Reklama

Polska

Duszpasterz uzależnionych: sytuacja poważna, każdy pomysł dobry

Sytuacja jest poważna, więc każdy pomysł jest dobry – ważne, by był skuteczny, a z tym niestety bywa różnie - tak ocenia w rozmowie z KAI podpisany dziś w Warszawie Pakt Społeczny Przeciwko Dopalaczom duszpasterz uzależnionych w archidiecezji gdańskiej ks. Bogusław Głodowski.

[ TEMATY ]

pomoc

uzależnienia

Gina Sanders/pl.fotolia.com

Pakt Społeczny Przeciwko Dopalaczom został podpisany dziś w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych w Warszawie w obecności szefowej MSW Teresy Piotrowskiej, ministra zdrowia Mariana Zembali, ministra sprawiedliwości Borysa Budki oraz Rzecznika Praw Dziecka Marka Michalaka oraz przedstawicieli policji, samorządów i organizacji pozarządowych. Pakt ma on zintegrować dotychczasowe działania wszystkich służb, organizacji i szkół w walce z dopalaczami. Ma to związek z nasilającą się falą zatruć tymi niebezpiecznymi narkotykami.

B>ZOBACZ NAJNOWSZY SPOT O DOPALACZACH

Podpisanie Paktu jest zarazem inauguracją kampanii społecznej, której celem jest zwiększanie świadomości młodzieży, rodziców i nauczycieli związanych z zażywaniem dopalaczy.

Reklama

Każdy pomysł jest dobry, ważne by był skuteczny - mówi KAI ks. Bogusław Głodowski duszpasterz uzależnionych w archidiecezji gdańskiej. Ustawi rozporządzeń jest już sporo. Jednak dopóki producenci i dilerzy będą wychodzić na wolność to niewiele się zmieni. Tu trzeba solidnie potrząsnąć. Same podpisy nie wystarczą - zaznaczył duchowny.

- Gdy dochodzi do jakiegoś potężnego wybuchu zjawiska, obserwujemy akcyjne działanie. To dobrze, ale co z tymi decyzjami stanie się w terenie, w każdym mieście, wsi? Żeby to nie było takie szablonowe: jest alarm to trzeba się spiąć, zebrać dane, zrobić konferencję. Ale jeszcze zostaje ta indywidualna praca z młodym człowiekiem , jego rodziną, przyjaciółmi. To musi być działanie systemowe i konsekwentne a to jest trudne - zauważył gdański duszpasterz uzależnionych. W jego ocenie, młodzież, podobnie jak rodziny mają poważne problemy: bezrobocie, alkoholizm. Kościół od lat prowadzi różne działania pomocowe a sierpień tradycyjnie już jest miesiącem abstynencji. Ks. Głodowski widzi też olbrzymią rolę mediów. - Ważne jest kreowanie pozytywnych życiowych postaw. Tu jest wielkie pole do współpracy mediów, policji, Kościoła. Trzeba przy każdej okazji mówić młodym ludziom , ale i ich rodzicom, że można sobie z tym poradzić, że są instytucje i ludzie, który potrafią pomóc. Trzeba im tylko podać rękę, powiedzieć, że nie ma się czego wstydzić, nie ma się czego bać. Jeśli ten Pakt uratuje choćby jedno życie - warto było go podpisać - stwierdził

2015-07-29 13:41

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Trwa zbiórka na pomoc ofiarom głodu w Sudanie Południowym

[ TEMATY ]

pomoc

głód

Sudan Południowy

Ks. Edward Ryfa

Sudan głoduje! Trwa wyścig z czasem. Musimy zdążyć z transportem żywności i leków przed rozpoczęciem pory deszczowej – wskazuje Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej, które uruchomiło we wtorek na Facebooku zbiórkę funduszy na rzecz ofiar głodu w Sudanie Południowym.

Jak podkreśla PCPM, każda wpłata to konkretna pomoc dla wspieranego przez organizację Centrum Dożywiania w Gordhim w Sudanie Południowym. Niesie ono pomoc niedożywionym dzieciom, które codziennie przybywają do ośrodka.

CZYTAJ DALEJ

Alicja z krainy dobra

Niedziela Ogólnopolska 51/2019, str. 52-54

[ TEMATY ]

miłosierdzie

wolontariat

Klaudia Zielińska

Nie lubi mówić o sobie. Unika udzielania wywiadów. Ratuje ludzi od śmierci, głodu, cierpienia i chorób. Misjonarka w Kenii i Tanzanii. Nazywana przez bliskich „Aniołem Afryki” lub „Matką Teresą z Polski”.

Krzysztof Tadej: Trzy lata temu w wywiadzie dla tygodnika Niedziela powiedziała Siostra m.in.: „Kiedyś pojechałam do jednej z wiosek. Witałam się z ludźmi i nagle usłyszałem dziwny pisk. Spytałam: «Co to takiego?». Wskazano mi jeden z domów. Wczołgałam się, bo nie było drzwi. Zobaczyłam dziecko leżące na liściach od banana. Piszczało z bólu. W jego uchu zagnieździły się robaki i wyjadały błonę bębenkową. Obok leżała matka i nie miała siły wstać. Umierała z głodu. Udało się uratować dziecko i matkę w ostatniej chwili”. Opowiadała Siostra również o innych dramatycznych sytuacjach w kenijskiej miejscowości Laare. Czy od tego czasu sytuacja się poprawiła?

CZYTAJ DALEJ

Bp Jan Piotrowski powołał szkołę dla katechistów

2023-01-26 17:45

[ TEMATY ]

bp Jan Piotrowski

Kielce

katechista

flickr.com/episkopatnews

Bp Jan Piotrowski

Bp Jan Piotrowski

Bp Jan Piotrowski we wspomnienie Narodzenia św. Pawła Apostoła odprawił Mszę św. w Koinonii św. Pawła w Kielcach, inaugurując podczas tej uroczystości szkolę dla katechistów. Będzie ją prowadziło Stowarzyszenie Życia Apostolskiego „Koinonia św. Pawła”.

– Papież Franciszek ustanowił posługę świeckiego katechisty, jako trwały element instytucjonalny. Nasz biskup bierze ten dar i składa go diecezji, aby byli tu katechiści i słowo Boże było głoszone – mówił ks. Marian Królikowski, przełożony generalny wspólnoty.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję