Reklama

Świat

Chiny: pierwsze od trzech lat święcenia biskupie

W mieście Anyang w chińskiej prowincji Henan odbyły się dziś święcenia biskupie nowego koadiutora tamtejszej diecezji. Został nim 44-letni ks. Joseph Zhang Yinlin. Była to pierwsza sakra biskupia w Chinach od trzech lat i pierwsza za pontyfikatu papieża Franciszka.

[ TEMATY ]

biskup

Bożena Sztajner

Głównym konsekratorem był 90-letni ordynariusz Anyangu, bp Thomas Zhang Huaixin of Anyang, zaś współkonsekratorami biskupi: Joseph Shen Bin z Haimen, Joseph Yang Yongqiang z Zhoucun i Wang Renlei z Xuzhou. Wszyscy oni, podobnie jak nowo konsekrowany hierarcha, są uznawani zarówno przez władze chińskie, jak i Stolicę Apostolską. Biskupi nie uznawani przez papieża nie brali udziału w uroczystości.

Władze zezwoliły na uczestnictwo w ceremonii jedynie 1400 wiernym. Wprowadzono limit 25 miejsc dla każdej z 17 parafii diecezji. Prawie 500 chętnych nie weszło do katedry. Mogli oni obejrzeć święcenia za pośrednictwem telewizji w salach parafialnych.

Pochodzący z prowincji Henan bp Joseph Zhang Yinlin studiował w krajowym seminarium duchownym w Pekinie. Święcenia kapłańskie przyjął w 1996 r. Był wikariuszem generalnym diecezji Anyang. 29 kwietnia br. został przed duchownych i świeckich przedstawicieli diecezji wybrany biskupem koadiutorem i otrzymał aprobatę Stolicy Apostolskiej.

Reklama

Diecezja Anyang ma więc obecnie 2 biskupów, 30 księży, 120 sióstr zakonnych i liczy około 40 tys. wiernych.

Inny zaakceptowany już przez Stolicę Apostolską kandydat na biskupa, ks. Cosmas Ji Chengyi w diecezji Zhumadian w tej samej prowincji Henan czeka na święcenia, których data nie została jeszcze ogłoszona.

W maju 2014 r. został wybrany także nowy biskup Chengdu, ks. Joseph Tang Yuange, ale nie uzyskał aprobaty Stolicy Apostolskiej. Gdyby został wyświęcony, popadłby w ekskomunikę, co spotkało trzech biskupów za pontyfikatu Benedykta XVI.

Nominacje biskupie, których chcą samodzielnie dokonywać komunistyczne władze Chin, są kością niezgody w stosunkach z Watykanem. Jednocześnie stanowią naglące wyzwanie duszpasterskie, gdyż w około 40 chińskich diecezjach nie ma obecnie biskupa.

2015-08-04 15:22

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

II Diecezjalna Gala Wolontariatu Szkolnych Kół Caritas i Bal Niepodległościowy

[ TEMATY ]

biskup

gala

wolontariusze

bal niepodległościowy

szkolne koła caritas

wyróżnienia

Archiwum diecezjalnej Caritas

Gośćmi wydarzenia byli bp Tadeusz Lityński oraz lubuska kurator oświaty Ewa Rawa, którzy wraz z dyrektorem diecezjalnej Caritas ks. Stanisławem Podfigórnym wręczyli trzem wyróżnionym medal „Najlepszy Wolontariusz”.

Gośćmi wydarzenia byli bp Tadeusz Lityński oraz lubuska kurator oświaty Ewa Rawa, którzy wraz z dyrektorem diecezjalnej Caritas ks. Stanisławem Podfigórnym wręczyli trzem wyróżnionym medal „Najlepszy Wolontariusz”.

Mają po kilkanaście lat. Niektórzy już od dłuższego czasu, inni od całkiem niedawna są zaangażowani w wolontariat. Charakteryzują ich czerwone koszulki i bezinteresowna pomoc dla drugiego człowieka. Wszystko pod opieką równie zaangażowanych opiekunów. O kim mowa? O wolontariuszach Szkolnych Kół Caritas, którzy 7 listopada mieli swoje święto.

Tego dnia w parafii Ducha Świętego w Zielonej Górze po raz drugi odbyła się Diecezjalna Gala Wolontariatu Szkolnych Kół Caritas połączona z Balem Niepodległościowym. W czasie uroczystości wolontariuszom i opiekunom SKC wręczono wyróżnienia i podziękowano za poświęcenie dla potrzebującego człowieka. Gośćmi wydarzenia byli bp Tadeusz Lityński oraz lubuska kurator oświaty Ewa Rawa, którzy wraz z dyrektorem diecezjalnej Caritas ks. Stanisławem Podfigórnym wręczyli trzem wyróżnionym medal „Najlepszy Wolontariusz”. Medale otrzymali: Natalia Pręda z SKC przy Zespole Szkół Ekonomicznych im. Jana Pawła II w Głogowie, Arkadiusz Kubiś z SKC przy Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Drezdenku oraz Kinga Kaczmarek z SKC przy Szkole Podstawowej nr 3 w Sulechowie. Za wieloletnią pracę i oddanie zostali nagrodzeni również opiekunowie SKC. Statuetkę „Najlepszy Opiekun” otrzymali Wioletta Samociak, opiekun SKC przy Szkole Podstawowej nr 3 w Sulechowie, Janusz Rutkowski, opiekun SKC przy Szkole Podstawowej nr 1 z oddziałami integracyjnymi w Międzyrzeczu oraz Stefania Wiśniewska, opiekun SKC przy Zespole Szkół Ekonomicznych im. Jana Pawła II w Głogowie. Z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości młodzi ludzie w towarzystwie zaproszonych gości zatańczyli Poloneza i bawili się na balu – 100 osób na 100 lat. Bal Niepodległościowy realizowany był w ramach projektu Lubuskich Niepodległościowych Inicjatyw Młodzieżowych „Młodzi wolontariusze Caritas w służbie Rzeczypospolitej”.

CZYTAJ DALEJ

Nowe zasady przygotowania do sakramentu bierzmowania w diecezji kaliskiej

2023-02-05 09:27

[ TEMATY ]

bierzmowanie

Karol Porwich/Niedziela

Przygotowanie do sakramentu bierzmowania w diecezji kaliskiej będzie odbywało się zgodnie z nową instrukcją. Przygotowanie młodzieży ma trwać dwa lata, a jego celem jest przypomnienie podstawowych praw życia chrześcijańskiego, zintensyfikowanie życia religijnego i pomoc w odnalezieniu się w we wspólnocie Kościoła, w szczególności pomoc w odkrywaniu powołania życiowego.

Inicjatorem powstania instrukcji jest biskup kaliski Damian Bryl, który zauważył potrzebę ujednolicenia sposobu przygotowania do sakramentu bierzmowania w diecezji.

CZYTAJ DALEJ

Szef PSP o misji w Turcji: jako jedyni lądujemy w epicentrum, na lotnisku w Gaziantep

2023-02-06 15:39

[ TEMATY ]

trzęsienie ziemi

PAP/Leszek Szymański

Jako jedyni lądujemy w samym epicentrum, na lotnisku, które będzie jak najbliżej epicentrum tego zdarzenia - powiedział w poniedziałek na konferencji przed wylotem do Turcji gen. brygady Andrzej Bartkowiak, komendant główny Państwowej Straży Pożarnej. Potwierdził, że chodzi o lotnisko w Gaziantep.

Do Turcji na misję ratowniczą po trzęsieniu ziemi wyleci w poniedziałek grupa poszukiwawczo-ratownicza HUSAR Poland - 76 strażaków Państwowej Straży Pożarnej i 8 wyszkolonych psów. Wraz ze strażakami na misję poleci pięć osób z Zespołu Pomocy Humanitarno-Medycznej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję