Reklama

Niedziela Częstochowska

Częstochowa: obchody ku czci św. Jakuba

[ TEMATY ]

św. Jakub Apostoł

ks. Wojciech Torchalski

„Św. Jakub, wraz ze św. Piotrem i św. Janem, miał udział w najważniejszych tajemnicach dzieł Bożych” - mówił ks. Dariusz Mielczarek proboszcz parafii pw. św. Wojciecha BM w Zawierciu, który wieczorem 25 lipca przewodniczył Mszy św. w kościele św. Jakuba Apostoła w Częstochowie z okazji uroczystości ku czci tego świętego.

Msza św. było połączona z dziękczynieniem za 25 lat kapłaństwa ks. Dariusza Mielczarka.

Reklama

Uroczystości zgromadziły wiernych, kapłanów, siostry zakonne. Obecni byli członkowie bractw i stowarzyszeń, m.in. Akcji Katolickiej i Bractwa Eucharystycznego.

Na początku Mszy św. ks. Stanisław Mendakiewicz proboszcz parafii św. Jakuba Apostoła w Częstochowie przypomniał, że ks. Dariusz Mielczarek otrzymał święcenia kapłańskie 3 czerwca 1990 r., a swoje prymicje odprawił w kościele św. Jakuba 10 czerwca 1990 r. - To ważny dzień dla naszej wspólnoty parafialnej i okazja do wielkiej modlitwy o nowe powołania kapłańskie z naszej wspólnoty parafialnej - mówił ks. Mendakiewicz.

W homilii ks. Dariusz Mielczarek przypomniał, że Kościół jest apostolski i pytał czy współczesny świat, a w nim człowiek, wierzy w to samo co apostołowie i czy wierzy tak samo? - Dramatem było i jest odchodzenie od nauki apostołów w różnych momentach dziejów Kościoła. - podkreślił ks. Mielczarek.

Reklama

„Apostoł to świadek wiary, zawierzenia Bogu”. - kontynuował ks. Mielczarek i dodał: „Pytamy się o wierność apostołów. Św. Jakub podpisał wyznanie wiary własną krwią”.

Kaznodzieja podkreślił, że „czasem z Bogiem chcemy handlować”. - Za poświęcony Mu czas chcemy, żeby Bóg nam jakoś wynagrodził szczęściem, dobrobytem, zdrowiem. Tymczasem w życiu człowieka jest Góra Przemienia i Golgota. - mówił kaznodzieja.

Ks. Mielczarek wskazując na postać św. Jana Pawła II przypomniał, że „jako młodego człowieka Karola Wojtyłę w Ewangelii pociągało to, że nie było w niej tanich obietnic”. - Trzeba w trudnych chwilach żyć wiarą i odnaleźć palec Boży. - przypomniał ks. Mielczarek.

„Św. Jakub przypomina nam o pielgrzymowaniu. A bez wiary nie ma pielgrzymowania”. - kontynuował ks. Mielczarek i podkreślił, że „my jesteśmy w drodze”.

Przypominając sylwetki swoich proboszczów ks. Tadeusza Ojrzyńskiego i ks. Henryka Bąbińskiego jubilat zaznaczył, że „parafia to wielkie środowisko wiary”.

Uroczystości zakończyły się procesją z Najświętszym Sakramentem i modlitwą przy pomniku św. Jakuba - patrona pielgrzymów, parafii, Europy.

Pierwszy drewniany kościół św. Jakuba Apostoła w Częstochowie wystawił w 1582 r., wraz z przytułkiem i szpitalem dla pielgrzymów, Jakub Zalejski. Następnie w 1642 r. o. Andrzej Gołdonowski, przeor Jasnej Góry, zbudował w miejsce drewnianego - kościół murowany, przy którym osiadły siostry mariawitki. W 1870 r. władze carskie w odwet za powstanie styczniowe zburzyły rękami rosyjskich robotników kościół św. Jakuba i na jego miejsce wystawiły cerkiew św. Cyryla i Metodego jako symbol władzy carskiej w Częstochowie. W 1918 r. lud katolicki Częstochowy odzyskał świątynię i zamienił cerkiew na świątynię katolicką św. Jakuba jako symbol „zmartwychwstałej Polski”.

W 1937 r. pierwszy biskup częstochowski Teodor Kubina erygował parafię przy kościele św. Jakuba. Jej pierwszym proboszczem został ks. Wojciech Mondry, działacz plebiscytowy na Warmii, późniejszy pierwszy redaktor naczelny Tygodnika Katolickiego „Niedziela” (1926-1937).

2015-07-26 19:20

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

V Jarmark Jakubowy w Szczecinie

Jarmark Jakubowy na trwale znalazł swoje miejsce w kalendarzu ważniejszych wydarzeń religijnych i kulturalnych Szczecina i Pomorza Zachodniego. Towarzyszy on uroczystościom odpustowym ku czci apostoła, św. Jakuba Starszego, który jest patronem bazyliki archikatedralnej. W tym roku jarmark odbywał się w dniach 25-28 lipca. Formuła nawiązuje do średniowiecznych jarmarków, łączy wydarzenia religijne, modlitwę z prezentacją kultury i tradycji, przede wszystkim naszego regionu. Jest także okazją do dobrej zabawy, bo przecież prawdziwie przeżywane chrześcijaństwo jest radosne.

CZYTAJ DALEJ

Dziewczyna z nieba

Niedziela Ogólnopolska 3/2020, str. 46-47

[ TEMATY ]

wywiad

pasja

Krzysztof Tadej

Skromna, życzliwa i odważna. W 2019 r. zdobyła mistrzostwo świata w akrobacji szybowcowej. Pokonała zawodników z 13 państw. Jest pierwszą kobietą w historii, która zdobyła ten tytuł.

Krzysztof Tadej: Szybowce kojarzą się ze spokojnymi, cichymi i wolnymi lotami. Czy tak jest również, gdy wykonujesz akrobacje szybowcowe?

CZYTAJ DALEJ

Biskupi Europy: tylko Chrystus jest prawdziwą nadzieją Europy!

2021-09-26 12:39

[ TEMATY ]

Europa

Karol Porwich/Niedziela

Nasz głos nie jest potężny, ale niesie ze sobą echo wielu wieków: istnieje tylko jedno imię, które należy głosić ze wszystkich dachów świata: Jezus Chrystus. On jest prawdziwą nadzieją Europy, bowiem jest prawdą, a tylko prawda czyni wolnymi - napisali przewodniczący europejskich episkopatów w przesłaniu do wszystkich mieszkańców Europy.

Członkowie Rady Konferencji Biskupich Europy (CCEE), którzy w minionych dniach obradowali w Rzymie w ramach zebrania plenarnego w 50. rocznicę utworzenia tego gremium, skierowali przesłanie do wszystkich mieszkańców Europy. Przypomnieli w nim, że istotą Kościoła i wszelkich podejmowanych w nim działań, a także odpowiedzią na wyzwania, z jakimi mierzy się współczesnie kontynent europejski, musi być głoszenie Chrystusa i absolutna wierność Jego nauczaniu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję