Reklama

Polska

Kard. Ryłko: krakowski ŚDM będzie prawdziwym jubileuszem młodych

„Światowy Dzień Młodzieży w Krakowie będzie prawdziwym jubileuszem ludzi młodych na całym świecie” - napisał kard. Stanisław Ryłko. Przewodniczący Papieskiej Rady ds. Świeckich wystosował przesłanie z okazji przyszłorocznego Światowego Dnia Młodzieży.

[ TEMATY ]

ŚDM w Krakowie

kard. Stanisław Ryłko

Margita Kotas

Pochodzący z archidiecezji krakowskiej purpurat kurialny, kierujący dykasterią odpowiedzialną za przygotowania do Światowego Dnia Młodzieży zwraca uwagę, że młodzi będą poproszeni, by zastanowili się nad kwestią miłosierdzia jako ideału życiowego oraz kryterium wiarygodności naszej wiary. Zaznacza, że z Krakowa powinno pójść w świat orędzie pełne nadziei, miłosiernej miłości Boga do każdego człowieka na ziemi.

Dodaje, że duchowym centrum tego jubileuszu będzie sanktuarium Bożego Miłosierdzia i św. Faustyny Kowalskiej, apostołki Bożego Miłosierdzia, poświęcone przez Jana Pawła II w 2002 roku. Będzie się tam znajdowało „Centrum miłosierdzia”, z wieloma konfesjonałami, gdzie uczestnicy ŚDM będą mogli w wielu językach pojednać się z Bogiem. Ponadto na miejscu największego zgromadzenia wieńczącego to spotkanie - - „Campus Misericordiae” – Polu Miłosierdzia umieszczone będą symboliczne „drzwi święte” jako widzialny znak jubileuszowego charakteru tego wydarzenia. Ojciec Święty Franciszek wraz z młodymi przejdzie prze tę bramę na początku czuwania modlitewnego w sobotę, 30 lipca 2016. Kulminacją tego czuwania będzie adoracja eucharystyczna. Natomiast ostatniego dnia, w niedzielę, 31 lipca, po Eucharystii, papież przekaże pięciu parom ludzi młodych z pięciu kontynentów zapalone lampy, jako symbol ognia miłosierdzia przyniesionego przez Chrystusa, i pośle młodych ludzi z całego świata jako świadków i misjonarzy Bożego Miłosierdzia.

2015-07-27 14:16

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rzym: delegacja KO ŚDM Kraków 2016 spotkała się z kard. Stanisławem Ryłko

Przebywający z pielgrzymką w Rzymie przedstawiciele Komitetu Organizacyjnego ŚDM Kraków 2016 spotkali się we wtorek z kard. Stanisławem Ryłko, niegdyś przewodniczącym Papieskiej Rady ds. Świeckich, obecnie archiprezbiterem bazyliki Santa Maria Maggiore. Hierarcha oprowadził gości po świątyni oraz muzeum, i podziękował za organizację ŚDM w Krakowie.

„To już ostatni akord waszej pracy” - mówił kard. Stanisław Ryłko do przedstawicieli organizatorów ŚDM w Krakowie. „Bardzo dziękuję wam wszystkim i każdemu z osobna. To było wielkie, piękne dzieło. Dziękujemy św. Janowi Pawłowi, bo był z nami i św. Faustynie, bo też była z nami. Wspólnymi siłami dokonaliśmy tej wielkiej sprawy. Bóg zapłać!” - dziękował hierarcha, który stał na czele Papieskiej Rady ds. Świeckich w czasie, gdy trwały przygotowania do spotkania młodych w Krakowie i jako szef tego gremium w nich uczestniczył.

CZYTAJ DALEJ

Abp Ryś do kleryków: wspólnota prezbiterium to nie jest mafia

2021-09-26 19:57

[ TEMATY ]

klerycy

abp Grzegorz Ryś

ks. Paweł Kłys

Z jednej strony mamy człowieka, który do nas nie należy, a wnosi w nasze życie moc Jezusa i moc Ducha Świętego, z drugiej strony możemy być w najbliższych relacjach z kimś, kto dla nas jest jak ręka i nie potrafimy żyć bez niego, a ciągnie nas w grzech. Wspólnota prezbiterium to nie jest mafia. Jak staje się takim układem to jest szkodliwa i dla nas, i dla ludzi, którym mamy posługiwać – mówił abp Grzegorz Ryś. Sześciu alumnów Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi przyjęło dziś popołudniu w katedrze łódzkiej szatę duchowną.

Były to pierwsze obłóczyny kursu, który przeszedł formację rozpoczynającą się od roku propedeutycznego, tym samym klerycy mają już za sobą trzy lata formacji seminaryjnej. Eucharystii, w której uczestniczyli rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi wraz z wychowawcami oraz rodzina i najbliżsi kleryków, przewodniczył arcybiskup Grzegorz Ryś – metropolita łódzki.

CZYTAJ DALEJ

Papież: akceptujemy bolesną rzeczywistość, że nie wszyscy żyją na równi

2021-09-27 15:51

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

Franciszek wskazał, że dramatyczne doświadczanie pandemii jest doskonałą okazją do uświadomienia sobie, iż od dawna „akceptujemy bolesną rzeczywistość, że nie wszyscy ludzie żyją na równi, a ich zdrowie nie jest chronione w ten sam sposób”. Papież upomniał się o bezpłatną służbę zdrowia i przestrzegł przed podążaniem drogą odrzucenia, której najstraszniejszą formą jest aborcja i eutanazja.

Ojciec Święty przestrzegł, że nie wystarczy jedynie mówić o prawach wynikających z niezbywalnej godności człowieka, ale trzeba angażować się w przezwyciężanie istniejących nierówności. Mówił o tym w czasie audiencji dla uczestników sesji plenarnej Papieskiej Akademii Życia. Z powodu na ograniczenia sanitarne część z nich nie mogła przybyć do Rzymu i uczestniczyła w spotkaniu online. Nawiązując do tematu sesji „zdrowie publiczne w horyzoncie globalizacji” Papież podkreślił, że pandemia „dała usłyszeć krzyk ziemi i wołanie ubogich”, a my nie możemy na nie pozostać głusi. Wskazał, że „należy podjąć refleksję nad tym, co się wydarzyło, by dostrzec drogę ku przyszłości lepszej dla wszystkich”.

Podziel się cytatem

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję