Reklama

Wiadomości

Warszawa: prezydent odznaczył Powstańców Warszawskich

Dwudziestu dwóch uczestników Powstania Warszawskiego uhonorował dziś podczas uroczystości w Muzeum Powstania prezydent Bronisław Komorowski. Odznaczył także 11 osób związanych z upamiętnieniem zrywu z sierpnia 1944 roku.

[ TEMATY ]

Warszawa

www.prezydent.pl

Do Parku Wolności przybyło kilkuset kombatantów z rodzinami. Podczas uroczystości Komorowski uhonorował pośmiertnie Krzyżem Srebrnym Orderu Wojennego Virtuti Militari Mieczysława Łuniewskiego ps. „Montana”. Gości uroczystości przywitał Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego.

- To wielka radość wręczać także po tylu latach odznaczenia, które są związane i z walką o Polskę, wtedy, w czterdziestym czwartym roku, jak i odznaczenia związane ze służbą dla Polski niepodległej dzisiaj. To coś nam wszystkim bardzo bliskiego, bo wszyscy wiemy, że w trudnej polskiej historii wolność mierzyło się krzyżami – powiedział Bronisław Komorowski.

Reklama

Zdaniem prezydenta najlepszym podziękowaniem dla żołnierzy Powstania jest rozwijająca się Warszawa. Podkreślił, że nie zgadza się z tymi, którzy twierdzą, że Polskę trzeba podnosić z ruin. - Jest coś niemądrego w tych twierdzeniach, przeczy im to, co widzimy - powiedział. Dodał, że Polska się rozwija, a pamięć o czynach powstańczych jest podtrzymywana na tle „niebywałego rozwoju” Warszawy.

Prezydent Miasta Stołecznego Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz, podkreśliła, że po wojennych traumach Warszawa „narodziła się jeszcze większa, piękniejsza i nowocześniejsza”. - Wtedy o godz. 17 rozpoczęła się walka o wolność, ale jak się okazało był to też początek późniejszej zagłady miasta i wypędzenia jego mieszkańców. Na waszych oczach zrealizowano zbrodniczy wyrok, według którego Warszawa miała być tylko punktem na mapie, a jej zniszczenie miało być odstraszającym przykładem dla reszty Europy - mówiła prezydent stolicy. Podkreśliła, że tożsamość Warszawy zawsze będzie wyrastać z jej historii, w tym wyjątkowym miejscu jakim jest Muzeum Powstania widać to najdobitniej.

W swoim przemówieniu gen. bryg. Zbigniew Ścibor-Rylski, prezes Związku Powstańców Warszawskich dziękował prezydentowi za współpracę ze środowiskami kombatantów. Podkreślił, że wiele walki pochłonęła niepodległość i wiele wysiłku odbudowanie zniszczonej w Powstaniu Warszawy. - Miejmy zawsze wielką nadzieję, miłość wielką do naszego ukochanego miasta. Poległo tyle milionów ludzi w II wojnie światowej, całe miasto nasze było w ruinie, nie wierzyłem, że uda się tak szybko je odbudować, a jednak to co niemożliwe stało się możliwe. Warszawa nasza jest tak piękna - powiedział 98-letni powstaniec. Wyraził nadzieję, że zdobywanie wolności nigdy „nie będzie już liczone krzyżami”.

Reklama

- Muzeum to instytucja lub budynek, gromadząca unikatowe zbiory spełniające funkcje ochronną, edukacyjną i estetyczną, ale jak zdefiniować Muzeum Powstania Warszawskiego, spełniającą również inne funkcje? - pytał prof. Leszek Żukowski, prezes Światowego Związku Żołnierzy AK. Podkreślił, że dla niego jako powstańca jest to miejsce w którym „wracają wspomnienia sytuacji przeżytych w czasie powstania”. - To miejsce, w którym nie czujemy się zabytkami, ale znajdujemy szacunek i sympatię ze strony spotykanych tutaj osób – powiedział. Podziękował prezydentowi Komorowskiemu i prezydent Gronkiewicz-Waltz za doroczne spotkania z kombatantami. Wyraził nadzieję, że wtedy, kiedy zabraknie już powstańców – świadków historii - pamięć o bohaterskim zrywie nie zostanie zapomniana.

Do Muzeum Powstania licznie przybyli kombatanci i weterani walk z sierpnia 1944 roku. Obecna była m.in. Anna Anders, córka gen. Władysława Andersa. W spotkaniu uczestniczyli także parlamentarzyści, generałowie WP oraz przedstawiciele służb mundurowych. Na spotkanie z kombatantami przybyli także duchowni, obecny był m.in. bp Józef Guzdek, biskup polowy Wojska Polskiego.

2015-07-30 14:47

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Starówka profesora Żaryna

W tym roku koniecznie trzeba pójść na Starówkę, której 60. rocznicę odbudowy właśnie obchodzimy - mówi znany historyk. Dla niego spacer po Starym i Nowym Mieście to nie tylko doznania estetyczne, ale i powrót do rodzinnej skarbnicy pamięci.

Na niedawnym Kongresie „Polska-Wielki Projekt” architekt z Australii mówił, że cały świat zna budynek opery w Sydney, ale mało kto wie, że Polacy dokonali rzeczy nieporównywalnie większej odbudowując warszawską Starówkę. - Skąd ta niewiedza - pytał prelegent i sam odpowiadał. - Bo nie umiecie się tym chwalić!

CZYTAJ DALEJ

Młodzi, odwagi! ON jest – nie bójcie się!

2021-09-19 10:24

[ TEMATY ]

Kana młodych

Karol Porwich/Niedziela

Mimo deszczu, mimo aury, która zachęcała do zostania w domu, ci młodzi postanowili, że tego sobotniego popołudnia nie spędzą przed telewizorami. Wstali z kanap i przyjechali. Konkretnie - do Częstochowy, na wydarzenie, które już wpisało się w kalendarz i pamięć, czyli na Kanę Młodych.

Kana Młodych to spotkanie młodzieży z archidiecezji częstochowskiej. Odbywało się w różnych miejscach, w tym roku organizatorzy postawili na zlokalizowanie w Wyższym Seminarium Duchownym Archidiecezji Częstochowskiej. Choć pogoda nie dopisała, dopisały humory! I to wbrew obiegowej opinii, jakoby w kościele nie można było dostrzec już nawet jednej młodej osoby... Co prawda nie w kościele, a na seminaryjnych błoniach zobaczyliśmy wielu młodych ludzi, którzy przyjechali z różnych zakątków naszej archidiecezji, a także z samej Częstochowy. Do udziału w "Kanie" zaproszeni byli wszyscy ludzie młodzi od klasy 8. szkoły podstawowej wzwyż - szczególnie kandydaci do bierzmowania, ale też ci, którzy już przyjęli bierzmowanie, członkowie wspólnot i ruchów młodzieżowych, ale też i ci młodzi duchem.

CZYTAJ DALEJ

Co Wam smakowało? Wszystko!

2021-09-19 14:08

Marzena Cyfert

VI Wojewódzki Konkurs na Potrawę Kresową odbył się 18 września w Kruszynie. Degustacja kresowych dań, spotkanie biesiadne przy dźwiękach muzyki kresowej, poczęstunek zorganizowany przez mieszkańców Kruszyny to główne punkty spotkania w sobotnie popołudnie.

Spotkanie rozpoczęło się od prezentacji 23 konkursowych potraw w kilku kategoriach. Oceniło je profesjonalne jury, składające się z dwóch komisji konkursowych. W tym czasie można było spróbować specjałów przygotowanych przez panie z Kruszyny. Po ocenie jury zebrani mogli również spróbować potraw konkursowych. Uwagę zwracał nie tylko smak, ale również piękny i oryginalny sposób podania każdej potrawy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję