Reklama

Niedziela Małopolska

Bp Ryś do pielgrzymów: potrzeba nam nawrócenia ekologicznego

W niedzielne popołudnie w miejscowości Kiełkowice biskup Grzegorz Ryś wygłosił konferencję do uczestników XXXV Pieszej Pielgrzymki Krakowskiej na Jasną Górę. „Papież Franciszek uczy nas, że w nawróceniu ekologicznym chodzi o to, byśmy wypracowali kompletnie nową kulturę życia” – mówił hierarcha.

[ TEMATY ]

pielgrzymka

Cancre/pl.wikipedia.org

Biskup Ryś odwołał się do ostatniej encykliki papieża Franciszka „Pochwalony bądź”. Pytał retorycznie dlaczego niewielu chce czytać list napisany przez Ojca Świętego do wszystkich ludzi – wierzących i niewierzących. „Może się wydawać, że niektóre sprawy poruszane przez Franciszka są zbyt ogólne i nas nie dotyczą, ale papież ma niesamowitą zdolność, że od wielkich spraw, o których czasem nawet nie mamy wiedzy, przechodzi do konkretów, mówiąc na przykład o wyłączeniu na chwilę klimatyzacji lub skręceniu piecyka” – powiedział. Odwołując się do hasła przewodniego pielgrzymki „Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię” biskup Ryś wskazał, że bardzo ważne w życiu chrześcijan staje się pojęcie nawrócenia ekologicznego. Tłumaczył, że ma ona polegać na wypracowaniu nowej kultury, bo problemy ekologiczne mają to samo źródło, co bieda ludzka – wewnętrzne nieuporządkowanie oraz grzeszne skłonności.

„Jeśli więc zastanawiacie się czego Wam w życiu brakuje, to pomyślcie, że są takie rejony na świecie, gdzie problemem jest dostęp do wody i mąki (…) papież ma jednak absolutne przekonanie, że młodzi ludzie, którzy siedzą także tutaj, zrobią rewolucję kulturalną” – wyjaśniał. Dodał, że ważne staje się wyrzeczenie konsumenckiego charakteru życia i sztucznego generowania potrzeb, w tym wyrzucania jedzenia, które papież nazywa „kradzieżą ze stołu ubogich”. Duchowny wskazał, że istotne jest odnalezienie prawdziwego celu życia, który w pędzie dzisiejszego świata po prostu się zagubił. „Efektem takiego myślenia jest rosnąca bieda, coraz większa liczba osób żyjących na skraju nędzy i dramatyczna eksploatacja świata” – mówił.

Hierarcha ukazywał, że odpowiedzią na „zwariowany”, stworzony przez ludzi świat, są dwie zasady. Pierwsza z nich to „mniej znaczy więcej” – biskup odwołał się choćby do kupowania w sklepiku pielgrzymki, „żeby wziąć tyle, by się najeść, a nie nadźwigać”. W tym kontekście mówił także o znalezieniu jednego miejsca w Kościele i robieniu oraz rozwijaniu tego, w czym się jest dobrym, a nie angażowaniu się we wszystko. Za drugą zasadę uznał stwierdzenie, że „być znaczy więcej niż być użytecznym”, bo wtedy budzi się wewnętrzna radość z każdego człowieka dookoła i działanie w bezinteresowności.

Biskup Ryś wskazywał, że w tym pryzmacie istotne jest odmienianie oblicza Kościoła, w którym także zdarzają się przypadki konsumenckiego podejścia do przeżywania wiary. „Bo wspólnota jest tam, gdzie masz ochotę coś od siebie dać i bardzo potrzebna nam jest miłość braterska, która jest bezinteresowna” – zakończył hierarcha.

2015-08-10 11:54

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Przybylski: Niech „Niedziela” będzie boska, ludzka, jasna i budująca mosty

– „Niedziela” przychodzi na Jasną Górę, żeby być środowiskiem, które służy dobrym słowom i kształtuje umysły w Bożym kierunku – powiedział bp Andrzej Przybylski, biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej, który 19 września przewodniczył w Kaplicy Matki Bożej na Jasnej Górze Mszy św. podczas 24. Pielgrzymki Czytelników, Pracowników i Współpracowników Tygodnika Katolickiego „Niedziela”.

– Tygodnik Katolicki „Niedziela” to miejsce wyrażania wiary i głębi ducha – powiedział do pracowników „Niedzieli” Jan Paweł II 24 lata temu. Te słowa, jakże dla nas zobowiązujące, stały się hasłem naszej tegorocznej pielgrzymki – powiedział na początku Liturgii ks. Jarosław Grabowski, redaktor naczelny. – Wiemy, że „Niedziela” to pismo z pieczęcią Maryi, Regina Poloniae, dlatego jesteśmy rozpoznawani jako wiarygodny środek przekazu – dodał.

CZYTAJ DALEJ

Dobra święta

Niedziela Ogólnopolska 5/2020, str. VIII

[ TEMATY ]

patron

święta

św. Agata

Bergognone/Wikipedia

Św. Agata Sycylijska

Św. Agata Sycylijska

Św. Agata Sycylijska ur. ok. 236 r. zm. w 251 r.
Dlaczego Agata Sycylijska, której liturgiczne wspomnienie obchodzone jest 5 lutego, to dobra święta? Dlatego, że jej imię oznacza z greki po prostu „dobra”.

W naszej polskiej tradycji z tą świętą, która żyła w III wieku, a zatem była związana z początkami Kościoła, wiąże się wiele mądrych ludowych porzekadeł. Oto te najbardziej znane: „Gdy św. Agata po błocie brodzi, człek w Zmartwychwstanie po lodzie chodzi”; „Św. Agata pożary zgniata”; „Chleb i sól św. Agaty od ognia strzeże chaty” czy „Gdzie św. Agata, bezpieczna tam chata”.

CZYTAJ DALEJ

Kto napisze dokument końcowy zgromadzenia kontynentalnego w Pradze?

2023-02-05 19:03

[ TEMATY ]

synod

Karol Porwich/Niedziela

Sześć osób, w tym jeden Polak, ks. Mirosław Tykfer, znalazło się w komitecie redakcyjnym, który napisze dokument końcowy europejskiego synodalnego zgromadzenia kontynentalnego, jakie rozpocznie się dziś wieczorem w stolicy Czech, Pradze.

Listę członków komitetu otwiera o. Giacomo Costa, włoski jezuita, konsultor Sekretariatu Generalnego Synodu Biskupów, który kierował ekipą przygotowującą dokument roboczy na etap kontynentalny. W 2018 roku był sekretarzem specjalnym zgromadzenia Synodu Biskupów na temat młodzieży.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję