Reklama

Polska

Msza na Cmentarzu Powstańców Warszawy zwieńczyła obchody 71. rocznicy Powstania Warszawskiego

Wieczorna Msza pod przewodnictwem kard. Kazimierza Nycza na Cmentarzu Powstańców Warszawy zwieńczyła obchody 71. rocznicy Powstania Warszawskiego. Mieszkańcy stolicy modlili się za tych, którzy oddali swoje życie w obronie Ojczyzny i "naszego umiłowanego miasta Warszawy".

[ TEMATY ]

rocznica

Msza św.

Powstanie Warszawskie

Noctua/pl.wikipedia.org

Rozpoczynając Mszę na największym powstańczym cmentarzu kard. Nycz zwrócił uwagę, iż Powstanie Warszawskie ma różne narracje. - Są one często komplementarne, czasem jednak różnią ludzi między sobą. Jest jedna narracja, która zawsze ludzi łączy - to jest narracja modlitwy - podkreślił zapraszając warszawiaków do modlitwy za poległych w powstaniu.

Zdaniem abp. Henryka Hosera, udział w uroczystościach upamiętniających Powstanie Warszawskie jest ważną lekcją. - Nie przyszliśmy tutaj celebrować śmierci - podkreślił w kazaniu i dodał, że w śmierci każdego człowieka zawiera się jego zmartwychwstanie.

Reklama

POSŁUCHAJ HOMILIĘO powstańcach mówił, że byli świadkami w najgłębszym tego słowa znaczeniu. - Byli męczennikami, a więc tymi, którzy mieli wolę dać życie swoje za to, w co wierzą. Walczyli i wierzyli w życie - dodał.

Biskup warszawsko-praski zwrócił uwagę, iż "powstanie dokonało się ofiarą ludzi bardzo młodych, którzy chcieli żyć godnie w suwerennej, wolnej Polsce". Niosła ich nie tylko ludzka nadzieja ale również wiara w Boga i wiara w przyszłość. - To oni walczyli o sprawiedliwość. To oni chcieli w końcu zrzucić to upokarzające jarzmo, które deptało człowieka jak robactwo - mówił w kazaniu.

Reklama

Zdaniem abp. Hosera o klęsce Powstania Warszawskiego można mówić jedynie w wymiarze wojskowym, bo - jak zaznaczył - "w wymiarze moralnym było to wielkie zwycięstwo" i właśnie to sprawia, że wciąż fascynuje ono kolejne pokolenia.

W ocenie abp. Hosera to moralne zwycięstwo jest kapitałem naszego kraju i narodu. - To przecież etos Powstania Warszawskiego spowodował, że walczyliśmy o wolność po wojnie, chcieliśmy zrzucić resztki opresji i żyć w wolnym kraju. Bez Powstania Warszawskiego nie byłoby tej determinacji i woli, by osiągnąć suwerenność, za którą dzisiaj jesteśmy odpowiedzialni - mówił biskup warszawsko-praski.

- Niech przykład powstańców i ten moralny kapitał na progu XXI wieku prowadzi nas w przyszłość i będzie dla nas pokrzepieniem, umocnieniem i zjednoczeniem w tym wszystkim, co nas różni. Powstańcy są żywym dowodem tego, że duch jest silniejszy od materii a życie silniejsze od śmierci - przekonywał kaznodzieja.

Wraz z metropolitą warszawskim i biskupem warszawsko-praskim Mszę świętą na Cmentarzu Powstańców Warszawy celebrował także biskup polowy Józef Guzdek oraz księża z wolskich parafii.

Liturgię poprzedziło nabożeństwo ekumeniczne przy Pomniku Polegli Niepokonani, gdzie duchowni różnych wyznań modlili się za poległych w Powstaniu oraz odbył się Apel Poległych. Wziął w nim udział prezydent RP Bronisław Komorowski oraz prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

2015-08-02 09:18

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Warszawa: apel o godne uczczenie 73. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego

[ TEMATY ]

Powstanie Warszawskie

Artur Stelmasiak

Donald Trump osobiście wybrał plac Krasińskich, gdzie znajduje się pomnik Powstania Warszawskiego, na miejsce, z którego chciał przemawiać do Polaków

Donald Trump
osobiście wybrał plac Krasińskich,
gdzie znajduje się pomnik
Powstania Warszawskiego, na miejsce,
z którego chciał przemawiać do Polaków

Z apelem o godne uczczenie 73. Rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego zwrócili się dziś podczas konferencji prasowej w stołecznym ratuszu kombatanci. Jak podkreśliła prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz Powstanie Warszawskie wpisane jest w DNA stolicy. – Bez niego nie byłoby takiej Warszawy, jaką znamy dzisiaj – powiedziała. Podczas konferencji prasowej zaprezentowany został program tegorocznych obchodów.

Sygnatariusze apelu podkreślili, że „tożsamość współczesnej Warszawy wyrasta z historii Powstania Warszawskiego”. – To wtedy ofiara złożona przez powstańców i przez ludność cywilną na zawsze zmieniła nasze miasto. Pokonane, ale niezwyciężone, obrócone w gruzy po latach odrodziło się. Dzisiejsza Warszawa wygląda inaczej niż ta przedwojenna, ale jej Duch i siła są niezmienne. Jesteśmy dumni, że te cechy przekazali nam bohaterowie walczący o nasze miasto w 1944 roku – napisali.

CZYTAJ DALEJ

Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski dla 100-letniego ks. Franciszka Hanka

2021-08-01 15:34

[ TEMATY ]

Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski

Ks. Łukasz Romańczuk/Niedziela

Od lewej: ks. Paweł, ks. Franciszek Hanek, ks. Łukasz

Od lewej: ks. Paweł, ks. Franciszek Hanek, ks. Łukasz

Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski został w niedzielę odznaczony ks. kanonik Franciszek Hanek. Uroczystość odbyła się w Mielcu (Podkarpackie) podczas Mszy św. z okazji jubileuszu 100. urodzin duchownego i 70 lat jego kapłaństwa.

Jak poinformował w niedzielę rzecznik urzędu marszałkowskiego w Rzeszowie Tomasz Leyko Krzyż został przyznany przez Kapitułę Orła Białego na wniosek marszałka województwa podkarpackiego Władysława Ortyla, który jest również sekretarzem kapituły Polonia Restituta. On także odznaczył jubilata.

CZYTAJ DALEJ

Uratowany chleb. W trosce o ubogich

2021-08-03 06:34

Ks. Mieczysław Puzewicz

Gdy jedni marnują jedzenie, inni cierpią głód.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję