-05-26 20:55

[ TEMATY ]

Ks. Tomasz Podlewski

#PodcastUmajony

mat. prasowy

Co daje człowiekowi największe szczęście? Co nas najbardziej rani? Jak Maryja przeżywała relacje z ludźmi? I co na pewno warto zrobić z absolutnie każdą relacją? Zapraszamy na dwudziesty siódmy odcinek „Podcastu umajonego” ks. Tomasza Podlewskiego o maryjnym przeżywaniu relacji z ludźmi.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję