Reklama

Kościół

Gniezno, Pelplin, Olsztyn

Bliskość w drodze

Pielgrzymka to prawdziwa bliskość Boga w drodze do świętych miejsc. Przekonali się o tym pielgrzymi, którzy wyruszyli z Pakości szlakiem sanktuariów maryjnych w Europie.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Pielgrzymka autokarowa została zorganizowana przez franciszkanów z Pakości k. Inowrocławia. Trasa przebiegała przez tereny siedmiu państw: Polski, Czech, Węgier, Bośni i Hercegowiny, Chorwacji, Słowenii oraz Austrii. Pielgrzymi pochodzili z różnych części Polski, tj. z Kujaw, Mazur, Warmii i Kaszub. Wśród nich byli mieszkańcy Pakości, Mogilna, Grudziądza, Miłakowa, Morąga, Naryjskiego Młyna, Ornety, Wejherowa, Kościerzyny, Lini, Niepoczołowic, Lubni, Windorf, Przymuszewa, Ugoszczy, Tągowa i Żukowa. W pielgrzymce uczestniczyli także wolontariusze, którzy angażują się w akcje charytatywne w Polsce, modlą się i niosą radość przez sztukę oraz obdarowywanie upominkami osoby chore w hospicjach, szpitalach, domach pomocy społecznej, domach seniora i ośrodkach szkolno-wychowawczych, a także dzieci i młodzież w domach dziecka.

Klasztorna gościnność

Cała grupa pielgrzymów utworzyła piękną wspólnotę modlitewną. W pierwszym dniu pielgrzymki wierni uczestniczyli w uroczystej Mszy św. w archidiecezjalnym sanktuarium Męki Pańskiej w Pakości. Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił o. Walenty Łaga, gwardian klasztoru, a zarazem proboszcz i kustosz sanktuarium, w koncelebrze z o. Arkadiuszem Czają, opiekunem duchowym pielgrzymów, o. Ewarystem Grędą, o. Konstantynem Sokołowskim i o. Antonim Majewskim. Po Eucharystii odbyło się nabożeństwo połączone z możliwością uczczenia relikwii Krzyża Świętego (jest to największa cząstka Krzyża Świętego w Polsce). Franciszkanie z Pakości, znani ze swej gościnności, zaprosili pielgrzymów do klasztoru na wspólny posiłek.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Wokół Medjugorie

Centralnym wydarzeniem każdego dnia pielgrzymowania była Msza św. przeżywana w różnych miejscach świętych, które odwiedzali pątnicy. Modlono się w intencji pielgrzymów i ich rodzin, parafian, w intencjach wiernych, którzy nadesłali swoje prośby, a także o pokój na świecie. Z Pakości pątnicy wyruszyli w kierunku Węgier, gdzie nawiedzili opactwo benedyktyńskie w Pannonhalma. Po zwiedzeniu klasztoru udali się do kaplicy na Eucharystię. Dzień później pojechali do kolejnego miasta na Węgrzech – Pecz. Nawiedzili zabytkową katedrę Świętych Apostołów Piotra i Pawła, gdzie także uczestniczyli we Mszy św. Stamtąd udali się do Medjugorie, gdzie zatrzymali się na 5 kolejnych dni. W tym czasie uczestniczyli w nabożeństwie różańcowym w drodze na Wzgórze Objawień Matki Bożej Pokoju, w Drodze Krzyżowej prowadzącej na górę Križevac, w codziennej Mszy św. i adoracji Najświętszego Sakramentu oraz wieczornych nabożeństwach różańcowych. W czasie pobytu zwiedzili również zabytkową część Mostaru, który jest najpiękniejszym miastem w Hercegowinie, ucieszyli się też pięknem wodospadów Kravica niedaleko Medjugorie. Następnie pielgrzymi zwiedzili starożytne miasto portowe Split położone nad Morzem Adriatyckim w Chorwacji. Wieczorami gromadzili się na biesiadzie w pensjonacie, w którym nocowali, by wspólnie śpiewać pieśni religijne i ludowe; wzbudzali tym duże zainteresowanie osób z innych grup pielgrzymkowych z różnych krajów.

Było warto

Na szlaku znalazła się również stolica Chorwacji – Zagrzeb, gdzie pielgrzymi mogli obejrzeć zabytkową część miasta z katedrą św. Stefana. Zwiedzanie stolicy rozpoczęli od uczestnictwa we Mszy św. w kaplicy Zranionego Jezusa, mieszczącej się w samym centrum miasta. Zagraniczna część trasy zakończyła się w Grazu w Austrii, gdzie pielgrzymi nawiedzili katedrę św. Idziego, w której także mogli uczestniczyć w Eucharystii, a następnie zwiedzili pięknie położone, zabytkowe miasto. Ostatnim miejscem, które znalazło się na szlaku pielgrzymów, były Piekary Śląskie. Tutaj miejscem sprawowania Mszy św. było sanktuarium Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej. W każdym zwiedzanym miejscu pielgrzymom towarzyszyli miejscowi przewodnicy, którzy przedstawiali piękno danej miejscowości wraz z jego historią. Każdy przewodnik na zakończenie w ramach podziękowania otrzymywał od pielgrzymów regionalne upominki z Polski. Wśród nich były m.in. miody, filiżanki z porcelany i płyty z pieśniami nagrane przez artystów chóru „Oremus” i scholi „Mazurskie Słowiki” pod kierunkiem Honoraty Siergun z Miłakowa – część zespołu również uczestniczyła w pielgrzymce. Obdarowani przewodnicy byli mile zaskoczeni upominkami.

2024-06-18 14:28

Ocena: +4 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Spotkanie Polskiej Federacji Pueri Cantores

[ TEMATY ]

modlitwa

śpiew

chór

Biuro Prasowe Jasnej Góry

Dyrygenci chórów należących do Polskiej Federacji Pueri Cantores modlili się w poniedziałek, 22 czerwca na Jasnej Górze. Doroczne spotkanie zaplanowane było na marzec, ale z powodu wybuchu epidemii mogło odbyć się dopiero teraz. Polska Federacja jednoczy ok. 40 zespołów. Są to chóry dziecięce i młodzieżowe z różnych stron Polski.

„Chcemy modlić się u Matki Najświętszej, prosić o przetrwanie tego trudnego czasu dlatego, że izolacja nie sprzyja spotkaniom chóralnym. Dowiadujemy się, że w wielu chórach chłopięco-męskich są chłopcy, którzy przechodzą mutację, więc wymagana jest zmiana składu, obsady zespołów, a przesłuchań nie można robić, więc to spotkanie ma na celu także wymianę doświadczeń, jak zaradzić tej sytuacji, jak sobie nawzajem pomagać, żebyśmy rzeczywiście mogli z podniesioną głową wrócić do normalnej działalności – mówi ks. dr Wiesław Hudek, prezydent Polskiej Federacji Pueri Cantores

Podziel się cytatem

- Niestety z powodu pandemii został odwołany Międzynarodowy Kongres Federacji Pueri Cantores, który był zaplanowany w lipcu tego roku we Florencji, ale mamy nadzieję, że odbędzie się on za rok. Za dwa lata planujemy Kongres w Szczecinie. To będą tematy, które dzisiaj zostaną poruszone”.

CZYTAJ DALEJ

Kaznodzieja i opiekun ubogich

Niedziela Ogólnopolska 29/2023, str. 18

[ TEMATY ]

Św. Szymon z Lipnicy

pl.wikipedia.org

Św. Szymon z Lipnicy

Św. Szymon z Lipnicy

Ten święty bernardyn był wiernym synem duchowym św. Franciszka z Asyżu.

W 1457 r. wstąpił do bernardynów, których 4 lata wcześniej św. Jan Kapistran sprowadził do Polski i założył ich pierwszy klasztor w Krakowie. Szymon złożył śluby zakonne w 1458 r. W Krakowie odbywał swoje studia teologiczne i po 1460 r. otrzymał święcenia kapłańskie. Piastował ważne funkcje w zakonie. Został wybrany gwardianem konwentu w Tarnowie, pełnił także urząd kaznodziei w Krakowie. Został również wybrany, aby jako delegat prowincji polskiej uczestniczyć w uroczystościach przeniesienia relikwii św. Bernardyna do nowego kościoła ku jego czci w Akwilei (1472). W 1474 r. został dyskretem, czyli delegatem na kapitułę generalną w Pawii. Bardzo ważnym dla niego duchowym wydarzeniem była pielgrzymka do Ziemi Świętej (1478/1479). Zmarł, posługując chorym podczas zarazy w Krakowie 18 lipca 1482 r. Podczas jego kanonizacji 3 czerwca 2007 r. Benedykt XVI ukazał go jako „wzór chrześcijanina, który – zainspirowany duchem Ewangelii – gotów jest oddać życie za braci”. Nazwał go „świadkiem Chrystusa o duchowości św. Franciszka z Asyżu”. „Przepełniony był miłosierną miłością, którą czerpał z Eucharystii, nie ociągał się z niesieniem pomocy chorym dotkniętym zarazą, która i jego doprowadziła do śmierci” – powiedział Benedykt XVI.

CZYTAJ DALEJ

Tour de France - Kwiatkowski trzeci na 18. etapie

2024-07-18 17:48

[ TEMATY ]

Tour de France

Michał Kwiatkowski

PAP/EPA/GUILLAUME HORCAJUELO

Michał Kwiatkowski zajął trzecie miejsce na 18. etapie kolarskiego wyścigu Tour de France, którego trasa liczyła 179,5 km i prowadziła z Gap do Barcelonnette. Wygrał Belg Victor Campenaerts przed Francuzem Matteo Vercherem. Pozycję lidera zachowa Słoweniec Tadej Pogacar.

Kwiatkowski (Ineos Grenadiers) siódmy raz w karierze ukończył etap TdF na podium. Ma na koncie dwa zwycięstwa. Peleton z Pogacarem (UAE Team Emirates) i czołowymi zawodnikami klasyfikacji generalnej miał kilkanaście minut straty do czołowej trójki.(PAP)

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję