Reklama

Parafia pw. Miłosierdzia Bożego w Stargardzie Szczecińskim

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Dekanat: Stargard Zachód
Siedziba parafii: Stargard Szczeciński, ul. ks. Jerzego Popiełuszki 5
Liczba wiernych: 20 326
Proboszcz: ks. kan. Zygmunt Zawitkowski
Wikariusze: ks. Artur Czerwiński, ks. Robert Gnych, ks. Ireneusz Kucal
Wspólnoty: Arcybractwo Straży Honorowej Najświętszego Serca Pana Jezusa, Apostolstwo Dobrej Śmierci, Rada Parafialna i Katechetyczna, Zespół Synodalny, Poradnictwo Rodzinne, Parafialny Zespół Caritas, Wspólnota Domowego Kościoła, Koło Przyjaciół Radia Maryja, Żywy Różaniec (13 róż żeńskich i 2 róże męskie), Pomocnicy Maryi, Akcja Katolicka, Młodzieżowa Grupa Liturgiczna, Młodzieżowy Zespół Muzyczny "Genezaret", Papieskie Dzieło Misyjne Dzieci, Podwórkowe Koło Różańcowe Dzieci, Grupa Liturgiczna Dzieci, Oaza Dzieci Bożych, Grupa Anonimowych Alkoholików, ministranci i lektorzy
Czasopisma: "Miłujcie się", "Rycerz Niepokalanej", "Apostolstwo Chorych", "Przewodnik Katolicki", "Rodzina Radia Maryja", "Gość Niedzielny", "Niedziela" - 90 egzemplarzy

W najbliższych wakacyjnych tygodniach nawiedzimy parafie dekanatu Stargard Zachód. Dekanat powstały 1 września 1993 r. obejmuje dziewięć parafii. Pięć z nich leży w granicach administracyjnych miasta, cztery to parafie wiejskie (Grzędzice, Kolin, Rzeplino i Witkowo Pierwsze). Dekanatem kieruje dziekan ks. Zygmunt Zawitkowski z parafii pw. Miłosierdzia Bożego. Parafię tę erygował bp Kazimierz Majdański 31 grudnia 1986 r. Wiązało się to z intensywnym rozwojem miasta w kierunku zachodnim. W latach 1975-83 Spółdzielnia Mieszkaniowa była inwestorem osiedla XXX-lecia PRL, dziś zwanego osiedlem Zachód. Powstało ono w typowej wówczas oszczędnościowej zabudowie dużych bloków z "wielkiej płyty". Później, na południe od osiedla Zachód, powstały dwa kolejne, Józefa Hallera i Letnie. Wcześniej obszar ten należał do parafii pw. Świętego Ducha.
Pierwszym administratorem był ks. Mieczysław Tłamacz (1986-89). On to rozpoczął budowę kościoła, będącego dziś największym nowym kościołem w Stargardzie Szcz. Projekt świątyni wykonał architekt Andrzej Morawski ze Szczecina. Wykopy pod budowę kościoła rozpoczęto 23 sierpnia 1983 r. 16 października 1984 r. zakończono betonowanie stropu kaplicy dolnej. Do 31 lipca 1989 r. mury zewnętrzne świątyni wykonano do wysokości 5-9 m.
1 sierpnia 1989 r. nowym proboszczem został ks. Zygmunt Zawitkowski, obecnie kanonik Stargardzkiej Kapituły Kolegiackiej.
Ksiądz Proboszcz po święceniach pracował jako wikariusz w parafii pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Choszcznie, Świętego Ducha w Stargardzie Szczecińskim, katedrze św. Jakuba w Szczecinie, był kapelanem bp. K. Majdańskiego, notariuszem Kurii. W parafii na Golęcinie w Szczecinie budował dom rekolekcyjny i dwie pustelnie Karmelu. Potem został proboszczem w Kołbaskowie, skąd przybył do Stargardu Szczecińskiego, kontynuując rozpoczęte dzieło poprzednika. 1 marca 1987 r. umieszczono tabernakulum w kaplicy dolnej kościoła.
1 października 1989 r. kaplicę tę poświęcono. W kościele górnym sprawowano liturgię od Niedzieli Palmowej 1997 r. Świątynia jest jednonawowa, konstrukcja dachu z wiązarów kratowych z rur stalowych o rozpiętości 30 m opartych na słupach żelbetowych i pokryciu z blachy miedzianej. Posiada liczne empory oraz pomieszczenie dla chóru. Wokół prezbiterium jest ambit (obejście), za nim mieszczą się zakrystie. Kościół może pomieścić 3 tys. wiernych. Jego kubatura wynosi 28 093 m3. Całkowita powierzchnia użytkowa obu poziomów 2993,7 m2. Długość wnętrza kościoła wynosi 46 m, szerokość z kaplicami bocznymi 56 m. Wierzchołek 13-metrowego krzyża wieńczącego dzwonnicę (mieszczącą trzy dzwony) wznosi się na wysokość 36 m. W prezbiterium ołtarz główny, pulpit lektorski, ambona i pulpit tabernakulum autorstwa architekta Sławomira Nowickiego ze Stargardu Szczecińskiego (całość wg koncepcji Księdza Proboszcza). W centrum prezbiterium duży wizerunek Chrystusa z napisem "Jezu, ufam Tobie", kopia obrazu wileńskiego, jaki powstał dzięki św. s. Faustynie. We wnętrzu nawy cztery rzędy po 20 ławek. Do zagospodarowania pozostają jeszcze kaplice. "Chciałbym - mówi Ksiądz Proboszcz - by były to następujące kaplice: po stronie prawej Adoracji Najświętszego Sakramentu i św. s. Faustyny Kowalskiej, po lewej - św. Jadwigi Śląskiej jako patronki budujących się kościołów. W pierwszej z kaplic powstał już witraż z motywem winnej latorośli nawiązujący do słów Chrystusa "Ja jestem krzewem winnym, a wy latoroślami". Ołtarz adoracyjny z wystawioną monstrancją ma skupiać myśli na Jezusie Eucharystycznym. Witraże dla głównych okien opracowuje prof. Kazimierz Rochecki z Torunia. Po prawej stronie prezbiterium powstanie ołtarz Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Z lewej strony postawiona zostanie chrzcielnica wkomponowana w krzyż, by wskazać, że źródło wody chrzcielnej wypływa z tajemnicy krzyża".
Obok kościoła połączona z nim stoi duża plebania. Trwają w niej prace wykończeniowe. Oprócz mieszkań dla księży pracujących w parafii będą tam pomieszczenia dla sióstr zakonnych i dla wspólnot.
W niedzielę Msza św. jest odprawiana w tutejszej parafii o godz. 7.00, 8.00, 9.30 (młodzieżowa), 11.00 (dla dzieci), 12.30, 14.00 (chrzcielna), 15.00 (dla dzieci pierwszokomunijnych), 16.30, 18.30,19.30. W dzień powszedni są Msze św. o godz. 7.00, 17.00 i 18.00. Frekwencja na niedzielnej Mszy wynosi około 30 %. W ubiegłym roku rozdano 205 tys. Komunii św. Regularnie nawiedza się 80 chorych.
Na terenie parafii są trzy przedszkola, Szkoła Podstawowa nr 7, Zespół Szkół Ogólnokształcących z Oddziałami Integracyjnymi, Gimnazjum nr 4, Zespół Szkół nr 2. Katechizacją objętych jest 3 686 uczniów, pracuje dla nich 11 osób świeckich. Katechetki z dwóch pierwszych wymienionych szkół przygotowały z dziećmi inscenizacje. Przedstawiły je z powodzeniem na II Przeglądzie Teatralnym o Tematyce Religijnej dla szkół podstawowych, uzyskując dwa trzecie miejsca w kategorii dzieci młodszych i starszych. Organistką jest Agnieszka Sawicka. Wkrótce na chórze zamontowane zostaną nowe organy. Istniejący na terenie parafii Zakład Karny dla 600 więźniów objęty jest opieką duszpasterską przez księży z parafii. Funkcję kapelana więziennego spełniał ks. Wojciech Manelski (przeniesiony ostatnio na inną placówkę), odprawiając Mszę św. w sobotę o godz. 15.30. Uczestniczyło w niej 20 więźniów (liczba limitowana przepisami). Ogółem korzystało z tej możliwości około 180 osób.
"Jestem zadowolony z prężnej działalności wspólnot naszej parafii - relacjonuje Ksiądz Proboszcz. - Na szczególne wyróżnienie zasługuje Zespół Synodalny. Skupia 44 osoby pracujące w trzech zespołach pod kierownictwem lidera zespołu, inż. Ireneusza Jabłonki. Należą do niego przedstawiciele wszystkich zawodów z przewagą nauczycieli. Pracują systematycznie, oddając swe opracowania, które posłużą zredagowaniu dokumentów synodalnych. Ta grupa wydała okazjonalny Biuletyn Odpustowy (także dwa numery Biuletynu Parafialnego). Każdego roku organizujemy kilka pielgrzymek. W roku 2002 dzieci pierwszokomunijne nawiedziły sanktuaria w Myśliborzu i Rokitnie. Inne miejsca święte, do których się udaliśmy, to Częstochowa, Licheń i Kraków Łagiewniki. Pielgrzymujemy też do Matki Bożej Fatimskiej na osiedle Słoneczne. Z naszej parafii Bóg powołał do kapłaństwa księży Krzysztofa Wojtkiewicza, Marka Sztukowskiego, Artura Chojdę. Diakonem jest Piotr Szymczak, klerykami Marcin Sęczawa, Grzegorz Idzik, Kamil Żyłczyński. Jest też wiele powołań żeńskich Myślę, że Bóg pozwoli ukończyć szczęśliwie prace budowlane, byśmy mogli w przyszłym roku zaprosić na uroczyste poświęcenie kościoła".

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2003-12-31 00:00

Ocena: +1 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Św. Ekspedyt - dla żołnierzy i bezrobotnych

Niedziela łowicka 51/2004

Sławny - u nas mało znany

CZYTAJ DALEJ

Papież do młodych: to wy twórzcie przyszłość, razem z Bogiem

2024-04-19 16:20

[ TEMATY ]

młodzi

papież Franciszek

PAP/ETTORE FERRARI

Papież Franciszek

Papież Franciszek

To od was zależy przyszłość i wy macią ją tworzyć. Nie możecie być biernymi widzami - mówił papież na audiencji dla uczniów „szkół pokoju”. Przyznał, że istnieje pokusa, by nie myśleć o jutrze, lecz skupić się wyłącznie na teraźniejszości, a troskę o przyszłość delegować na instytucje lub polityków. Dziś jednak, bardziej niż kiedykolwiek dotąd, potrzeba właśnie brania odpowiedzialności za przyszłość. Potrzebujemy odwagi i kreatywności zbiorowego marzenia - mówił Franciszek.

„Drodzy chłopcy i dziewczęta, drodzy nauczyciele, marzenie to wymaga od nas czujności, a nie snu - mówił papież. - Aby je urzeczywistnić, trzeba pracować, a nie spać, wyruszyć w drogę, a nie siedzieć na kanapie. Musimy dobrze korzystać ze środków, które oferuje informatyka, a nie tracić czas na sieciach społecznościowych. Ale marzenie to urzeczywistnia się również, słuchajcie dobrze, urzeczywistnia się również poprzez modlitwę, czyli razem z Bogiem, a nie jedynie o własnych siłach”.

CZYTAJ DALEJ

Na motocyklach do sanktuarium w Rokitnie

2024-04-19 19:00

[ TEMATY ]

Świebodzin

motocykliści

Zielona Góra

Rokitno

Pielgrzymka motocyklistów

Karolina Krasowska

Pielgrzymka Motocyklistów ze Świebodzina do Rokitna

Pielgrzymka Motocyklistów ze Świebodzina do Rokitna

Do udziału w XII Diecezjalnej Pielgrzymce Motocyklistów do Rokitna są zaproszeni nie tylko poruszający się na motocyklach, ale także wszyscy kierowcy, rowerzyści.

W tym roku już po raz dwunasty kapłański Klub Motocyklowy God’s Guards organizuje pielgrzymkę motocyklistów do sanktuarium w Rokitnie, która rozpoczyna się tradycyjnie pod figurą Chrystusa Króla w Świebodzinie. Pielgrzymka odbędzie się w niedzielę 28 kwietnia. W imieniu organizatorów ks. Jarosław Zagozda podaje plan.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję